• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jos samo preklopnik, da imas ukljuceno i kipu i kocnicu a preklopnikom prebacujes sta zelis; u transportu kocenja, a na odredistu preklopis na kipu,

I ne svidja mi se cilindar direktno na poluge kocenja, tesko je dimenzionirati silu kocenja, ili bude preslabo ili prejako, tih par cm je tesko cilindrom odrediti, najbolje je po meni polugu potezati preko opruge odgovarajuce jacine, kad poluga kocenja dodje do kraja opruga se rastegne, a u samom kocenju opruga radi veci hod i omogucava postepeno kocenje,

Sav taj sistem treba ici preko sajle duge min pola metra, da se moze skopcati i parking rucna kocnica, kad se povuce parkin gocnica sajla se malo pomota, odnosno kad kocis hidraulicnom ne pomjera parking,
pa ako misliš da postepeno doziranje nemaš problem , ako ti to smeta ugradi se prigušni ventil ..zapravo ventil koji u jednu stranu prigušuje a u drugu ide slobodno .

drugi način kojim možeš postiči taj "vau" efekt je ugradnjom hid. akumulatora ...možda je opruga dostupnije i jeftinija ..samo to je prednost te opruge .

Samo u orugu obavezno stavi sajlu jer kad opruga pukne nema više kočenja ..jer ta opruga ne smije biti predimenzionirana ,ako je predimenzionirana nikakve koristi od nje
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
narucio sam cilindar, ici ce opruga na guranje, napravit cu cahuru u nju ubaciti odgovarajucu oprugu. Imam nekakav hidraulicni preklopnik pa cu i njega ugraditi da nemoram ukljucivati i skljucivati crijeva ovisno zelim li kipati ili kociti. U potrazi sam za jeftinim crijevima, ovi sto ih rade imaju astronomske cijene.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kad bi aj uključivao oprugu u sistem onda bi opruga kočila a cilndar otkočio ..tako sam riješio problem ručne , imam kočnicu ako traktor krepa , iscuri ulje , prikolica se iz bilo kog razloga otkopča ..istrgne cijevo itd .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
nije ni to lose, sistem zracnih kocnica, samo kad posudim prikolicu onda treba da se moze opruga osloboditi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
a kaj misliš da ga sajla ne bi mogla potegnuti van ?:drink:
Bi mogla, ali ima nekoliko loših efekata:
- teže se povlači ručica i slabije zakoči pakne
- bezpotrebno se klipnjača izlaže prašini pri zakočenoj prikolici
- i najvažnije, stvara se podtlak u cilindru, te se daje prilika zraku da uđe u cilindar, te kočnice treba svaki put odzračivati. Ako se koristi ona ravna spojila za kočnice, odzračivanje najčešće nije potrebno.

I ova rješenja s potezanjem mi se ne sviđaju. Čim kompliciranije, tim manje pouzdano.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bi mogla, ali ima nekoliko loših efekata:
- teže se povlači ručica i slabije zakoči pakne
- bezpotrebno se klipnjača izlaže prašini pri zakočenoj prikolici
- i najvažnije, stvara se podtlak u cilindru, te se daje prilika zraku da uđe u cilindar, te kočnice treba svaki put odzračivati. Ako se koristi ona ravna spojila za kočnice, odzračivanje najčešće nije potrebno.

I ova rješenja s potezanjem mi se ne sviđaju. Čim kompliciranije, tim manje pouzdano.
to nisu argumenti za mene , više za decu

1 . koliko teže , 3-4 kile ?:icon_cool: ..ako je u trenutku potezanja ručne prikolica zakočena otpora nema ..a zna se da se kod mehanike prvo zakoči a onda zateže ručna , čak je i kod auta to poželjno ....zapravo nema smisla potezati ručnu ako nije stisnuta nožna ,, jer ako imaš potrebe za ručnom znači da auto klizi i vjerojatno držiš nožnu kočnicu ....ima izuzetaka ali sad ipak govorimo o traktoru , teretu , prikolici

2 ..prašina , ni žlajfu s navojem na zaprežnim kolima nije bil problem prašina tak da nebu ni kromiranoj klipnjači

3.kak se odzračiva hidrauliča kočnica ?-
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Razmisli sam.
Feder u cilindru je fest jak. Rekel bi da mi je sila od nekih 50...100kp.
Ručnu kočnicu koristiš s nezakočenom prikolicom, jer bar moraš izaći van s traktora kad ju kočiš i otkapčivaš. Hidraulična kočnica nema veze s parkirnom kočnicom traktora, i djeluje samo dok je pedala stisnuta.
Kak se odzračuje cilindar? Jel ti to mene briješ na suho?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a to , ja šumom a ti uz potok ...

ja sistem od powera uopče ne doživaljam ozbiljno jer je nbeozbiljan ..a ti pričaš o njemu ..zato je nesporazum
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Kolega Puknuti, onda sve OK. :(handshake):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
sad ste me toliko napalili da sam dobio volju , ali ne mogu protiv sebe jer sam rekao da to nikad " u moju butigu"
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Puknuti a ja več pomislil da budeš nekaj skemijal sa draft senzorom i sl pomagalima a ti odustal ??
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne znam ja kaj je draft senzor ..ja sam jedan od rijetkih ovdje koji može priznati kad nekaj ne zna

ovo je hrvatski forum i službeni jezik je hrvatski
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Znam da znaš ali ja neznam kak se to veli na rvacki , kod EHR-a određuje točku visine dizanja/spuštanja :x:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
to je znači nekaj za "driftanje" .

no kolega lisnik je metnul slike pravog sistema bez kojejavih senzora i bezvezarija ...to nije nitko primjetil , samo se popličete na moje gluposti
 

Najnoviji postovi

Na vrh