• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
@Krumpironja , pomakom ručice otvaraš protok, veći ili manji, odnosno počinje prije ili kasnije kočiti.
Kad osjetiš da koči, malo popustiš ručicu, jer to je ventil za jednoradni izvod.
To nema veze s proporcionalnim ventilom jer ručno reguliraš tlak.
Ak je prikolica zakočena, a podižeš kiper, nemreš ju otkočiti. Probaj.

@stjepko , kočni cilindar je puno manje zapremine, pa se malim curenjem razvodnika go više osjeti nego na stražnjoj hidraulici.

@iwanho, to nema puno smisla, jer je pozicijska hidraulika otraga jako gruba i spora. A i mehanički bi to bilo komplicirano za izvesti. No, svakak zanimljivo kao ideja.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Da , mnogi brkaju protok i pritisak.

Evo primitivca gdje bi se na kiper izvod moglo ostvariti doziranje sile (pritiska) sa samo još jednim sigurnosnim ventilom koji bi se morao malo prilagoditi tako da se umjesto vijka za regulaciju ugradi šipka i poluga koja bi djelovala na oprugu .

20210106_222059.jpg


Znači kiper ventil bi morao da se stalno stavi u polozaj dizanja.
Crveni vod bi bio aktivan stalno u stanju mirovanja.
Crni u momentu kočenja odnosno postizanja određenog pritiska.
A plavi pri otkočivanju.

Prilično sam siguran da bi ovo funkcionisalo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Savo, ne teba sve to jer opet nemaš pravu povratnu vezu. Ali ideja je svakako dobra.
Dovoljno je imati jednosmjernu prigušnicu, koja ne dozvoljava naglo kočenje, pa se onda može koristiti i jednoradni izvod kipera, upravljan pedalom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
20210107_121745.jpg 20210107_121738.jpg I to je dobra ideja . Još ako bi uz klip dodali i jedan hidro akumulator onda bi jako precizno mogli određivati silu kočenja.

A pogledaj šta se sve nađe kod mene :ppozdrav:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Šalji. Baš takva mi treba :)

Ne treba hidro akumulator, već dobr istari feder. Koliko se sjećam ti si to već imal riješeno s njim.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Imao sam ali mi je bio premali klip i prebrza reakcija .
Izgleda ću se opet malo baciti na ovu problematiku.
Velika 5tonka prikolica mi ima zračno kočenje ali mi samo rus ima kompresor. I tu je napravljen jednostavni sistem sa samo jednim razvodnik ventilom koji oomandujem ručno.
I to dobro funkcioniše ali dajc i vladimirac nemaju zrak.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Napravi hibrid; ispod zračnog cilindra postavi hidraulični.

Svi plunger cilindri za kočenje su malog volumena fi25x100 (oko 50ccm ili 1/2 decilitra). Zato, ak ih se ne upravlja tlakom, prigušnica je savršeno rješenje, jer omogućuje postepeno kočenje ( a ne samo OFF-ON).
Hidraulični akumulator bojim se da bi činil problem pri otkočivanju, jer bi kasnil.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@iwanho, to nema puno smisla, jer je pozicijska hidraulika otraga jako gruba i spora. A i mehanički bi to bilo komplicirano za izvesti. No, svakak zanimljivo kao ideja.
Rješenje je mehanički jako jednostavno. Otraga svezati sajlu tam gdje djeluje kočioni cilindar i potegnuti je ispod poda do ruda. Može čak i bez bužira ako je dosta napeta da ne visi prenisko. Naprijed na rudu jedan kotačić (valjčić) ispod kojega se provuče sajla. Kad nije u upotrebi zakačiti je za neku kukicu (da slobodno ne visi), a kad se treba vezati (zakačiti) za cijev ili neki profil koji povezuje podizne ruke na krajevima. Ako služi umjesto žlajfa, a o toj namjeni je riječ, hidraulika je dovoljno precizna (barem na mojem traktoru).

Kod mojeg rješenja bum možda trebal ugraditi prigušnicu da smanjim protok u cilindar. Možda sam je trebal odmah kupiti i ugraditi iza brze spojke ili kod priključka na cilindar. :unsure:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa i mislio sam oba klipa postaviti . A i onaj zračni mi nije dobar , šuplja membrana pa popušta. I to moram mijenjati a nemam.
A ko kaze da su klipovi od kočenja mali?
Staviš veliki. :hahah:
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Lp
Ovih dana planiram ugraditi hidraulicne kocnice za prikolice na univerzalu 643 dtc. Imam pitanje gdje bi moga spojiti hidraulicni kocioni ventil da bi imao dovod ulja te gdje mogu spojititi odvod.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Koji tip ventila misliš koristiti ?
Sve od odgovore imaš u temi:
Hidraulično kočenje prikolice
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Odgovor na tvoje pitanje je ovdje:
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Ja ovakav ventil već imam na traktoru

Zj da li možes objasniti što bi trebao napraviti jer nisam bas najbolje shvatio?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Zj da li možes objasniti što bi trebao napraviti jer nisam bas najbolje shvatio
Na OVIM slikama ti je objašnjeno kak se spaja dodatni vanjski razvodnik hidraulike.
Za tvoj slučaj s kočnim ventilom, P sapajaš na isti način, a iz T priključka ventila vod ide na ulaz hidraulike (PB/CO). Taj ventil nema beztlačnog povrata, pa ga ni ne spajaš na poklopac hidraulike.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Jel imaš ventil u rukama?
Zanimali bi me neki detalji.
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Nemam ga trenutno

Znaci ovu cijev koja ide do PB(CO) moram prerezati i staviti spoj tako da mogu jos jednu cijev spojiti koja ce dovoditi ulje od pritiskom u kocioni cilindar?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh