• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Pazi samo da se ne zezneš da ne ostaneš bez tlaka za kočenje ;)

Meni se takva improvizacija na IMT-u ne sviđa, jer ta hidraulika nema stalni protok prema van, kak na ostalim traktorima
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Tako ja imam kocenje na leško...preko običnih dvoradnih komandi, nemam nikakve komande posebno za kočnice
 

maku

Član
Tu od
21 Sij 2014
Poruka
40
Pozdrav, imam problem sa hidrauličnim kočenjem prikolice.
Kada spojim na kiper ventil radi kočnica.
Kada spojim na spojnicu od hidrauličnih kočnica orginal na traktoru neće da zakoči. Osjeti se da jačim pritiskom na kočnicu crijeva koja idu na prikolicu se trzaju i da ima nekog pritiska no neće da zakoči. Zanima me jeli ventil za kočnice ima kakvo štelanje pritiska.
Kočnice na traktoru rade dobro.

IMG_20220528_091427.jpg IMG_20220528_085413.jpg

IMG_20220528_091438.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Pitanja je ima li dovoljno tlaka u upravljačkom vodu?
 

maku

Član
Tu od
21 Sij 2014
Poruka
40
traktor koči dobro a ide preko iste pumpe, jel moguće da treba ozračiti ventil?
 

Lil puppy

Novi član
Tu od
6 Ruj 2020
Poruka
23
Pozdrav, to je i kod mene bilo problem na deutzu kad sam ga kupio, a riješilo se samo od sebe🤔. Nakon obilnijeg korištenja hidro izvoda na traktoru jednostavno je kočnica proradila... Dok nije proradila samo je malo kapalo ulje na izvod. Ne znam kako ni zašto ali radi već 5 godina.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Probaj odzračiti na kočnom ventilu, ako se ima gdje...
 

maku

Član
Tu od
21 Sij 2014
Poruka
40
Ima da šaraf i priključak za nasipanje ulja, vidi se na slici. Bar mislim da je tako koliko sam skužio iz knjige.

Pozdrav, to je i kod mene bilo problem na deutzu kad sam ga kupio, a riješilo se samo od sebe🤔. Nakon obilnijeg korištenja hidro izvoda na traktoru jednostavno je kočnica proradila... Dok nije proradila samo je malo kapalo ulje na izvod. Ne znam kako ni zašto ali radi već 5 godina.
Misliš na hidroizvod kipanja, a kočnicu imaš preko pedale, poseban izvod?
 

Lil puppy

Novi član
Tu od
6 Ruj 2020
Poruka
23
Da, koristio sam hidro izvode za kipu, a kočnica je preko pedale i ona je nekako proradila. Ne znam je li to razlog što je proradila.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291

Stavio bi ga na Antonio Carraro TCF 5800 i čini mi se prilično jednostavno - na razvodnik hidraulike dolaze 2 crijeva... jedno je tlačno crijevo, a drugo povrat. Tlačno spojim na ovaj ventil na P, N s ventila spojim tamo gdje je prije bio tlak na razvodniku, a na povrat ubacim T-komad tako da mogu spojiti T izlaz s ventila. B dodam još komadić crijeva do priključnice za prikolicu i to je to... ostaje spojiti sajlu do kočionih poluga.

Da li kad je ventil aktiviran sav višak ulja automatski ide na N izlaz prema ostalim potrošačima?

I kod spajanja sajle sam malo u dilemi... ovih 8° hoda na krak 58.5mm daje hod od 8.16mm. Hod kočione poluge je nešto veći od toga i realno sve je veći kako se troše kočnice... kako kompenzirati razliku? Nekom oprugom ili ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Kočni ventil mora biti prvi iza pumpe. Naravno, ako je na istoj pumpi i volan, on mora biti (naj) prvi.
Na ovaj ventil dolaze 4 priključka:
- P dolazi iz pumpe
- N tlačni povrat (na P slijedećeg razvodnika)
- B priključak za kočenje
- T beztlačni povrat
Kad se aktivira kočni ventil, tlak na B priključku je proporcionalan hodu poluge.
Na N priključku se smanji protok sve dok se ne napuni kočni cilindar. Pri kočenju na P priključku vlada tlak do 150 bara, a i veći ako je tlak na idućem ventilu veći.
Ovo sa štelanjem hoda je triki...i trebalo bi povremeno doštelavati, jer jak se deru brenze na traktoru, prikolica bu sve jače kočila.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Hvala na pojašnjenju... taj dio mi je sad kristalno jasan.

Nedoumica je i dalje ovo štelanje hoda... zamislimo ovako: X je hod poluge pedale kočnice, Y je hod poluge ventila. X može malo odstupati s trošenjem/štelanjem kočnica na traktoru, a Y je manje više stalan.

Problem je:
Ako bi X bio manji od Y nikada se ne bi kočioni ventil otvorio do kraja... ok, s ozbirom da je hod samo 8mm ne vjerujem da je to moguće pa zanemarimo taj slučaj.

Ako je X veći od Y znači da ako stisneš kočnicu do kraja nema više hoda na ventilu i potrgati ćeš nešto. Ok, možeš poštelati da prvi dio hoda X ne djeluje na Y nego da "poravnaš" kraj X i kraj Y.... kad se kočnice malo potroše opet treba doštelavati kako si rekao.
Zato mi je palo napamet da to nekako ne bude kruta veza nego neka opruga pa kad Y hod dođe do kraja da se još malo rastegne opruga i X time dobije dodatni "slobodni" hod. Jer budimo realni, ako vučeš prikolicu to nije problem - zakočiti će te prikolica, pogotovo ako je puna... ako taj ventil je fiksno smontiran i kad ne vučeš prikolicu...

Jelsi to itko slagao na svom traktoru? Ima ko kakvu sliku?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Na mojem je naknadno slagano, ali je hidrauličko upravljanje. Na njima se "ta poluga" štela zamjenom klipa na kočnom ventilu.
Možeš postaviti neki kratki vlačni feder kao sigurnosni, samo pazi da ti isti ne bi remetil silu kočenja.
Još nekaj: postavi vagu s dvije sajle, tak da aktiviranje kočnog ventila bude samo kad su stisnute obje pedale ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh