• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Re: hidrauličke kočnice

ZJ kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
Za Hurlimann ko moje je cijena 850E....
Da, ali samo ako ga naručuješ s traktorom. Naknadna ugradnja je x2!
Ja ču ju sada naknadno ugradit i ta cijena mi je rečena 8)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidrauličke kočnice

ZJ kaže:
Da, samo razmisli malo o čemu smo prije razgovarali. Ventil za kočenje prikolice mora biti PRVI u liniji, a ovaj s tri priključka mora biti ZADNJI jer iza njega mora biti povrat ulja bez tlaka. Ne sviđa mi se i gotovo!


Aj ti malo razmisli kako taj ventil radi ..taj ventil mora biti prvi u liniji radi toga jer bi po nekom prioritetu najvažnije bilo zakociti sustav ..bez obzira na ostale potrošace sustava ..
Ventil mora biti spojen ... ne prvi u liniji ,nego paralerno a prije svih drugih ventila ..
Spaja se na :
1.potis ,odnosno tlacni vod
2 radni ,odnosno vod prema kocionom cilindru
3 . povratni vod ,tj.prema kanti
Ovo je shema kad sustav miruje
2u5e72g.jpg


A ovo kad kocimo ,pratite crte sve vam bude jasnije
2sanxis.jpg
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: hidrauličke kočnice

puknuti kaže:
ZJ kaže:
Da, samo razmisli malo o čemu smo prije razgovarali. Ventil za kočenje prikolice mora biti PRVI u liniji, a ovaj s tri priključka mora biti ZADNJI jer iza njega mora biti povrat ulja bez tlaka. Ne sviđa mi se i gotovo!


Aj ti malo razmisli kako taj ventil radi ..taj ventil mora biti prvi u liniji radi toga jer bi po nekom prioritetu najvažnije bilo zakociti sustav ..bez obzira na ostale potrošace sustava ..
Ventil mora biti spojen ... ne prvi u liniji ,nego paralerno a prije svih drugih ventila ..

Ne, ako je spojit paralelno:
- to znači da nemože biti prije svih ostalih jer znamo da su tekućine nestlačive i pritisak je jednak svuda u sustavu
- ako bilo koja druga grana te paralelne veze propusti ulje, tlak pada u cijelom sustavu, a protok te bitne grane se smanjuje...
- što dovodi do zaključka da je ZJ upravu kad je rekao da je spojeno u seriju i da je prvi
 
G

GROF

Guest
Re: hidrauličke kočnice

OPROSTI PUKNUTI!., ALI NIS NIŠ RAZUMIL IZ OVI TVOJI ŠEMA!!!

...ma nima veze., toliko toga nerazumim ja., ali, tješim se sa ljudima - narodom oko sebe, ovi još manje razumidu!

ča oću pisat?., pa ovaj kočioni ventil na traktoru tomi za kočenje prikolice imam ja., ali imam problema., ja sam kompliciran čovik pa volim sve zakomplicirat., taj ventil dobro koči i sve pet., ali?!., uvik taj ali marfijev!, ali ja sam na svoga tomu nabacal dosta hidraulike., a majstori., nazovimo ji "majstori"!., oni su to pospajali ni sebi ni svome..., nemadu šeme ni nacrta., tako da???., trebal bi zvat BATEK-a u sloveniju mobijem., da dojde kodmene u liku na janjetinu i da onda nas dva to pokvačimo kako bog! zapovida...

...ča mi se dešava?., ja imam prednju hidrauliku - utovarivač, kada je prikopčana prikolica za kipanje i kočenje?., e, onda ti moreš doslovce sa bilo kom ručicom hidraulike /ima 5 ručic-komandi/ i kočit i kipat., ja sam stavil i ventile, i ovo i ono., jedamput ću sve nacrtat kako sada stoji stanje, pa neka rasčlani i objasni pravi meštar!., jer to je doslovce mriža kodmene!!! ...ovako, idem redom bez reda; rezervar ulja hidraulike ima dva povrata, jedan usis sa filterom ulja, pa imamo nekakovu talijasnku hidro-pumpu, ulaz - izlaz ulja, pa imam "servo" volan ili hidraulični volan, pa imam zadnji celindar za podizanje priključnih orudja - jednoredni ispod sica vozača, pa imam izlaz za kipanje - brza spojka, izlaz za kočenje - brza spojka, pet ručic - komandi, celinder dvoredni za nakrićanje kotačev, celinder dvoredni za otvaranje i zatvaranje korpe, pa još za kraj cukar!; dva jednoredna celindera za podizanje tovarača., naravno ta dva uredno curidu - pišadu ulje na gumicami; /u 4 godine zamjenjene jedamput gumice - pakunzi, tri puta mjenjani kompletni celindri, čekam četvrti par celinderov???., za zamjenu i naravno popizditis je tu uz frenda marfija!., navodno proizvodnja nekog privatnika iz daruvara? - pravog majstora!., nema ča ...?/ .-

...pa sad vi meni recite?., ki tote i ča nevalja?., ma sve valja, samo su majstori, dragi moji majstori odlični???!
bog!., narode moj!!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidrauličke kočnice

petar kaže:
Ne, ako je spojit paralelno:
- to znači da nemože biti prije svih ostalih jer znamo da su tekućine nestlačive i pritisak je jednak svuda u sustavu
- ako bilo koja druga grana te paralelne veze propusti ulje, tlak pada u cijelom sustavu, a protok te bitne grane se smanjuje...
- što dovodi do zaključka da je ZJ upravu kad je rekao da je spojeno u seriju i da je prvi
Ako je tako :scratch ,onda npr. stanem u nizberdici ,stojim na kocnici (puna mi prikolica zemlje ) ..trebam dignut kipu kiper prikolice ..
Ne mogu jer mi je ukljucen taj ventil i ništa iza njega ne radi ....
Odnosno ,ne može tako raditi ventil ako ima tri prikljucna mjesta na sebi ..Ajd skiciraj .


I dalje se držim toga da je to polu riješenje i više oko toga ne razbijam glavu ...
Kaj nema nitko šemu kao je to "orginal" ?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: hidrauličke kočnice

puknuti, kad jednom zakočiš, dalje bi trebao moći raditi normalno s hidraulikom.... Samo onaj trenutak kad ulje gura kočioni cilindar, neradi ostala prateća hidraulika. Kad prestaje guranje i prikolica je zakočena, tada možeš normalno sve ostalo....
 
G

GROF

Guest
Re: hidrauličke kočnice

puknuti kaže:
petar kaže:
I dalje se držim toga da je to polu riješenje i više oko toga ne razbijam glavu ...
Kaj nema nitko šemu kao je to "orginal" ?

ORGINAL?!!!

...naši majstori kad napravidu šemu., onda se to zove šema bez šeme., a svaki majstor ima; "svoj orginal".-
...i meni se dešava., stisnem kočnicu., a ako nis još odradil "kombiniranu" naredbu., kočim i dižem kipu istovremeno!., ovisi? ča je veći teret ili nizbrdica!!!., e je bome parada!., ča mi imamo to niko nima!!!...
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

puknuti kaže:
petar kaže:
Ne, ako je spojit paralelno:
- to znači da nemože biti prije svih ostalih jer znamo da su tekućine nestlačive i pritisak je jednak svuda u sustavu
- ako bilo koja druga grana te paralelne veze propusti ulje, tlak pada u cijelom sustavu, a protok te bitne grane se smanjuje...
- što dovodi do zaključka da je ZJ upravu kad je rekao da je spojeno u seriju i da je prvi
Ako je tako :scratch ,onda npr. stanem u nizberdici ,stojim na kocnici (puna mi prikolica zemlje ) ..trebam dignut kipu kiper prikolice ..
Ne mogu jer mi je ukljucen taj ventil i ništa iza njega ne radi ....
Odnosno ,ne može tako raditi ventil ako ima tri prikljucna mjesta na sebi ..Ajd skiciraj .


I dalje se držim toga da je to polu riješenje i više oko toga ne razbijam glavu ...
Kaj nema nitko šemu kao je to "orginal" ?

ja na nizbrdici kipam bez problema,a još držim stisnutu kočnicu :!: ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidrauličke kočnice

TOMO VINKOVIĆ kaže:
ja na nizbrdici kipam bez problema,a još držim stisnutu kočnicu :!: ;)
u P M !!..nisam išao u Split tebi spojit regler sad idem vidit kako je to spojeno ...

Daj molim te opiši ,poslikaj ili nacrtaj ..
1. koliko taj tvoj ventil na sebi ima prikljucenih cijevi ?
2. gdje je spojena 1. i 2. ? ..trecu znamo ,ona je na brzorastavnu i ide prema cilindru prikolice ...
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

ima tri cijevi:
1.ide iz rezervoara hidraulike
2.ide na kiper ventil
3.odlazi na prikolicu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidrauličke kočnice

TOMO VINKOVIĆ kaže:
ima tri cijevi:
1.ide iz rezervoara hidraulike
..to bi bio povratni vod ,u njemu nema pritiska
TOMO VINKOVIĆ kaže:
2.ide na kiper ventil
Kaj je to kiper ventil? ,jel to onaj s kojim upravljaš cilindrom za dizanje poluga ? npr, plug ,freza itd.
TOMO VINKOVIĆ kaže:
3.odlazi na prikolicu
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: hidrauličke kočnice

Kiper ventil je za kipanje prikolice, a onaj što ide na prikolicu je za kočnice....
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

puknuti kaže:
Kaj je to kiper ventil? ,jel to onaj s kojim upravljaš cilindrom za dizanje poluga ? npr, plug ,freza itd..

za to i za kipanje prikolice. ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidrauličke kočnice

TOMO VINKOVIĆ kaže:
za to i za kipanje prikolice. ;)
Znaci kad se koristi kao kiper ventil onda se ona brzorastavna kod volana premjesti na izvod za kiper ..
Ako ima 3 prikljucka i spojen je kako kažeš onda to radi ovako ...
outmwy.jpg
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

točno si to nacrtao,tako radi :!: :!: ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidrauličke kočnice

Manjkavost je ta kaj se ne mogu kombinirati oba dvije funkcije ..npr, problem je spuštanje i kocenje ..tada ide u dizanje i kocenje..
Ali ipak ...kad zakocimo možemo dizati ;)

t7g4k8.gif
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Re: hidrauličke kočnice

petar kaže:
puknuti, kad jednom zakočiš, dalje bi trebao moći raditi normalno s hidraulikom.... Samo onaj trenutak kad ulje gura kočioni cilindar, neradi ostala prateća hidraulika. Kad prestaje guranje i prikolica je zakočena, tada možeš normalno sve ostalo....
Upravo tak.
Ova shema na TV radi dobro, zato jer razvodnik za hidrauliku (kiper ventil) ima tlačni ulaz i tlačni izlaz. Kiper nemre spustiti jer nema povrat bez tlaka (četvrti priključak). Na TV-u to ide jer ima jednostavni ventil za hidrauliku izvana.

Ovakav (TV-ov) kočni ventil nije primjenjiv na standardnim traktorima jer na njima NIJE MOGUĆE fizički spojiti ovaj ventil kao zadnji. Možda bi se dalo onak kak si nacrtal s paralelnom vezom, no u tom bi slučaju trebal imati ili flow divider ili prioritetni ventil (kak za sevovolan).
Hidraulične kočnice ovog tipa su NUŽNO ZLO, koje ja još nebi htio pogoršati nekim prioritetnim ventilom na svojem traktoru.
Radije ću još potražiti normalni kočni ventil, s 4 priključka (za Štorea, a za Samea bum valjda kupil originalni...jednom).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Re: hidrauličke kočnice

Puknuti, ova zadnja shema ti je potpuno točna. Kak vidiš i sam, i ventil za kipanje i ventil za kočenje su predviđeni da imaju direktni povrat (bez tlaka). Sve bi bilo bolje da ovaj kiper ventil ima i slobodni povrat, pa da možeš i spuštati prikolicu kad je ista zakočena.
To kaj je kočni ventil poslije kiper ventila (na TV-u) je ovdje manje važno, jer se ionak u vožnji ne diže prikolica, ili poluge hidraulike (ako se i dižu, to traje koju sekundu).

PS, vidim da znaš hidraulične sheme: čim se ti to baviš :scratch

Za TV-a: ti možeš kipati zakočenu prikolicu, no nemreš ju spuštati dok je zakočena. Jesam li u pravu?
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

ZJ kaže:
Za TV-a: ti možeš kipati zakočenu prikolicu, no nemreš ju spuštati dok je zakočena. Jesam li u pravu?
u pravu si. ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Re: hidrauličke kočnice

TOMO VINKOVIĆ kaže:
ZJ kaže:
Za TV-a: ti možeš kipati zakočenu prikolicu, no nemreš ju spuštati dok je zakočena. Jesam li u pravu?
u pravu si. ;)
Znam, uvijek :D Šala!!!

Trebal bi promijeniti "kiper ventil" i stvar bi i spuštala.

Još nekaj: pogledaj (na ravnom i na mjestu) kad zakočiš, jel ti kočni cilindar uvijek izlazi do kraja van ili možeš postepeno kočiti. Bolje rečeno, kad kočiš praznu prikolicu jel kočnica blokira kotače, odnosno kad je puna koči li ju dovoljno?
Još jednostavnije: možeš li pritiskom na pedalu regulirati silu kočenja?
 

Najnoviji postovi

Na vrh