• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Honda F600/620

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
U tom djelu kanistera stoji boca ulja za podmazivanje kosilice.
Podmazuju se pokretni dijelovi, ovaj dio pogona u obliku slova U koji se postavlja na onaj ležaj (ekscentar) na remenici. Tu bi trebalo prije svake košnje staviti masti.
U toku košnje stane se i mjenjač se stavi u ler i uključi se kvačilo da kosa radi i onda se pospe deci do dva rabljenog ulja na klizače noža kose (četiri mjesta) i tako više puta u toku rada
Biće još slika
 

mirzy

Član
Tu od
4 Tra 2020
Poruka
48
Kupljena je dns kosa, ne bas u uzvrsnom stanju, kaze prodavac da je bila ispred garaze pa ju je kisa zahvatila i pocela je hrdja. Al moze se to sve rijesit, noz nezz kakav je dok je ne stavim u pogon i pocnem kosit, konto sam ga naostrit, neki savjet kako sta? Druga stvar me interesuje, onaj mali lezaj na ovoj remenici gdje se kaci remen, dole kod noza, jel se on more okretat il je fiksiran, moj se malo mice desno lijevo, ne moze se okrenit oko svoje ose???
 

Prilozi

  • 0309A65D-1D8D-4D1A-A54C-93B95C0D596E.jpeg
    0309A65D-1D8D-4D1A-A54C-93B95C0D596E.jpeg
    54.5 KB · Pregleda: 38
  • CAA16D3F-1AA5-406F-86AF-0983D77795B9.jpeg
    CAA16D3F-1AA5-406F-86AF-0983D77795B9.jpeg
    55.9 KB · Pregleda: 38
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Po slikama kosa definitivno treba nova, mislim da nema koristi od brušenja. A ja bi ovo sve ostalo namočio u naftu par dana, i zamijenio ako ima koji ležaj da se mijenja. I malo polakirao, jer ovaj ko ti je prodao još ti je morao platit da mu to makneš.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
Nisi rekao jel nož imao puno zračnosti, ili je sve bilo hrđavo pa nisi mogao provjeriti.
Nož se može nabrusiti pažljivo sa brusilicom ravnomjerno po cijeloj oštrici (paziti da vrh oštrice ne poplavi) onda postaje mekan i brzo se troši.
Taj ležaj se mora vrtiti normalno, probaj skinuti zaštitu ležaja sa gornje strane pa ga naulji i probaj razraditi, ako nebudeš mogao morat ćeš ga promijeniti.....
Sad tek vidim da na nožu nedostaje noževa, morat ćeš novi nož kupit.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Ako su ovo na slici svi dijelovi onda ti fali i kompletna prihvatna ploča sa gumenim amortizerima.
To je dosta bitna stvar jer kosa u radu jako lamata lijevo-desno i čvrsto kacenje bilo bi problem. Osim toga i brzina kardanskog vratila će vjerojatno biti veća jer nije originalni motor pa ćeš se vjerojatno i sa prijenosom trebati pozabaviti. Sve se to da doraditi ali bit će posla oko toga.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
Da to sam previdio da motor nije izvod na bregastu. Brzi prijenos mu je brz za strižnu kosilicu, a spori prijenos spor.
Ti motori nisu baš neka sreća ako hoćeš radit sa više priključaka.
Jedino za transport i za kopačice su dobri.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
"mirzy" evo primjer roto kose, prednost je što nema održavanja i na raspolaganju ima tri brzine.
 

mirzy

Član
Tu od
4 Tra 2020
Poruka
48
Juce sam montiro kosu, naostrio nozeve, samo sam isprobo kako kosi al u sporom rikvercu, ide sporo, al bas sporo, kosi fino, mada je kisa padala pa je mokra trava i ima blata, prebacit cu remen brze pa cu probat kako ide, mada moram napravit i granicnike za remen, @drazenhonda izgleda jednostavno ova roto kosa, neki projedlog od cega bi se mogla napravit, mozda nac neku staru roto kosu?? Bil je jedna na olx.ba od honde neke nezz koje u losem stanju, nezz imali je vise
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
Možda uzet od neke traktorske diskaste kose dva diska , neznam odprilike je svaki disk 30cm možda pa nešta sklepati. Ali ostaje problem što moraju biti duže osovine radi prijenosa. Od bubnjaste traktorske bubnjevi su teški pa bi jedan samo pravio veliko opterećenje....

Ja sam započeo projekt kao na ovom videu tako nešta, napravio mi je tokar prirubnicu od cijevi mislim 6/4 i osovinu i remenicu i dolje prihvat sa vijkom kojim se stegne disk sa noževima i to mi je naplatio 300 kuna stim da sam mu ja dao neke kraće dvije osovine koje su meni bile kratke i neke dvije remenice za remen 22 koje nisam imao di koristiti, tokari su kod nas skupi......
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
@drazenhonda ono sto mene fascinira na ovoj snimci - pogledajte veličinu tog polja, a on to kosi s takvom kosilicom koja ima zahvat svega 40 cm.
Ja imam originalnu m-standard roto kosu koja se montira naprijed. Zaključio sam da ima puno vise prednosti od one koja se montira iza pa imaš samo rikverc brzinu za kosnju
 

mirzy

Član
Tu od
4 Tra 2020
Poruka
48
Kreno dns kosit, bile nekad maline, i ostalo vajda zice one za povezivanje malina, mozda pola metra sam kreno i uleti komad medju zube, polomi mac i savi dva zuba, od koje kose uzet zamjenski mac, kod mene je 15 zuba, duzina otprilke 114 cm ne mogu se tacno sjetit, mrzi me da sad mjerim 😂
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
Ja sam uzimo u Šidu na vašaru od Imt-ove kosačice, ali treba malo prerade jer je razmak rupa kod Imt- ove veći i treba odsjeći sa svake strane po jedan nož jer su višak.
 

mirzy

Član
Tu od
4 Tra 2020
Poruka
48
Koje imt-ove? Gledam sad cijene kod nas od imt 407 nekih 18€, pase li od nje?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
Neznam koji model. Uzmeš mjere mača i zubi pa nazoveš trgovca nek ti provjeri dali odgovara.
 

mirzy

Član
Tu od
4 Tra 2020
Poruka
48
Kupljen dns mac il letva, 18€ od imt-ove kose, pase na sarafe, samo treba odsjec dvje zakovice i dva noza sa strana, kosi malo, probao, spori rikverc, kosi fino, nekad preskoci, inace to je vocnjak, pa je bas tesko kosit izmedju vocki, vise mi lezi kad je sporija, cim uhvatim vremena stavit cu na brze i probat
Druga stvar, jel iko probo okrenit remenice, ono da budu paralelne male s malima i obrnuto, mslm na krugove? Koja bi se brzina dobila?
 

Prilozi

  • 37FF1023-B776-4793-8876-E7903F441BEC.jpeg
    37FF1023-B776-4793-8876-E7903F441BEC.jpeg
    48.8 KB · Pregleda: 10

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
Nisam probao okretati remenice. Nebi bilo loše okrenuti remenice, jer kod tebe motor ima na remenici duplo više okretaja nego na originalu.
Zato ti na sporom prijenosu nekad vjerojatno di je gušća trava ne kosi dobro.
A na brzom prijenosu bi kosila dobro ali od velike brzine bi se vjerojatno ležaj koji pokreće nož kose brzo raspao a i sam nož bi se od trenja brže trošio. Probaj okrenuti remenicu motora mislim da ti je nju jednostavnije okrenuti, jedino što ćeš morati kupiti drugi pogonski remen jer ti ovaj neće odgovarati.
 

mirzy

Član
Tu od
4 Tra 2020
Poruka
48
Kupljen juce remen 17x1115, 4,5 €, okrenute remenice, kosi ekstra, samo ima jedan problem, ona dva sarafa sto se zavrnu u noz, odvrcu mi se, valjda od vibracija, m8 je navoj, duzina oko 16 mm, nisam siguran, @drazenhonda kako je to kod tebe rijeseno?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Kupi Loctite 243 ili 2400 i zalijepi matice. Nadam se da su samokočne (da ih ne izgubiš).
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
Dva su vijka m8.
Kod mene je elastična podloška ispod vijka i još ispod nje ravna šira podloška, i nisam imao problema sa odvrtanjem.
Provjeri da ti možda ležaj koji pokreče nož u tom djelu koji se šarafi na nož (neznam kako bi nazvao taj dio) ima puno lufta pa ti se zato odvrču vijci. Luft bi trebao u tom djelu biti što minimalniji. Kod mene je taj luft sad oko 1mm ali još uvijek je sve ok.....
 
Na vrh