• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hrvatski sportski konj

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
I mi konja za trku imamo :) evo malo i o ovoj relativno rijetkoj pasmini,ali navodno da se broj povecava ali trziste i dalje stagnira...

Početna ideja

Ideja o uzgoju sportskih konja rođena je koncem 70-ih godina prošlog stoljeća. Tada su se potrošili vojni konji, koji su zaostali nakon likvidacije konjice u armiji, a kvalitetnih uzgoja nije bilo. Za oživljavanje konjičkog sporta uvozili su se gotovi sportski konji iz inozemstva. Tako je Yu reprezentacija na Mediteranskim igrama u Sinju 1979. bila sastavljena od uvezenih konja. Često su uvoženi konji problematične kvalitete, a za velike novce. Radi toga odlučeno je kvalitetne športske konje uzgajati na domaćem tlu, za što su postojali svi relevantni čimbenici.

Realizacija ideje

Odlučeno je domaći uzgoj početi s kvalitetnom provjerenom genetikom, koju je trebalo kupiti. Utom cilju, zadatak je dobio naš eminentni konjanički stručnjak Mileta Babović, nastanjen u Njemačkoj. On je kontaktirao sve kvalitetne njemačke uzgoje i kao najpogodniji, koji je prihvatio suradnju, bio je Savez uzgajivača Holstein konja. Nakon dogovorene suradnje, koncem 1979. kupljene su 4 gravidne kobile za Poljoprivredni institut u Križevcima, koji je bio u fazi revitalizacije školskih praktikuma. Kupljenim kobilama osnovan je konjogojski praktikum, koji je ubrzo prerastao u Centar za konjogojstvo i konjički sport i konjogojstvo je kao predmet uvedeno u nastavni program na Srednjoj i Višoj poljoprivrednoj školi u sastavu Poljoprivrednog instituta u Križevcima. Učenici i studenti, koji su se tada školovali u Križevcima i danas predstavljaju značajan faktor u konjogojstvu i konjičkom športu u Hrvatskoj.

Početak uzgoja

Kao početni datum uzgoja športskih konja obilježavamo 8. ožujka 1980., kada su u Križevcima istovarene prve Holstein kobile. Od tog dana vode se uzgojni dokumenti za cjelokupan uzgoj športskih konja u Hrvatskoj. Ubrzo je izrađen i donesen Program uzgoja, kao i ostali uzgojni propisi sukladno zakonodavstvu Hrvatske. Institut je dobio državno ovlaštenje za vođenje uzgojno selekcijskih poslova u športskom konjogojstvu, koje je nakon osnutka Udruge uzgajivača Holstein konja 1986. preneseno na nju. Nakon prvog uvoza i početka proizvodnje konja u Institutu, uzgoj Holstein konja širi se u zemaljsku populaciju, ćemu pridonosi značajan uvoz konja privatnih uzgajivača i konjanika. Kada je stećena kritična masa zainteresiranih pokreće se inicijativa i dolazi do osnivanja Udruge.

Osnivanje Udruge

Udruga uzgajivača Holstein konja Hrvatske osnovana je 26. travnja 1986. u Križevcima. Registrirana je sukladno tadašnjem zakonodavstvu u Republičkon sekretarijatu unutarnjih poslova u Zagrebu i otpočela je radom. Širenjem uzgoja i povećanjem interesa uzgajivača i drugih uzgojnih tipova športskih konja, 1997. Udruga mijenja ime u današnji naziv Hrvatska udruga uzgajivača športskih konja Zagreb.

Udruga se širila učlanjivanjem sve većeg broja uzgajivača športskih konja i ubrzo je postala značajan subjekt na nacionalnom planu. Udruga djeluje na cijelom području Hrvatske i za svoje članove obavlja sve uzgojno selekcijske zahvate. Konstituirana je sukladno svjetskim modernim uzgojima, ima izrađenu svu potrebnu uzgojnu dokumentaciju, usklađenu s zakonskim propisima RH i s propisima Svjetske federacije uzgajivača športskih konja – WBFSH, čija je punipravna članica od 2008. godine, upravo zbog sukladnosti provođenja uzgojno selekcijskih poslova na uzgoju HRVATSKOG ŠPORTSKOG KONJA
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ali i dalje se radi o Holstein-u koji se uzgaja u Hrvatskoj,jel tako?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
da, u biti hrvatski sportski konj je tip holstein konja...ako se nevaram se mogu koristiti i pastusi drugih punokrvnih konja tipa hanoverca,engleskog punokrvnjaka ali moraju se uklapati u gore navedeno...
po meni su holsteini ili HSK zakon:p
samo je cijena konja i zdrijebadi dosta paprena u odnosu na domace hladnokrvne konje...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
pitam jer nemožemo ovdje govoriti o HSK nego o Holsteinu koji je odgojen u Hrvatskoj. HSK bi bila potpuno nova pasmina. A zato su potrebne više od 4 kobile ako se incest želi izbjeći.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
to je balkanski pristup posvajanj odnosno prisvajanja pasmine:)
divovi na staklenim nogama... jos uvjek se zadrzala tradicija uzgoja u krizevackom kraju..na gospodarskom ucilistu se nalaze 3kobile u vlasnistvu veleucilista sto su u skoli jahanja...
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Samo mi se cini da taj konj nema u grebenu 181 cm jer bi to znacilo da je ovaj covjek kaj ga drži visok oko 200 cm
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
neznam koliko je on visok ali mislim da mu ne fali puno do 2 m ak je konj 181...znam jos nekoliko amonovih potomaka,jedan je 183 u grebenu,mjeren stapom..
a ni mater mu nije mala 170,tako da bi mogao biti...
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Pogledaj drugu sliku u oglasu. Cini mi se da teren ima pad a konj je na višoj poziciji nego covjek, osim toga konj je bliže onome ko slika.Ako bolje pogledaš vidi se da je konju greben u visini covjekovog nosa. Nije tajna da ljudi vole "nabrijavati" visinu konja a kad dođeš pogledati konja onda se prave ludi kao da su krivo mjerili itd. Vjeruj mi da sam u preko 90% slucajeva doživio da su ljudi lagali barem za 2 - 3 cm.

Prosjecna visina holsteina je 173 cm, a ovaj po meni nema više od 178 ako se mjeri pravilno "na štap".

To je samo moje mišljenje, možda nisam u pravu.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
I sa visinom 178 se mora priznati da je krasan.
Samo ne vjerujem da može postići cijenu 90 000 kn.Mislim da ne vrijedi toliko.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ni ja nevjerujem da moze bas 90, ali puno tu stvari igra ulogu kod sportskih konja...
holsteini se inace prodaju od 3T eur pa i do 3MIL eur....
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
I sa visinom 178 se mora priznati da je krasan.
Samo ne vjerujem da može postići cijenu 90 000 kn.Mislim da ne vrijedi toliko.

Da, u hrvatistanu teško teško.
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Je Zombie to u uvodu je službeni zapis o stvaranju HŠK ,ali baš i nije tak bilo u stvarnosti.U početku su Nijemci dolazili i vadili krv za DNA analizu da bi mogli napisati rodovnike ali im malo nije taj DNK pasal.E tak je onda nastal HŠK koji je i danas tu.Išli su oni namjerno u visinu do 180 pa su uvidjeli da takav konj ne vredi ništa i odustali.Za sivonju su napisali jednu nulu previše ali ko smo mi da sudimo mišljenja vlasnika.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
da su cisti holsteini onda nebi bili HSK,zato i stavljam naglasak na HSK...necmo sad vrijedat i podcjenjivat pasminu odnosno tip konja i vlasnika...svatko ima pravo trazit koliko ga volja, samo je pitanje jel mu bude netko toliko i dao..da je cjena ovog velika,je..ali realno gledano mogao bi dobiti jedno duplo manje..

da se jos osvrnem oko krizanja konja.
vecina danasnih pasmina je nastala krizanjem odnosnom "oplemenjavanjem" s drugim pasminama. ljudi su kreirali konje za sto im je trebalo vucu tereta,kocija,jahanje,meso,itd te su tako nastajale nove pasmine i tipovi konja..isto tako je nastalo i HSK,a samo vrijeme ce pokazati koliko je to bio uspjeh ili neuspjeh...
mislim da bi bilo jako zanimljivo da se vadi krv za DNK i kod drugih pasmina,vjerujem da bi se svasta naslo...ipak smo ljudi,voljni eksperimentiranju..:)
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Ako si mislil na DNK kod naših,autohtonih pasmina onda bi se svašta našlo.Do sada je jedino napravljena komplentna DNK analiza kod Boričkog arapskog konja i lipicanaca iz Lipika.
 

Najnoviji postovi

Na vrh