• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imovinsko-pravni problemi i rješenja

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Tema u kojoj možemo raspravljati o imovinsko pravnim problemima i rješenjima istih.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,837

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
prvo daj papir na kojem piše da smiješ ući u moje dvorište, a onda tek dalje pričamo...čovjek im je popustio na prvom koraku, i jedva se iskopao...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,697
Ima više takvih "traktora" i ja znam za jedan...
Zadnji vlasnik tvrdi da ima potpis na kupoprodajnom ugovoru, a ugovor je prošao sve "instance". Vlasnica na papiru tvrdi da ona nije nikome nigdje, ništa potpisala. Traktor je navodno "u režiji - laži" bio otišao na uljepšavanje radi potencijalne bolje prodaje, a onda je "iz salona za uljepšavanje" prodan sadašnjem vlasniku, koji veli: da ga je zaista kupio sređenog i ispod cijene... Ima tu "bezobzirnog, lažnog, ludog, luđeg", ali ima i onog "kako se ovjerio potpis prodavatelja na tom ugovoru, kako je registriran u drugoj županiji"?
Još se čeka nastavak ove "priče" i daljnji razvoj događaja...
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Ma nije vic, ali nema teme SPRDAČINA pa.....:unsure:
Predsjedniče Milanoviću, daj malo žešće po ovima! :ppozdrav:
Zemi one tenk s kojeg si jednom blebnul i uvedi redl!
Ovo može biti samo kod nas, sve mi se više čini da smo "krivo nišanili". Stvarno Milanče u pravu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kada kupiš kuću od nekoga, kupuješ i sav teret koji na sebi ima - neplaćene račune za plin, struju, vodu, dio neotplaćenog kredita..........zato sa prodavateljem za toliko koliko iznosi teret dogavaraš manju cijenu kuće, zato jer si po zakonu ti kao kupac dužan otplatiti teret, ovrhu, založno pravo ako takvu opterećenu nekretninu ili pokretninu kupiš..
To je tako i dobro je da je tako jer bi inače svatko mogao svakome biti dužan i ne platiti svoje dugovanje. Uzeti hipoteku i ne otplaćivati je, uzeti robe po dućanima na odgođeno plaćanje i nikada ne platiti.
Tko zna koliko informacija u ovome članku fali za relevantan zaključak zašto je i kako traktor ovršen kod trećeg kupca zbog dugova prvog.
Ako je netko propustio uknjižiti ovršno pravo prije nego je traktor prodan a upisan je kao ovršna imovina, krivac je pravosudni sustav. A možda je maher isti dan kada je traktor bio ovršen napravio sa nekime kuporpodajni ugovor i u dan - dva ga sproveo, i traktor je nestao iz vidokruga. Sumnjiva je ta treća transakcija, drugi kupac je traktor kupio pa ga prodao - zašto? Ili ga se vlasnik ispod cijene na brzinu riješio i onemogućio ovršni upis, ili se dogovorio sa nekim da ga kupi i proda trećoj osobi da zamete trag traktora.
Ali ga je pravosuđe ipak našlo nakon nekoliko godina.
I sada ćemo krivite sve druge osim prvoga vlasnika lopova koji je prevario trgovca koji mu je dao robu a frajerčina mu je nije platila.

A Milanče je jadnik, nasilna prostačina čijih retoričkih sposobnosti bi se posramio i ispodprosječni srednjoškolac, ko što sam već jednom rekla, nije u stanju izreči tri povezane misli u nizu, i sva sreća da je vrijeme korone, jer kada jednom bude prisiljen stati uz sebi ravne po funkciji koju obnaša i komunicirat sa njima, narod Hrvatske će se crvenjeti od srama kakvog je predsjednika koji ga zastupa u svijetu izabrao.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,697
johabica
Milanović trenutno definitivno govori sve ono što velika večina poštenih građana misli, a nema to šanse niti mogućnosti reči. Nije potrebno biti doktor znanosti, pa dok je Milanović objavio prijepisku između vladinog i svojeg ureda - sve skužiti, odakle ta riba smrdi, pametnom dosta. Tko želi vidjeti istinu - vidi, a tko ima svoje druge razloge, taj u ovom prepucavanju bude držao štangu Plenkoviću i poltronima.
Vidi se po anonimnim anketama što narod misli o tom sukobu mišljenja, sve je jasno. Nemaju baš svi u narodu petlju reči javno što misle, drže figu u džepu i knedlu u grlu.
Milanović da se ne bori takvom surovom istinom bi bio i ostao "kao truli panj i fikus" na Pantovčaku. Najavio je da bude Predsjednik s karakterom!
Poslije Tuđmana su svakom novom predsjedniku srezali sve ovlasti, pa sad - ili bi im Milanović morao povlađivati i lizati guzicu, ili se istinom boriti za istinu. Več se ovih dana kod preglasavanja izbora Turudića vidjelo da je bar malo prodrmao sudsku močvaru...
Lijepe riječi nisu uvijek iskrene, niti su iskrene riječi uvijek lijepe, Milanović je za sada samo jako iskren.
Ova tvoja konstatacija: kriv je pravosudni sustav je "vrh vrhova". Pa tko je največi dužnik i generator svega u HR - Država, tko štiti takvo ponašanje - HR sudstvo, koje je ustrojio i posljedično instalirao gospodin Šeks... Zašto parnice traju desetak godina, zašto predmeti leže po ladicama godinama, zašto Horvatinčić još nije u zatvoru, zašto je malom građaninu ovrha "u roku dok izrekneš keks", samo zato što nije platio jednu mjesečnu ratu - a plaću nije primio ni on, ni supruga... Da ne spomenem da za njega nije uplaćeno ni mirovinsko, ni zdravstveno.
Država smo u kojoj Daruvar ima najviše registriranih vozila od svih ostalih gradova - tko je tu lud, ja sigurno nisam.
Nemoj misliti da smo baš svi tutleki i bedaki i da nemamo svoje glave s kojima bi mislili, imamo i mi svoje oči i svoja uha... Ja poštujem institucije sve dotle dok one poštuju mene i meni slične, a dok se tamo neki počnu izdizati iznad nas lopovlukom, tada sam u najmanju ruku jako nazadovoljan...
Trulež imamo od sudstva i države... nije to ni a od Alpe-Adria koju nam je Tuđman na sva usta obečavao, nemojmo dalje, nemojmo... počnimo "vjetrati" ovu jadnu, opljačkanu i izmučenu Državu, trebaju nam željezne zubače da ju probamo počistiti od Iloka do Bregane i od Bregane do Dubrovnika. Samo što se namnožilo korova do zla boga, ni Cidokor više ne pomaže... 😖
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Štiti ovaj sustav je u najmanju ruku suludo. Činjenica da ne valja, valjda mi neće nitko zamjeriti, jer i ja ipak imam na to neko "zasluženo"pravo.
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
@johabica
Ti bas lupetas gluposti!!!
Kad kupis nekretninu nikakve dugove ne nasljeđuješ, vec u ugovoru o primopredaju popises tanje brojila i sa vlasnickim listom odes u hep, vodovod, telefoniju i sl. i kreces kao novi pretplatnik. Cak za neke moras i ugovor potoisivat (hep)
A kredit nemres naslijedit ili kuoit, jedino sto trebas je pri kupovini uplatit taj dio novaca banci i ona skida hipoteku.
Cak je i moguce da tvoja banka plati tuđoj/prodavateljskoj banci hipoteku i onda se tvoja banka uknjizi na nekretninu.
Za pokretnine neznam kak tocno ide, ali moslim da ne bi smio napraviti niti prijenos ako imas ti kao vlasnik određena potrazivanja prema drzavi. Kako su ovi stavili hipoteku na traktor, to fakat neznam, a jos manje kako je kao takav kogao promijeniti dva vlasnika.

Ovo tvoje pisanje o politici nebum ni komentiral jer bum puno zustriji od kolege plusa, a slicno razmisljam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
@Dadx, griješiš.
Nekretninu je najjednostavnije kupiti s dugom (ako postoji neki uknjiženi teret). Treba samo potpisati Kupoprodajni ugovor.
A da ju oslobodiš prije ili tijekom kupnje treba puno volje, vremena i živaca.
Teret se lako provjeri u Gruntovnici.
Za vozila to nije tak jednostavno.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
724
Jednom sam na usluzi od FINA-e, preko sms-a provjerio po broju šasije, i ispalo je da je sve ok. Vozilo je bilo pod teretom porezne. Zvao sam finu da mi vrate 12 kuna, koliko je kostala poruka, oni meni na to da kod njih nije pod ovrhom, sto ne znači da negdje dalje nije???
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
@Dadx, griješiš.
Nekretninu je najjednostavnije kupiti s dugom (ako postoji neki uknjiženi teret). Treba samo potpisati Kupoprodajni ugovor.
A da ju oslobodiš prije ili tijekom kupnje treba puno volje, vremena i živaca.
Teret se lako provjeri u Gruntovnici.
Za vozila to nije tak jednostavno.
Mislim da ne grijesim
Osobno sam kupio nekretninun pod hipotekom i sa velikim dugovima na komunalije.
Sve krece s predugovorom, procjenom od strane moje banke, itd. do tabularne izjave vlasnika i banke koja je imala do tada hipoteku. Moja banka je uplatila drugoja banci lovu i ovi su skinuli hipoteku.
Uglavnom sve ima svoj tok i cini se komplicirano, ali nije. Cjela procedura je trajala mjesec dana od poredugovora koji ne treba ovjeravati kod javnog biljeznika.
Kaj se tice komunalija, kreces ko novi pretplatnik, naravno ti im moras donijeti zapisnik o primopredaji sa trenutnim stnajem brojila i kreces od nule. Stari vlasnik ce morati podmiriti dugove jer se vezu na njegov oib
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Griješiš. Ta vrsta dugova se možda lako riješi. Valjda radi banki i međudogovora. A porezni dugovi i slične stvari gdje je upletena država npr?
Trebalo mi je 6 mjeseci i bezbroj dopisa, hodočašćenja po Gruntovnici i Sudu, da skinem založno pravo (teret) s nekretnine. A nekretnina je vrijednosti par t kn...
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
@ZJ
Mislim da oboje govorimo isto ili slicno, a drugi kut gledanja.
Kaj ja grijesim?
Ja sam se referiral kaj je doticna spominjala hipoteke i dugove po rezijama, kaj sam i citiral. I ti kao kupac te stvari NE nasljeđuješ kupovinom nekretnine.
Usput, kaj se ne bi trebalo zalozno pravo uvesti u vlasnicki list? Isto kao i banke? Gledao sam jednu nekretninu gdje je teret stavila fizicka osoba (prijatelj, citaj kamatar), odmah sam se zahvalio i celom nazad.
I da tu si u pravu kaj banke imaju nekakve međuugovore, da nemaju trziste nekretnina bi bilo jako lose i cijene bi, bar u ZGu bile tri puta vece.

Nazalost sve ovo spada u vic, mos se smijat kako malo stvari funkcionira u lijepoj nasoj.
Kupis auto i drzava ga zeme dok ne platis nekakve takse uvoza jer ih osoba koja je uvela auto nije platila, a uspjela ga registrirat, te prodat tebi putem lizinga. Ti kao ponosni novi vlasnik fino vozis dve godine i dođes na regu kad ono HOP, kam bi ti? Nemre, nije placeno to i to...
Dakle niti lizing koji kreditira nije vidio da s autom nekaj ne stima. Iskreno nemam oojma kak je to rijeseno, bivsi gazda je imal takvu pizdariju, znam samo da je bil luuud.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Lijepo mi je rečeno: nekretninu možete kupiti i prenesti na sebe s upisanim založnim pravom. Bez obzira na novog vlasnika, založno pravo ostaje kakvo je zatečeno, znači teret bivšeg vlasnika.
Tu si u pravu, ali nisam mislil na to.
Ako prethodni vlasnik ne može/neće riješiti založno pravo, problem ostaje tebi, jer kupljena nekretnina zapravo nije tvoja i imaš muku koju je poslije teško riješiti.
Zato sam u mojem primjeru najprije rješaval teret, pa tek onda prenosil vlasništvo, iako je postojal kupoprodajni ugovor, a vlasništvo prenosil tek kad je teret bil skinut.
Na žalost, to je trajalo dulje od tri mjeseca, te je pri prijenosu trebalo platiti kaznu u peterostrukom iznosu troška upisa...ali i to se riješilo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
dugove rade ljudi, a ne nekretnine i pokretnine...
doduše, ako je bivši vlasnik založio nekretninu samo bedak kupuje tako nešto a da hipoteka nije obrisana...
sa autima i drugim stvarima kuburiju svakako, ali ne znači da imaju pravo...sve treba po bivšim vlasnicima opaliti i ne davati mogućnost nekome da ti uzme nešto što si pošteno platio, barem ne prije nego ti vrate novac...
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
@ZJ
E sad dolazimo do toga da si svjeno isao kupovati bez osiguranja da ce se maknuti zalozno pravo.
Sam si si kriv, ko te teral tak nekaj ic kupovat bez instrumenata osiguranja skidanja tereta.
Ok neznam situaciju, pa pretpostavljam da je bilo opravdano i da si valjda znal kaj te ceka.
Velim, od tereta nikakav problem nije ako je nekakva banka u pitanju. Rjesivo bez pol muke. Bar u mom slucaju. Jedino se ugovori tome moraju prilagoditi (kolko kome i zasto)
@DARIJUS
Da u pravu si, osobe bilo pravne ili fizicke stvaraju dugove. No ovo vezano za hipoteku bas i ne, najlakse ti je otici u tu banku i traziti potvrdu duga po nekretnini, naravno to nemre s ja došo, vec s predugovorom. U njemu se definiraju te stvari.
Predugovor ne kosta nis osim malo vremena za napisati ga kak treba. Ja sam prekopal internet s primjerima i pital frenda kaj je nekakav odvjetnik/pravnik i puno djelova sam iskopiral iz predugovora koji sam potoisao kada sam stan prodavao.

Ubiti najlakase ti je platit određeni postotak pa nek agencija za promet nekretninama skace i bude ti jos jedan osigurac. Mislim da su mi u jednoj agenciji rekli da njihov posel naplacuju 0.5% za usluge prijepisa nekretnine (govorim o nekretninama u zagrebu) i 2% na kompletno preuzimanje nekretnine za prodaju (oglasavanje, pokazivanja, izrada kupoprodajjne dokumentacije, prijenos komunalija,... u biti sve da ti na kraju dobis vlasnicki list i sve komunalije na tebi bez da bilo gdje haracis po salterima.
Velim osigurac jer ako kaj ne valja s papirima, a oni su odradili taj propust, oni i odgovaraju za to.
Kak je u dijelovima lijepe nase gdje cijene nekretnina nisu takve i za poljoprivredna zemljista, fakat ne znam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Nisi razmel. Znal sam kaj kupujem i kak to riješiti. I, bez brige, nisam krenul u kupnju dok nisam bil siguran da bude riješeno. A moral sam sklopiti kupoprodajni ugovor jer bez njega procedura nije mogla početi. Predugovor ili pismo namjere nisu bili dovoljni.

Samo sam napisal kolika je to gnjavaža, pogotovo ako je upisani teret porezni dug ili bilo koji drugi teret gdje se upisuje država kao vjerovnik.
Znači, sve je moral riješavati kupac...jer je prodavatelja blokirala država, nakon kaj mu nisu platili izvedene radove.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Da napišem svoj slučaj od prije 3 godine.
Znači sused moj ima pod sušom kombi Vwt3, koji mu stoji već jako dugo, al još i tablice ima, niti ga je odjavil niti niš.
Imače je stolar, ima obrt.
A ja baš bil u fazi kupnje takvog kombija, reko idem ga pitat ak bu prodal, ma veli budem nema problema, al nezna di je prometna, i to je tak trajalo jedno par mjeseci i nemre najti prometnu, reko dajte da si poslikam tablice pa idemo na tehnički i policiju da prijavite da ste izgubili prometnu, bumo može, bumo, bumo i nikak i nikak, niš mi nije onda bilo čudno, jer kak sam rekel stolar je pa ima posla pa ne stigne. Da bi ja koji dan došel opet knjemu da idemo, i opet nemre, mislim cijena je bila 500 eura, nije neka lova a ja bi kupil kombi za slagati.
Da bi on našel kakti prometnu i išel je on na finu nekaj pitat jer je kombi bil na obrt, i naravno na kombi je zabilježba zbog njegovog poreznog duga.
Uff reko kaj sad, veli on dam ti ga za 200 eura za djelove, reko niš mi to ne znači, ja trebam kombi a ne djelove. Za koji dan ja na policiju sa njegovom osobnom i prometnom, tam se niš ne vidi.
Kao nema tereta kak oni vide, reko idem na tehnički kaj buju oni rekli, opet se niš ne vidi. E do toga djela sam mogel kupit kombi i napravit ugovor ali ne bi ga mogel registrirati, onda sam odustal od njega.
Ali opet mi vrag neda mira idem na finu da vidim kaj buju mi oni rekli, hmmm dug je preko 650 000kuna, i kaj bi ja sad mogel, mogel bi platiti procjenitelja koji bi došel procijeniti kombi i onda za kolko bi on procjenil ja bi tu lovu moral uplatit u državni proračun, nije mi se to sve skupa dalo natezati, jer onda opet nebi bil siguran da bi njemu skliznuli zabilježbu, vjerovatno bi al mi se to nije dalo i koštalo bi me više od samog kombija. Stim da bi se njemu dug smanjil a on za kombi nebi niš dobil nego bi ja cijenu kombija moral uplatiti u državni proračun. Uglavno maknul sam se i nisam ga kupil. Zavuzlama samo takva. Ak nije sve čisto bolje ne ulazit u rizik.
 

Najnoviji postovi

Na vrh