• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT533 hidraulične kočnice

Gjuro

Novi član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
5
Pozdrav kolege forumaši, ovako, htio bih si složiti kočnice na prikolicu koju vučem imt-om, no zračna kombinacija mi je ipak malo preskupa. Zato bih htio složiti kočenje putem kiper ventila, e sad, za prikolicu mi je sve jasno, no ne znam kako složiti na fergiću regulaciju kočenja, pa ako ima tko kakvu ideju, bio bih zahvalan!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Nikak. Reguliraš rukom, kak i na svakom traktoru gdje se koči preko kiper ventila.
Dobro bi na prikolicu bilo ugraditi malo veći cilindar, da reakcija kočnica ne bude previše nagla.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Dalo bi se složiti ali cijena bi premašila vrijednost traktora . ZJ i kiper je problem na IMTu jer ga nema jer njegov kiper je preštelan fini hidraulik znači kad digne osnovna hidraulika fini drži stalan pritisak to nesmije trajno .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Znam, no ak može dići i spustiti kiper sanduk, može i bremzcelinder.
Glasam za sajlu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Rekel bi da je to nekaj drugo.
 

Gjuro

Novi član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
5
Sajlu imam i dosta dobro me služi za recimo spuštanje nizbrdo ukoliko prikolica nije natovarena ko šipak pun koštica, no nedavan slučaj u susjedstvu me ponukao da razmišljam o tome gdje je čovjeka potjeralo natrag sa prikolicom, dobro da nije poginuo. Zato bih htio nekakavu bolju regulaciju kočenja od sajle, ponavljam, dobra je, ali ako traktor krene natrag, đabe meni 100 sajli dok ja zategnem, ode Miško na drugi svijet
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemrem se sad zmisliti kak se to zove, ali obična zaprežna kola su imala na zadnjoj osovini čegrtaljku sa zubima kao na cirkularu. 100 % sprečava da prikolica u brijegu krene nizbrdo i povuče traktor za sobom.
Jedino je problem kad trebaš voziti u rikverc (okretanje). Onda treba pločicu okrenuti da se nemre zakačiti za zube. Dalo bi se i tome jednostavno doskočiti da se pomoću sajle može upravljati tom pločicom s traktora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Odmah da znaš, hidraulika na IMT-u ni nije namijenjena za takve stvari, u najmanju ruku jer pumpa stane ak stisneš kuplung do kraja. A to se lako dogodi ak te uhvati panika.

Hidrauličko kočenje prikolice ugrađuje se uvijek na traktore koji pogone hidrauličke pumpe direktno od motora.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Pumpa koju bi vrtel remen bi bila dobra no ja bih raďe razmišljal o zraku .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
A pumpa pogonjena remenicom ne dolazi u obzir?
Komplicira stvari.
Nisam baš ljubitelj zračnog jednokružnog kočenja, ali Željko je u pravu: za IMT je to siguno bolje.
 
Na vrh