• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubator

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Razmisljam o konstrukciji inkubatora, sve sam u glavi posložio ali mi probleme stvara samo automatsko okretanje jaja. Uredu ja mogu nastimati paljenje svako 2 sata motor ili tako nesto ali kako mehaniku rijesiti. Kako spojiti taj motor sa policom gdje su jaja i da se to okrece.. ukoliko neko ima ideju ili nesto sa eBay, neku sliku.. bilo šta neka pomogne.
Radim sa arduinom i do sada sam rijesio sebi Auto vrata za kokice u zadano vrijeme i hranilicu da ih hrani u zadano vrijeme :(angel):
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Riješio sam i okretanje jaja još mi je ostalo samo vlaga u inkubatoru? Govore kao stave se posude sa vodom i one se isparavaju.. u tim posudama su grijaci koji su naštimani da održavaju nivo vlage? Ili se ta voda sama isparava bez uticaja grijaca u posudi


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,651
Zavisi dali praviš višeslojni ili jednoslojni, u jednoslojnom netrebaju grijači, voda u posudama mora biti čim manje visine, a što veća površina. Najbolje su ti posude, podmetači od plastičnih tegli, naravno one pravokutne, koje staviš na dno i naliješ 1 cm vode u njih, te doljevaš po potrebi.
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
To znaci da korisnik sipa vodu u posude koje se nalaze ispod jaja? u inkubatoru stoji mjerac vlage i korisnik moze vidjeti jel potrebno da dodaje vodu ili da oduzme vodu. Jesam li dobro skuzio.Ali me zanima ako nema grijaca kako ce korisnik povecati vlagu u inkubatoru ako redovno doljeva vodu i ako uvijek ima vode, na koji nacin ce povecati vlagu?
 

jagodinac

Član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
126
Pozdrav ljudi,malo nam je zamrela tema
Jel neko pravi inkubatore daj malo da ozivimo ovu temu.
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Završio sam inkubiranje i jsko je lose, od 54 jajeta izaslo je 16 pilica. Ostala jaja nisu ni nakljuvana, koji je razlog ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Koji inkubator?kakav termostat?da li inkubator ima ventilator ili ne?koliko su stara jaja koja si stavljao u inkubator?
Koliko često si okretao jaja?koja je temperatura u inkubatoru i čime si mjerio?
Ako su se ovi izlegli a ovi drugi nisu temperatura ti nije jednaka u inkubatoru ili su jaja neoplođena..ako su oplođena onda je stvar vlage i temperarure..meni se obično u 24 sata sve što se misli izleći izlegne,ostalo je škart.
Ako je prošlo 24h od leženja onda ostatak razbij jaje po jaje i slikaj pa ćemo ti pomoći po razvoju zametka gdje je zapelo..
Inaće i sam sam radio inkubatore i dok nisam kupio gotov inkubator nisam imao sreće..a potrošio sam.novaca da sam mogao kupiti novi profesionalni inkubator i uštedio bi i para i muke,ali jedino što sam stekao neprocjenjivo iskustvo...
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Koristio sam arduino platformu za pravljenje inkubatora, a termostat sam bazdario prema toplomjera za ljude sa živom, temperatura je bila 38.2, jaja su sva bila razvijena skroz ali nisu mogla izaći, vlaga na početku mi je bila 65-70% a na kraju 80-90%, pilici koji su izašli zdravi su i normalno se ponašaju. Jaja sam okretao 10x na dan. Jaja nisam prskao niti hladio nikako, to može biti problem? Uslikat ću kad dodjem kuci jaja, da napomenem ima 3-4 jajeta koja su najkhuvana ali bezuspješno nisu mogla izaći.

Edit: Jaja su bila starosti 3 dana, inkubator ima ventilator unutra na vrhu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
05c5cc2091715d2f07912a23d655d609.jpg
eba6f8c4f1ec3edc2fc6080880687e0c.jpg
42b0e96b51e347c7e388daf5ca5d6437.jpg
7ee26ee16d8fbe46e4bd21cfe2960852.jpg
6ad1cbb1fc2fbbd525c45ae00bdae687.jpg
62b04928847c15c9ed50fac90fd89b24.jpg
49c99e4e6f8adec23389c2f403273359.jpg
3404a697380653a37b49f815c8a9fbdd.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Tu ti je temperatura problem,vidis koliko je žutanjka ostalo.
Neki su skroz razvijeni a neki nisu..tu ti je temperatuta problem i vlaga istovremeno jer razvijeni nisu mogli probiti ljusku..da li imaš ventilator piše prema dolje ili prema gore?gdje je grijač?pored ventilatora il ili nasuprot?
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
imam ventilator od računara , mali je ako znaš od AMD procesora
Da napomenem jaja sa lijeve strane gdje nemam rupicu na gornjoj strani su se vise izlegla nego na desnoj gdje ima rupica, mislim ds mi je temp izlazila sva preko lijeve strane
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Ajd poslikaj sve ako nije problem..ventilator od procesora je premali..uzmi 12cm ventilator i spoji ga na 5 ili 7 volti,tek toliko da miješa zrak,ako prebrzo vrti onda se zrak suši brže.

Ps. Koju sondu imaš temperaturnu?
Dht11,ili ds1820 ili pt100 il ntc?
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
b1ae461923ae359338275dc170625c66.jpg
5ea5bb81372d9fd932ca77601324dc01.jpg
e971e677cf61819f8826e12e688f7036.jpg
efb7040d265badc9c50596d6146f7f22.jpg


Ja imam automatsku regulaciju vlage, uronio sam žarulje u vodu i kada opadne vlaga -5% od zadane vrijednosti upale se sijalice i vrate vlagu sa time da se temp ne remeti
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Ok izgleda samo veći ventilator da bolje izmješa zrak i to je to..
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Treba li jaja prskati? čime se prska, kojim danima se prska? Koja temperatura ide i koja vlaga?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Ako je vlaga konstantna onda netreba prskati,iako kažu da jaja vodene peradi ne škodi i dodatno prskati.
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Izvinjavam se, nisam vidio vas prethodni post.. koristim DHT22 crveni.

Imaš li ti neku idealnu temperaturu i vlagu koju koristiš? A sta mislis o hlađenju jaja da li to treba raditi i kako se radi. I da li treba jabukovim sircetom špricati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Meni ti je postavljena temp na 38.5.
Neide iznad 39 i ne pada ispod 38..barem po 2 termometra koja jos ima kontrolna u inkubatoru tako pokazuje..inace imam bios midi inkubatore za 540kom kokošjih jaja i do sada se jednom nešto zblesiralo u 7-8godina koliko ih imam.
Nisam nikad čuo za prskanje jabučnim octom,neznam samo di ga u prirodi perad nađe;)
Znam da se to vjerovatno odnosi na omekšavanje ljuske,ali zametak diše kroz pore na ljusci pa vjerujem da mu netreba jabučnog octa jer si radi salatu u jajetu:)
Isto tako jaja se ne peru prije inkubiranja da se ne zatvore pore na ljusci.
Ja dezinficiram jaja tako da u zagrijani inkubator postavim posudu sa formaldehidom u koji stavim malo kalijevog permanganata i ostavim 5 min da djeluje,tj isparava i to je to.

I rupe koje imam na inkubatoru zatvaram 3 dana prije nego se pilići trebaju izleći kako bi vlaga bila oko 90%.
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Koje termometre preporučuješ ? Hvala ti na savjetima od srca.
Našao sam ventilator 12 cm pa ću ga spojiti da sporo vrti pa se nadam da ću dobiti istu temp u svim djelovima inkubatora.
Da li je mjerenje živinim toplomjerom za ljude tacno?
I još me zanima vadiš li jaja van da se "ohlade".


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Dobio sam 1 uz inkubator taj je živin,a drugi je isto od nekog drugog inkubatora ali nije živin.(oba pokazuju istu temperaturi kada su jedan pored drugog..)
Živin termometar kojima ljudo mjere temperaturu neidu prema minusu,tj ako padne temperatura on ne reagira,zato ga svaki puta moraš "trest" da padne temp na 35 npr pa da mjeriš ljudsku temperaturu i on pokazuje najvišu..
Ne vadim jaja na hlađenje,ali kada.dolijevam vodu u posudu isključim ventilator i ulijem,traje par sekundi pa se jaja "ohlade" tj pomiješaju se vanjska i temperatura inkubatora..
Neznam kojo termometar da ri preporučim,ali ako možeš naći rezervne od nekog tvorničkog inkubatora,trebao bi biti dobar (nije vjerovatno ni jeftin).
 

Najnoviji postovi

Na vrh