• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
203
Ljudi morate razumjeti čemu poticaj služi.
Ne služi da se nama pomogne, a ni da nas se potiče na veću proizvodnju,očito.

Poticaj, zapamtite sad dobro, služi ublažavanju oscilacija u cijeni poljoprivrednih proizvoda.

Jer što bi se dogodilo da nema poticaja,
Cijene proizvoda bi sigurno rasle, ali ne svih jednako nego zakon ponude i potražnje.
Onda bi se dogodilo da jedne godine cijena pšenice skoči na recimo 2,5 kn.
Pekari bi digli cijenu kruha na 20 kn.
Oni koji najviše prigovaraju zbog poticaja bi digli ustanak

A mi bi naravno svi sijali pšenicu pa bi iduće godine 80% površina bilo pod pšenicom i kad dođe žetva otkupljivali kažu nudimo 40 lipa za kilu.
Onda seljaci dižu ustanak,...itd.

Shvaćate poantu.

Dakle poticaji će se nastaviti i bit će ih jer je to ajmo reći sigurna zarada i ublažava ove oscilacije koje sam slikovito opisao.

Dalje, tko prati zna da RH nije ispunila ni polovicu od predviđenog prelaska na Eko, dakle rasti će poticaji, za eko, zelenu gnojidbu i slično.
Na kraju ispada da poticaji najviše koriste onima koji su najviše protiv njih, jer eto seljaci ništa ne rade,a dobro žive...
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
617
Većina ljudi radi za minimalac, pa im taj "hobi" dobro dođe.
Šta potiče? Koliko toliko, ostanak ljudi na selu. Zamisli šta bi se desilo da njih zakine za izravna plaćanja.
Izravna plaćanja i poticaj namijenjen za poljoprivredu nebi trebao služiti za tu namjeru. Već bi se to korigiralo kroz socijalu ili na neki drugi način kroz lokalnu upravu tipa vrtići, manji prirez,kvalitetniji internet,itd itd(a ne da mi koji plaćamo pdv financirao niih). Da je država ok, onda bi i bio minimalac bio ok. Da je tržište uređeno nebi nama poticaji trebali i onda bi SVI proizvodili, a ne kao pojedinci što 30% površina ugare.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Dečki, vi koji ste u sustavu PDV-a plaćate manje poreza i veće doprinose, ali u velikim brojevima je to zanemarivo.
Svi plaćaju PDV, a oni u sustavu ga mogu dijelom vratiti, a ostali to ne mogu.
 

Incognito

Novi član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
13
Dečki, vi koji ste u sustavu PDV-a plaćate manje poreza i veće doprinose, ali u velikim brojevima je to zanemarivo.
Svi plaćaju PDV, a oni u sustavu ga mogu dijelom vratiti, a ostali to ne mogu.
U 99% posto slučajeva ćeš imati više uplaćenog pdv-a nego što ćeš dobiti povrata tako da to nije baš kako svi misle platis s pdv cijenu i dobijes ga nazad

Btw da li je bilo za mlade poljoprivrednike kakva uplata
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
U 99% posto slučajeva ćeš imati više uplaćenog pdv-a nego što ćeš dobiti povrata tako da to nije baš kako svi misle platis s pdv cijenu i dobijes ga nazad

Btw da li je bilo za mlade poljoprivrednike kakva uplata
Npr.ja imam više uplaćenog jedino u 7 mj kad se plati žito i repica i u 11 i 12 posle jesenske berbe,a sve ostale mjesece imam povrata od 1000 do 4000 kn mjesečno tak da ti ta priča ne drži vodu. Ili tražim povrat ili ostanem u pretplati na poreznoj pa se automatski skine kad ga imam za platit. Sve kaj god mogu uzimam na R1 tak da je to najbolja stvar kaj sam ušao u taj PDV, i na kraju krajeva kakve veze ima kaj ga moraš platit,tak računaš sve bez njega i samo treba u glavi posložit da taj dio novaca ne diraš na računu i sve lijepo funkcionira.

Ja za mlade dobio u 1 mj.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Bolje bi bilo da je ko i u drugim državama dok si u pdv, plaćaš cijenu bez pdv, ali no. Mi ga ne možemo opravdati do kraja...
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Npr.ja imam više uplaćenog jedino u 7 mj kad se plati žito i repica i u 11 i 12 posle jesenske berbe,a sve ostale mjesece imam povrata od 1000 do 4000 kn mjesečno tak da ti ta priča ne drži vodu. Ili tražim povrat ili ostanem u pretplati na poreznoj pa se automatski skine kad ga imam za platit. Sve kaj god mogu uzimam na R1 tak da je to najbolja stvar kaj sam ušao u taj PDV, i na kraju krajeva kakve veze ima kaj ga moraš platit,tak računaš sve bez njega i samo treba u glavi posložit da taj dio novaca ne diraš na računu i sve lijepo funkcionira.

Ja za mlade dobio u 1 mj.
Točno.
Problem je što mnogi "potroše" pdv pa se onda čude što nemaju povrata.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
617
Npr.ja imam više uplaćenog jedino u 7 mj kad se plati žito i repica i u 11 i 12 posle jesenske berbe,a sve ostale mjesece imam povrata od 1000 do 4000 kn mjesečno tak da ti ta priča ne drži vodu. Ili tražim povrat ili ostanem u pretplati na poreznoj pa se automatski skine kad ga imam za platit. Sve kaj god mogu uzimam na R1 tak da je to najbolja stvar kaj sam ušao u taj PDV, i na kraju krajeva kakve veze ima kaj ga moraš platit,tak računaš sve bez njega i samo treba u glavi posložit da taj dio novaca ne diraš na računu i sve lijepo funkcionira.

Ja za mlade dobio u 1 mj.
Sve je to ok i dok se razvijas i kupuješ. Dok imaš dovoljno amortizacije, troskova... imaš onda i završni porez. Nas je na opg-u zaposleno troje i povrat poreza ne pokriva mjesecna davanja. E a kada krećes smanjivati i prodavati ono što si kupovat na pdv, onda vidiš kako je država mačeha.
Danas nista. Opet to isjeckali na 100 uplata, a rečeno je da smiju biti max 3 uplate po mjeri
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
To je ona stvar kad su rekli repromaterijal sa 25 posto na 13 pdva, a snizit ćemo cijenu. Cijene iste ili veće, a mi pravdamo sad dosta manje.
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Meni onako po osjećaju nije komotno da mi oni vraćaju, ali ako tako funkcionira.... Mada bi ja rado njima ostavio da nepočnu gnjhavit da radim na crno.
Ali kad trošiš poticaj lako da se preporeza nakupi
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
Meni onako po osjećaju nije komotno da mi oni vraćaju, ali ako tako funkcionira.... Mada bi ja rado njima ostavio da nepočnu gnjhavit da radim na crno.
Ali kad trošiš poticaj lako da se preporeza nakupi
Zato vam je poljoprivreda najbolja djelatnost u Hr,
pa nek veli ko kaj oće🤠.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Ja neki dan napravim ugovor za zemlju.
I ljepo u poreznoj prebace porez umjesto godišnji na mjesečni.
Zbilja katastrofa od države.
Pa ne vrijede njive toliko.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh