• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ne nego za sve novo moraš donijeti valjane ugovore nezz do kada.
Nisam ih razumio i za staru zemlju kad istječe jel treba obnavljat.
Rekli su da za svu zemlju moraju se donijeti ugovori tako da žali bože njih i poljoprivrede.
Biće najbolje prestat radit i to će biti to
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Komer, vjerovatno ti nisu upisali nove površine iz nekog razloga jer oni gore to sve tak nemarno odrađuju i neda im se, a nedaj Bože da je gužva. Neznam kam ideš tj. di ti je ured, ja sam u Zagrebu, zagrebačka županija. Ugl. kad dođem tam, i pitam nkj, svako ima drugu priču kaj se tiče upisa zemlje. Nakon 10.puta sam konačno naletel na jednog čovjeka koji zna svoj posel, ove babe sve kaj tam delaju nemaju pojma. Uopče mi nisu htele upisat zemlju koju obrađujem jer kao nije referenta godina, i tak tri godine mi več govore. Kad sam srel konačno tog covjeka kaj radi gore i sve zna, on mi je rekel da se zemlja može upisat i da nebum dobil poticaj, ali budem dobil plavi dizel. A ja već tri godine se snalazim za naftu na razne načine od prijatelja koji imaju viška samo zato jer babe neznaju svoj posel. Imam upisano 15hektara a obrađujem oko 30hektara, sve sijem i nemam ugara, al njih ne zanima to kaj ja nemam dosta plavog dizela... to je samo jedan od primjera a sličnih sitvacija ima još da sad ne nabrajam

Baba, jel ti radiš radi poticaja ili? Da ne svatiš krivo, lijepo je dobit poticaj, ali da se i bez njega zaradit ako delaš kak treba... Da sam čekal poticaj nebi nikad ni delal poljoprivredu... Povečavam zemlju naovisno o tomu jel referenta godina i jel bum dobil poticaj.. i ove godine bum povečal iako su mi smanjili poticaj i nisu mi dvije godine isplatili puni iznos kak su poslali da trebam dobit... ak bumo računali na njihova obečanja nebumo niš nit radili niti zaradili...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
I kakav je dojam nakon svega? A njihov zakon kaže sve isplate do 30.06.? Jel se nagodinu bude više ulagalo u proizvodnju ili manje i opreznije?
Manje ulaganje, manji profit. Naravno do neke granice. Padom cijena proizvoda treba povecat prinose i optimizirat proizvodnju, smanjit broj prohoda... nikako stedit na sjemenu, gnojidbi, zastiti...
A za povecat povrsine treba zemlju kupit ili iznajmit, a sve skuplja.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Mi dobijemo(sisak je glavni ured) jer spadam u mlade,na području smo natura 2000..tako da imam 2 od 3 uvjeta(dovoljan je jedan uvijet od 3,a treći je razminirano zemljište)..ali nisu upisali..uredno svake god dopisijem zemlju nakon referentne godine i dobivam iz nacionalne rezerve prava (150e osnovno pravo)..
Tak da neznam di je zapelo,ali mailom ću ih kontaktirati.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ne znam kako je moguće da nekome ne isplate sva prava koja su oni napisali da vam pripadaju? Meni bude svake godine u lipu.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Pa da ti budem iskren, nije mi sila radit poljoprivredu, ali radim je zato kaj volim to i kaj imam dosta svoje zemlje i mehanizaciju. Mozda sam krivo napisal prosli post, nisam htel da se naljutis. Htel sam rec da kad bi se uzdali samo u poticaj da nebi nista niko radil, jer to sve s poticajem je tolko nesigurno i neredovito da se tesko moze racunat na poticaj. Imam 15ha upisano u upisnik, a obrađujem još tolko i neda mi se ić upisivat jer nemam ni volje ni živaca ić 7 puta u agenciju
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Poticaji su nepotrebni trošak državi i malo koristi proizvođačima, a velika prilika za korupciju.
To treba ukinuti i uvesti druga pravila, smanjiti PDV u poljoprivredi, oštro kazniti neplaćanje predanog, spriječiti nelojalnu konkurenciju uvozom loše robe itd, tj. urediti tržište.
U konačnici, državi bi bilo više koristi, manje muljanja i još manje korupcije. Nagradilo bi se oni koji rade i prodaju, a one koji žive za poticaje (čitaj podobni) bi se uskratilo za nezaslužen prihod.
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
247
Poticaji su nepotrebni trošak državi
Ajde mi ovo objasni jer naši uhljebi su samo poštari koji provode isplatu EU novca (ne uvijek u skladu sa eu pravilima) da bi se onda ministri mogli hvaliti kako su puno eu novca povukli iz eu i dali nama....a i porezna je sretna jer sve ide preko žiro računa.

Jeste znali da odluku povjerenstva agencije na žalbu potpisuje ista osoba na čiju odluku ste se žalili - jebeno!
 

salyn

Aktivni član
Tu od
25 Lip 2011
Poruka
348
Jučer sam plačao sjeme i umjetno i po predračunu pdv stoji 13% , a sad ako oni nisu razliku podigli u osnovnoj cijeni pa to nadoknadili..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Dobio odgovor
Poštovani,

Korisnik V.K. MIBPG: xxxxxx, raspolaže sa dodijeljenim pravima na plaćanje: 6,39 prava u 2015. godini po kategoriji mladi poljoprivrednik, 3,48 prava dodijeljena u 2018. godini po kategoriji TUG; težih uvjeta gospodarenja.
Prava na plaćanja će biti dostupna na AGRONET- u, trenutno se ne vide radi priprema avansnih plaćanja za 2019.
U 2019. godini korisnik V.K. MIBPG: xxxxxx, za sve nove utvrđene površine ostvaruje pravo na dodjelu prava iz nacionalne rezerve po kategoriji TUG budući da su sve površine u ARKOD- u nalaze na području značajnih prirodnih ograničenja-ZPO.

S poštovanjem
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
72
Poticaji su nepotrebni trošak državi i malo koristi proizvođačima, a velika prilika za korupciju.
To treba ukinuti i uvesti druga pravila, smanjiti PDV u poljoprivredi, oštro kazniti neplaćanje predanog, spriječiti nelojalnu konkurenciju uvozom loše robe itd, tj. urediti tržište.
U konačnici, državi bi bilo više koristi, manje muljanja i još manje korupcije. Nagradilo bi se oni koji rade i prodaju, a one koji žive za poticaje (čitaj podobni) bi se uskratilo za nezaslužen prihod.
Donas govoriti o ukidanju potpora mislim da je profulana tema. Ako da, mozemo razgovarati o tome da imamo vece poticaje, sličnije francuskim, njemackim i drugim razvijenim europskim zemljama. Poticaj daje fleksibilnost. Kad ga nebi bilo ovisili bi isključivo od otkupljivaca, a oni su pokazali da se znaju puno bolje udruzit i dogovorit nego mi poljoprivrednici. Naravno to je samo moje misljenje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
A tko će ih platiti? Ono malo industrije koju imamo? Jedino proizvodnja dobara stvara novu vrijednost...ak ne mislimo na zaduživanje države.

Profulana tema nije, ali je utopija, jer političarima se lakše rasipati (tuđim) novcem, nego napraviti određene korake koji bi dugoročno svima donijeli korist.
Poticaji čine neravnotežu i generiraju nerealne cijene proizvoda. Zato se više bez njih ne može. Umjesto da čovjeka "nauče loviti ribu" radije ga hrane...jer na taj način postaje ovisan. A to je i cilj: amorfna masa koja nema volje nikaj promijeniti niti krenuti naprijed.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
72
Slazem se sa vecinom sto si napisao ali ja na kraju dana moram zaraditi. Znaci da uvijete ili opcije na raspolaganju moram najbolje iskoristiti. Npr ako danas covjek ide u ekolosku poljoprivredu sa npr 50ha, moze zivjeti bez da nis ne proda, samo od poticaja i tako 5 godina. Tih 5 godina koristi da malciranjem ozdravi i obogati zemlju a nakon toga moze se vratiti u konvencionalnu poljoprivredu ukoliko je stanje na trzistu povoljno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Sve to štima, ali ako si npr. krojač, nitko te neće hraniti tih 5 godina dok ne staneš na noge, već ćeš ostati bez kuće i svega kaj imaš.
Nije možda najbolji primjer, ali mislim da shvaćaš ono bitno kaj sam mislil.

Ovo kaj si napisal je jedan od nedostataka sustava poticaja. 5 godina te hrane, a onda nemaš obavezu vratiti to na način da bar 5 godina ostaneš u eko poljoprivredi.
Znači 50ha x 3t kn (recimo) x 5g je 750t kn (ili ~100t €). A netko te novce mora zaraditi da bi se mogli tebi isplatiti.
Ja te novce nemrem zaraditi u tom vremenu ni u brutu (bez davanja), a kamoli u netu.

Ne navodim tebe kao primjer (zato kaj se obraćam u drugom licu), jer nemam nikaj protiv onih koji tu priliku mogu iskoristiti, već prigovaram sustavu.
Taj isti sustav je napravil to da nema više krava i svinja pri svakoj kući, da uvozimo više hrane nego ikad i da usput radimo više nego ikad. Dok nije bilo poticaja, svatko se snalazil i proizvodil koliko je mogel. Bilo je robe, bilo je i novaca.
Sad se potiče one koji su ionak razvijeni, a malima se ni ne daje šansa (guši ih se nametima koje nemru podmiriti).
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh