• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JD serija 9

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Novi se kupuju direktnom pogodbom i onda cijena ovisi o tome što i koliko se uzima, a za rabljene koje trenutno ima na ponudi moreš pogledati ovdje http://www.briltd.com/used-equipment/ ovo su slike od rujna prošle godine a sad vidim da ima i većega ( 9620 ) ali sam lijeni stati i poslikati.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Na drugoj slici, desno, onaj Case. Jel to mozda zetelica za dvofaznu zetvu?
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
da, jer oni pšenicu i repicu kombajniraju dvofazno jedino sam vidio da ječam kombajniraju direktno, imam i slike par tih swathera ili windrovera ali neznam kam bi ih smjestil.

 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Pa smjesti jednoga kod mene, necu se buniti :D:
Pretpostavljam da je to zbog povisene vlage i ocuvanja mahune? Vidio sam da to imaju i u nekim zemljama bivseg SSSR-a. Sad da je para, pa kupit par komada i dovest...
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
ne stigne se dovoljno osusiti na rastu, pa prvo pokose onda se susi i nakon toga kombajniraju. oni su tek sad poceli sijati sve (pšenicu, ječam, repicu i gorušicu to jedino što ovdje siju). a kose polovicom rujna. ovo repica slikano je krajem rujna


a na kombajnu imaju ovakav pick up

 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Sve ce to Kinezi pokupovat :D:A koliko je neki prosjecni prinos, npr. psenice?
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
tesko je to odgovoriti jer oni racunaju u bushelima a to je jedinica za volumen (35 litara), prosjek im je 40 do 50 bushela psenice po akru , otprilike 2.5 do 3 t po ha. repice 30 bushela po akru (1 ha je 2.5 acc)
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Dosta je daleko od mene cca 600 km, Alberta je skoro 12 puta veća od Hrvatske (otprilike je površine kao Njemačka i Poljska zajedno)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
U stara vremena, dok su jos nije bilo interneta, dosao je jedan nas iseljenik iz SAD-a u posjetu rodbini. Skupili se susjedi, a jedan stari ga pita - a jel vidjas ove moje, oni su tamo blizu, menscini, u Argentini.
Salu na stranu, ali ono izgleda grozno. Oprosti, a kad si otisao tamo?
Mozda ako cemo ga ovako ispitivati, da se otvori neka druga tema, di covjek moze (ako ima volje) detaljnije pisati o zivotu i poljoprivredi u Kanadi, vjerujem da bi bila dobro posjecena tema.
 

Zetor93

Član
Tu od
28 Pro 2015
Poruka
141
Danas citam u novinama bas ta pokrajina Alberta zahvatio ju pozar i to opasno jel istina @mikula
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
@itp i ja sam imao sličan slučaj gdje mi jedna poznanica veli "joj pa jedan naš svećenik je tam u kanadi u torontu" a ja nikako da njoj objasnim da je meni toronto autom 3300 km :icon_lol:. Otišao sam u rujnu prošle godine.

Teško je pisati o poljoprivredi Alberte a kamoli Kanade jer su velika prostranstva i razlike u klimi između sjevera i juga su ogromne. Kod mene nema uopće kukuruza a cca 150 km na zapad se uzgaja ali samo kao silažni ili kao hrana za zimu kravama jer se ovdje dosta uzgaja po sistemu krava tele . Ja sam u preriji znači nema šuma već eventualno šumarci bijele topole visine maksimalno 5 m (odokoativno) i promjera do maks. 15 cm, prirodno ovdje raste samo trava a žitarice sam napisao da siju samo pšenicu, ječam, uljana repica i nešto gorušice. Sjetva je isključivo proljetna (sad nije posijano ni 10% ovo što vidim dok se vozim na posao) jer je zima dugačka i hebena, najniža izmjerena temperatura u ovom gradiću gdje sam, je - 46 dok je ova (moja prva) zima jedna od najblažih u zadnjih desetak godina i za božić je bilo -30 na farmi koja je 25 km van grada (u gradu je bilo -25),



a 17. siječnja je ovo bilo u gradu



a koliko je bilo na farmi neznam jer mi auto mjeri samo do -30 . ili na primjer da se od polovice studenoga do polovice veljače temperatura nije dizala iznad - 15 po danu. Tako da su dosta ograničeni u ratarstvu, ima dosta svinogojskih farmi u okolici ( u kanadskom poimanju okolice) tj. u ovoj mojoj općini koja je površine kao i osječko baranjska županija (a ima 10 000 stanovnika), zatim krava tele farmi jer im trave i vode ne nedostaje (ima dosta jezera) i ratarstvo.

Kolika je razlika između HR i Kanade vidiš u ovoj mojoj metropoli (6000 stanovnika) su dva dilera poljoprivredne mehanizacije (JD i NH) da ovaj od JD-a ima ako sam dobro vidio pet točkaša serije 9 i jedan gusjeničar na lageru, dvadesetak manjih traktora , jedno pet,šest kombajna i toliko windrowera/swathera. a nešto manje ima ovaj od NH, ne znam toćno jer kraj njega ne idem ćesto a pored JD idem svaki dan. Ili da su tri dilera s autima i da svaki ima na lageru barem tridesetak (novih) auta itd.

To ti je ukratko ( baš :icon_biggrin: da ne rasrdimo stuff) BTW nisam novi na forumu ali do sada nisam bio duže vrijeme aktivan, imam cca 1400 postova ali pod drugim nickovima ali su mi obrisani accounti (branko i frabrne)


@Zetor93
Gori koliko sam čuo u zadnjjim vijestima gori cca 200 000 ha šume i ono što sam vidio izgleda izgleda grozno ali to će (nažalost) samo stradati priroda kad poljoprivrede tamo nema jer je to kako sam napisao cca 600 km sjevernije a k tome i hladnije od mene (općina u kojj je požar jer cca 10% veća od hrvatske a ima 120 000 stanovnika i njih barem 90% su zapravo radnici u postrojenima za dobivanje nafte iz škriljaca). Kad smo već kod nafte ovdje je privatno vlasništvo strogo zaštičeno i nema 50 cm (ili koliko več) je tvoje a dublje od toga je državno, znači ako nađu naftu na tvojoj parceli ti dobivaš cca 30% vrijednosti izvađene nafte na njoj i prošle godine je to bilo oko 3000 CAD (5,2 Kn) po bušotini.

Na kraju ovo sve što pišem se odnosi na Albertu jer je Kanada konfederacija i zajedničko je samo vanjska i monetarna politika te obrana a svaka provincija ima svoje poreze i zakone. Pa je tako kod mene PDV 5% (samo na neprehranu) a u Ontariu (Toronto) je 13% ili kod mene nema tehničkog za aute (ni mjerenja ispušnih plinova pa svi skidaju katalizatore) a Ontariu mjere ispušne plinove itd. Ovo sam napomenuo zbog toga da ne bi netko drugi napisao "taj ti laže nije tako porez je 14,975 % " (Quebec) i sl.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Ajde kad je več kod vas toliki minus zanima me kakva ulja stavljate u traktore (ona oznaka W) i sa kakvim akumulatorima palite po tolikoj zimi ?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Vjerovatno imaju grijače koji se spajaju na vanjsku struju i zagrijavaju motore preko noci ko i u rusiji.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
ulje u našu kubotu ide normalno (mislim da je 10w30) ali je ona u grijanoj garazi, ako je koristimo po takvoj hladnoci onda se ne gasi dok je vani. akumulatori imaju svi oznaku na sebi 'certified for use in canada' a sad kaj je njima iskreno nije me zanimalo da bih isao istrazivati. antifriz i tekucina za stakla je do -45 a auti imaju grijače i na parkiralistu su stupici gdje se onda zasteka u struju dok ih na parkilistima gdje toga nema (trgovacki centri) ne gase jer svi noviji auti imaju daljinsko paljenje i mogucnost rada bez kljuca u bravi (north edition ). a ostali vjerojazno u traktorima imaju isto jer ih po zimi ne koriste (ratari)
 

Najnoviji postovi

Na vrh