• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva 2012.-2022

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
140
Sjetva 7.10
Dali se sada može prskati protiv korova?
 

Prilozi

  • received_985706361792849.jpeg
    received_985706361792849.jpeg
    61.8 KB · Pregleda: 49
  • received_516255725890191.jpeg
    received_516255725890191.jpeg
    47.7 KB · Pregleda: 48
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Lovas - Srijem. Nadmorske jedno 120m pa se brzo ocjedi, a zadnjih dana nas časti i dobar vjetar koji brzo rasuši to što malo padne.

Ali ovaj atar je specifičan jer može padati kiša gdje god, ali nas dobrim djelom zaobilazi. Po okolnim selima padne preko 30L kiše, a kod nas ništa. A sela su u krugu manjem od 10km od nas.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,177
Ja sam danas bio na potezu Zagreb-čazma, i čini mi se da se zemlja bolje cijedi nego tu kod mene
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Područje od zagreba do varaždina pa na drugu stranu do bjelovara jučer kiša padala 22 sata u komadu....sve je na vodi
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,177
Također i kod mene tako, neznam meni se dio od ivanića do čazme činio najmanje mokrim
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Hahahaha :D

Ali ozbiljno, ja sam malo onako kroz vrijeme pratio. Sotin pliva, a kod nas ni da bi. I tako često do Agrokorove sore pada, a ovamo prema nama rojetko kada, ali kada od Šida dolazi, gotovo uvijek pada kod nas.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,616
Ja suhu zemlju samo na slikama vidim....

Nego pitanje ak ko ima iskustva. Prijatelj je kupil sjeme na vrijeme (velika količina) i vrijeme kakvo je ne može posijati. Išel je do dućana da vrati sjeme, no agronom mu garantira da jesenski ječam posije na proljeće i da bude to dobro. I normalno da čovijek sad ne zna kaj bi napravil. Kakva su vaša mišljenja-iskustva?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Može se posijati i u proljeće. Budu malo slabiji prinosi, pogotovo ako rano nastupe velike vrućine tokom nalivanja klasa, ali u principu nema greške u sjetvi.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
482
A kakva su iskustva sa sjetvom jarog ječma sad u jesen, dali će ga zima uništiti ? Imam nešto sjemena jarog pa sam ga mislio posijati sad u 12om mjesecu ako bude lijepog vremena....
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo, ovo što sam ja sijao je jari ječam i može biti samo bolji ako se posije sada, jer prije dođe do nabijanja klasova, a već sam govorio da kada nastupe veće temperature, on staje sa nalivanjem.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Na predavanju iz ratarstva na kojem sam bil, su rekli da je razlika između proljetnog ječma i jesenskom u dužini vegetacije, ali nije to bitno nego se proljetni nemora smrznuti a jesenski mora. Dakle u nekom trenutku jesenski ječam se mora smrznuti da bi dao normalan prinos, ako se ne smrzne, navodno da od njega nebude ništa. Nisam isprobavao sjetvu jesenskog u prolječe i obrnuto pa nemrem reč iz iskustva al tak nam je rekel agronom na predavanju.
A kaj se tiče sjetve proljetnog u jesen, kod mene je to više ljudi radilo i kažu da je daleko bolji prinos nego kad se sije u prolječe
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,555
Kakvo je kod vas stanje sa usjevima?

Gledao sam putem dok sam išao u Križevce, tamo dalje je situacija jako loša što se tiče žutila.
Ovo na slici je ječam sa istog tavana. Lijevi posijan po tanjuranom sojištu (ranije), a desni po pooranoom češnjaku.
Ovaj moj je posijan po češnjaku, kukuružnjaku i sojištui svaki je drukčiji. Sve troje je poorano isti dan i pripremano i posijano isti dan.

20191228_093447.jpg
 
Na vrh