• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako napraviti priključak za branje lavande

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Budući da je ručno branje teško i uzima punom vremena.Vidio sam neke industrijske strojeve ,ali su u pravilu skupi.
Pokušava sada napraviti neki stroj za priključak na IMT.
Ako imate ideje ,zamisli,skice bio bih vam zahvalan.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ja mislim da je to sve pogonjeno preko hidromotora. Ak se kosi,dolje mali greben, nesto sk ko heder na kombajnu,traka i otraga prikolica :mrgreen:
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Pa imamo oko hektar,ali planiramo ići u proširenje.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
nije loša ideja...ima firma u novom sadu, specijalizirana za proizvodnju strojeva za branje ljkovitog bilja...od berača do pakiranja gotovog proizvoda,,,,,,mislio sam otići u novi sad da to pogledam ali brat na carini kaže da baš nije pametno :D :D
stroj koji bere lavandu i slaže je na hrpu nije baš dobar, tj. zavisi što se planira raditi sa cvijetom kasnije. Ako cvijet ide u destileriju onda je ok...ali problem je ako će se cvijet sušiti i koristiti dalje za preradu, onda bi trebao biti vezan u snopove i kao takav sušen ili u sušari ili prirodnim putem...
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Pa više bi bilo za destileriju.Gdje ti Roko destiliraš.Imaš li svoju destileriju ili je predaš nekoj drugoj destileriji,koja to napravi za novac ili dio ulja?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ja još ne destilirima nigdje...nasad mi je relativno mlad i da pravim ulje bacio bih puno cvijeta, nabavit ću destileriju oko 5 godine starosti nasada....a trenutno se baziram na kupovinu sušare...
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Pošto je kod nas u Istri po ljeti jako vruće,mi samo lavandu stavimo na neku plahtu i malo potučemo sa kolcem.
Stabljike poberemo i spalimo(pepeo pobacamo na njivu lavande,kao gnojenje),a sjeme spremimo u platnene vreće.
Poslije radimo male vrerćice pa prodajemo turistima.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
vidiš...kod mene se cvijet ne odvaja tako lako sa stabljike, ja lavandu prvo moram osušiti i tek ju onda tresti i odvajati cvijet od stabljike. zna biti puno nečistoće (male grančice, dijelovi stabljike itd.) pa sve prosijavam kroz dva sita tako da dobijem jako čisti cvijet....
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
I mi prosijavamo,ali ipak je to malo teško,pogotovo kada prži 35 stupnjeva a ti kao neki luđak tučeš po toj lavandi koja skoro da se ne zapali.Ali ajde,ide nekako,bacim se poslije u more pa se ohladim.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
more more...eee.... :D :D :D :D a kad navale poljakinje i švabice, dali tučeš opet po lavandi ili....naravno njima :mrgreen: :mrgreen:
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Dođe ih u Rabac puni autobusi. :D Pa se malo sunčaju,pa se malo namažu,pa se skinu u toples,divota :shock: :D :shock: :D
Dođu gdje ja prodavam lavandu na štand,pa im ja objašnjavam šta je to lavanda,kako djeluje,kamo se nanosi :mrgreen:
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
eee ovo je jaaaakoooo dooobrooo...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: živjelo more i lavanda :D :D :D
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Roko, koju si ti vrstu lavande uzeo?Budrovku(lavandin) ili pravu lavandu?
Ja bih sad zasadio pravu jer ima veću cijenu po litri ulja,ali s manjim prinosima.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
budrovku..ne znam dali bi prava lavanda podnijela kontinentaln uvjete :scratch :scratch tebalo bi probati sa par grmići pa vidjeti
 
L

Lavander

Guest
Mogli bi mi iz unutrašnjosti dovesti svoje štandove na obalu oa malo tako dilati losione od lavande čehinjama.

Nego, idem ja u Novi Sad za desetak dana gledati neku destileriju, cijena 50 % manja nego kod nas. Gdje je taj šta radi strojeve za branje ljekovitog bilja, da i njega posjetim?
 
L

Lavander

Guest
Posadi sam ja 100 komada ove prave lavande, i izgleda duplo bolje od Budrovke. Ide ko luda. samo što je pitanje kakva joj je kvaliteta ulja tu kod nas.
 
Na vrh