• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,113
Zaključak bi otprilike bio da plug ima najmanji otpor ako nema daske i raonike.
A meni su se smijali kad sam oral s plugom u zraku.....šala mala
Na to sam alergičan kad je jedan takav pametniji nego tim inženjera, pa skidaju sve kaj im kao smeta samo, a istina je da nemaju pojma kak se koristi to kaj su skinuli i za kaj to služi. Tak su s mojeg traktora skinute pedala špere, boca za zrak, skidana vrata po ljetu, umjesto da se prozor otvori i tak .....
A kaj se tiče predplužnjaka moj je dojam da se radi njih plug vuče lakše. Zašto? Zato jer razbije brazdu na "2 kata", ili u dvije razine, ako me razumijete. Po meni je lakše mu tak vuči nego da mora okretati brazdu u punom presjeku. Al to je samo moje razmišljanje, nije provedena studija

F100666

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
173
Svaka mu čast ali ovaj je ostal u 70-ima sa razmišljanjima, za njega je Fergi i Imt 755/6, o ostalom bolje da ne govori. Barem kaj se tiče modernih strojeva.

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
7,642
A kaj se tiče predplužnjaka moj je dojam da se radi njih plug vuče lakše. Zašto? Zato jer razbije brazdu na "2 kata", ili u dvije razine, ako me razumijete. Po meni je lakše mu tak vuči nego da mora okretati brazdu u punom presjeku. Al to je samo moje razmišljanje, nije provedena studija
Složil bih se s tobom kad bi pretplužnjaki imali položaj raonika poput raonika na daski. S obzirom na oblik i kut napada zemlje raonika na pretplužniku (barem na mojem plugu), rekel bih da to poništi prednost koju spominješ i da vjerojatno nema neke razlike (barem ne osjetne) u potrebnoj vučnoj sili.
No, i da se malo teže vleče, kad se jemput skuži koliko znače za zaoravanje i usitnjavanje brazde, nikad više bez njih.

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
1,856
Koliko je meni poznato pretplužnjaci največim dijelom služe da gornji sloj zemlje gdje je drač, trava i žetveni ostaci dođu u najdublji sloj brazde

Najnoviji postovi

Na vrh