• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kazan za pečenje rakije

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Kakav je najbolji kazan za pečenje rakije. Kakav oblik kapka, veličina, materijal i dr.

Evo kazna na koji ja pečem rakiju. Kazan ima dno debljine 5 mm, sa mješačem od mesinga. Bakar od koga je izrađen kazan nosi oznaku za kvalitet 4x10. Kazan je zapremine od 120 l.

Na prvoj slici se peče meka rakija, cijev je nagnuta prema kaznu.

p1040026h.jpg


p1040027o.jpg


A na poslednjoj slici se peče ljuta rakija preko, ajde da kažemo filtra koji izdvaja metil alkohol i druge razne kiseline.

p1040031u.jpg
 
V

Vrsak

Guest
Koliko kunica ili jureki treba izdvijit za polovan kotal za rakiju
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
pogledaj ložište da nije izgorilo.stabarka da ne curi,poželjan je širi a plići kazan,što deblja parovodna cijev od kazana do stabarke,ako možeš procjeniti debljinu dna kazana,ako je industrijski iz hrvatske oni su svi od tankog lima,jedino novosadski DES je osrednje kvalitete,obrtnici su bolji,pogotovo Milić(cijena paprena ali vrijedi),velikii plus mješalica ali nije neophodna(paziš da nije jaka vatra i sve ok),stabarka što veća inače se voda brzo zagrije,zmija u cijevi sa što više zavoja,obično bude2-3 i para se ne stigne ohladiti i preći u kondenzat nego osjetiš na izlazu alkoholnu paru,pa onda ljudi kažu ,dao mi kom 5-6 l rakije,a ustvari još 2-3 l ishlapilo
ako možeš naći onakav kao što ima@ tatko
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
....Još bi samo dodao da je bitan i oblik kapka, preporučuje se oblik obrnute kruške.

Ko se misli ozbiljno baviti proizvodnjom rakije odnosno peći malo veću količinu preporuka je nov kotao. Teško da se može nađi polovan, a dobar kazan s tim da je cijena realna. Nov kazan kao gore na slici može se kupiti negdje oko 2200-2500 evra (od 100 do 120 litara). A ljudi polovan prodaju najmanje za 1500-2000 evra.

evo jednog kazandžije u mojoj okolini Link
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=90ieFjIuC8Y[/YT]

vidi dobrih kazana
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
S

Stefan2358

Guest
Ja sam zainteresovan da napravim cilidnar koji ide u tabarku za hladjenje rakije. Ako neko ima nekakvu skicu bio bih zahvalan kada bi postavio..
Hvala unapred.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ovo je sa praktičnog dijela školovanja za proizvođača rakija,dopada mi se sistem punjenje pražnjenje samo odvrčeš i zavrčeš ventile :(giggle):

j9uu.png


4sui.png


A ovdje kad odvrneš ventil za ulaz koma ne zavrčeš dok ne iscuri iz silosa i zadnja kap 30,000 lit :(sweat):
1pn8.jpg


9bsb.jpg


vgld.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja imam kazan jako slican tatkovom 120l i hladionik od 400l,mjesalica i duga i debela cjev,ali u hladioniku nemam spiralnu cjev nego sace slicno kileru na kamionu samo drukcijeg oblika i kakva god bila vatra nema zaletavanja rakije uvjek ravnomjerno tece.
Kupili smo ga za vrijeme rata za 1000maraka,ispod svake cjene.
Slike ce biti danas ili sutra.
Ima jako jednostavno rjesen spoj cjevi i hladionika poslikat cu da vidite.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Da li neko peče rakiju na plinski gorionik ili da zna nekoga da ima. Intresuje me sledeće:
- Kolika je potrošnja plina recimo za 1 sat ili npr 12 sati pečenja na kaznu zapremine od 100-120 litara.
- Kolika je razlika u cijenu u odnosu na drvo?

Cijena gorionika je jeftina, samo me zanima potrošnja plina.

gec67@ takav sličan kazan je bio na sajmu u Novom Sadu i najjeftinaja varijanta je bila oko 13 000 eura. Da je dobar jeste, ali.....hm.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo spoja cjevi i hladnjaka na mom.
Slike cjelog ce biti kad ga skompletiram.



Cjev na kraju ima konusno prosirenje i samo se natakne a u kadicu nalijes vodu i ona dihta,super rjesenje.
 
T

Todi

Guest
Da li neko peče rakiju na plinski gorionik ili da zna nekoga da ima. Intresuje me sledeće:
- Kolika je potrošnja plina recimo za 1 sat ili npr 12 sati pečenja na kaznu zapremine od 100-120 litara.
- Kolika je razlika u cijenu u odnosu na drvo?

Pozdrav kolega,

vidim zainteresiran si za pečenje rakije na plin,

moja obitelj posjeduje kotao od 80 litara i već par godina se peće na plin,

što se potrošnje tiće, jedna plinska boca izgura tri kotla s tim da je dodatno izolirana kapa kotla iz razloga da se ne gubi na toplini,

omjer drvo-plin u cijeni nisam računao, jer ovdje i na ovaj način radi se o isključivo dobivenom vremenu, znaći nisi obvezan biti stalno u blizini, kad krene rakija podesiš gorionik i to je to uz povremen nadzor, dok sa pečenjem na drva je sasvim druga prića,

kad budem na selu poslikam ti kotao, uglavnom sličan je već postavljenim slikicama , a hladnjak je skoro pa isti kao na slici koju je postavio oficir,

eto toliko

LP
Todi
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Neznam kakve je konstrukcije tvoj todi moj je ko od kolege taktkodvd i ima mjesalicu koja je dobra da ne zagori i vatra moze biti jaca i prije iscui rakija,kad pocne teci 45min do plavisa i gotovo,a dobar hladnjak i dugacka i debela cjev supqquper da se ne zaletava i da ne mjenja jacinu i kvalitetu i netreba puno vatru dirat ili nedaj boze gasit.
Prednost toga kotla je kaj ima siroku a plitku posudu di ide trop pa je velika povrsina isparavanja i brzo je gotov cak i prije 45min.
I naravno oblik ovalne kape je bitna za dobro skupljanje pare u cjev bez otpora i gubitaka.
 
T

Todi

Guest
našao sam neku sliku na netu, po izgledu su isti sam kaj moj nema mješalicu,a spoj cijevi kotla i čebra je kao kod tebe, konus i zdjelica sa vodom cijev je dosta široka,
mandaric_-_standardni_kazan_za_rakiju_zps4839388c.jpg
[/URL][/IMG]
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dobar kotao al mu fali mjesalica jer je super zatpecenje na drva netreba puno pazit na vatru,i zato ti je lakse na plin ne zagori i jednoliko curi kad krene.:eek::
 
T

Todi

Guest
što se kotla i čebra tiće jako smo zadovoljni, kad smo kupovali bila je paprena cijena ali se isplatio,

kotlovi od 80 litara nemaju mješalicu, to ide sa večom litražom barem od proizvođaća kod kojega smo mi kupili,

i najbitnija stvar koju sam zaboravio napisati, a ne znam dali tvoj ima takvo dno,

znaći nije udubljen u sredini nego ima ispupčeno dno i samim time izbjegava se zagorijevanje a dobije se ravnomijernije zagrijavanje,

uglavnom mi smo prezadovoljni
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Evo jedan kotao u "voznom stanju" :tractor:
kotao.jpg

Kotao je od komšije i sa njim vrši uslužno pečenje rakije. A zbog lakšeg transporta montiran je na šasiju sa točkovima, zakači ga za "fergu" i ode s njim kud poželi. :icon_super:
 
Na vrh