• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji su ovo korovi?

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Kamilica prevladava na svim slikama što je i znak kiselog tla,ima nešto travnog korova a na zadnjoj ima žabljaka što je znak podvodnog tla.
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
Koji je ovo korov, tj. je li uskolisni ili širokolisni?
Hvala na pomoći 😊
 

Prilozi

  • 20220404_195115.jpg
    20220404_195115.jpg
    53.3 KB · Pregleda: 47
  • 20220404_195107.jpg
    20220404_195107.jpg
    47 KB · Pregleda: 45

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pokušaj naći slike "svinjskog korova" - Heracleum mantegazzianum - i usporedi.

To je biljka iz porodice štitarki.
Ako ne možeš slikom potvrditi moje mišljenje, traži slike drugih biljaka iz porodice štitarki - po korijenu i listovima bi to mogla biti ta porodica.
Ako je biljka koju si poslikao u beby izdanju - mlada i još mala.

Ako je ova na koju mislim, čupaj i ne dozvoli da ti se raširi, pogotovo ne da ode u sjeme.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, jedna vrsta divlje mrkve, svi smo u pravu, i AirBox, i ti, i ja.
Mrkva spada u porodicu štitrki.
Ali postoji ih više vrsta.

Sjećam se, prije desetak godina, kada sam blizu Amsterdama uz cestu vidjela jednu biljku koja mi je bila veoma lijepa, imala je cvijetove kao mrkva u cvatu, ali puno ljepše i ogromne - skoro veličine srednjeg tanjura. A cijela biljka je bila visine odraslog čovjeka i veoma široka. Gledala sam je zadivljeno, a onda su mi rekli da je se treba čuvati jer je to opasan i veoma invanzivan korov.
Evo, ja sam mislila da je to možda ovo ili slično obzirom da svi znamo prepoznati štitarke a ti si bio u dilemi......:

https://www.google.com/url?esrc=s&q...MQFnoECAcQAg&usg=AOvVaw2vRwyGJxRFaHfEvd10JXgy
 

Najnoviji postovi

Na vrh