• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Rajtek kaže:
Bobo kaže:
Znaci veliko kucanstvo... Jos koliko sam ti buraza vidio sa slika, ako ste svi takvi (nisam ni ja bolji) onda je to jos malo ;)

Cuj, nikad viska kobasica... nikad ;)

...
Kolko nas ima,
jebote ... :mrgreen:

Bobo, moglo bi biti bolno .... :lol: :lol: :lol:
 
B

Bobo

Guest
ZJ kaže:
Bobo, moglo bi biti bolno .... :lol: :lol: :lol:

Sorry, al ne kuzim te... Inace sam malo sporiji :oops:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Šala!
Čovjek je rekel: JEBOTE ;)
a kaže da najmanji ima 95 kg :lol:
 
B

Bobo

Guest
Aha, nisam na to niti obracao paznju...

Dakle, i kod njih u kraju se mora nositi tacna ;) :lol:
 
R

Rajtek

Guest
Evo recepta,našeg.
Martinska Salama

2-2,3% soli, ovisi o gazdi kak on voli
0,3 % sitno mljevenog šečera, može onaj za kolače
0,5 % Ljutih domačih feferona, mljevenih, al to opet ovisi o gazdi
+ voda u kojoj je bio namočen izmljeveni češnjak(bijeli luk),sad s tim nemožeš fulat, ja sam stavljo 3 dlc na 10 kg smjese
4% špeka, onog tvrdog narezanog na sitne kockice
Salame su punjene u kupovana crijeva, on s vezicom na jednom kraju, promjera 45
Napravili smo i par kulena, al sam za probu, baš se kod nas i ne osuši dobro.
Ovo sam sve govorio iz glave tak d a su greške moguče.

Inače u subotu smo burazi i ja napravili 50 kg malo blažih salama- za mene, te jedno 150 kg ljućih, ma vatrenih, a ja takve nevolim, to ova moja dvojica obožavaju.
 
R

Ratarko

Guest
Naš recept je jednostavniji za kulin/kobasicu .
Mi stavljamo samo papriku , sol i češnjak .
Živa klasika .
Istina ove godine smo nekoliko šunki razrezali na tri djela i tako će se sušiti ( kost se izvadi ) ... eto to jedino odstupa od tradicionalnog a drugo sve po starinskom običaju .
 
R

Rajtek

Guest
A kakvu papriku stavljate, onu kupovanu ili domaću :?:
Pa nije da je ovaj moj recept neš komplicirano.
Sve se to svodi na isto, i moje i tvoje, sve se to bude u slast pojelo.
 
R

Ratarko

Guest
Ide domaća paprika .
Ma kod tvoga recepta me par sitnica ubolo u oči , mi tako ne radimo pa zbog toga ...
Prvo , zoveš kobasice salama ( to je ok s obzirom na tvoj recept koji koristiš ali u mojem kraju ne postiji - salama ).
Drugo , ide u umjetna crijeva .
Sve drugo je OK jer sastojci su normalni ... sve što bih ja pojeo sa apetitom :D
 
Č

Čugi

Guest
2% soli. Paprika, beli luki biber od oka, kao što reče sapat ;) , i uvek bude po mom ukusu! :mrgreen:
Tetak ima klanicu, pa oteram sve lepo kod njega i tamo ih nas dvojica lagano odradimo.


Obrisan neispravan link.
 
R

Rajtek

Guest
Ratarko kaže:
Ide domaća paprika .
Ma kod tvoga recepta me par sitnica ubolo u oči , mi tako ne radimo pa zbog toga ...
Prvo , zoveš kobasice salama ( to je ok s obzirom na tvoj recept koji koristiš ali u mojem kraju ne postiji - salama ).
Drugo , ide u umjetna crijeva .
Sve drugo je OK jer sastojci su normalni ... sve što bih ja pojeo sa apetitom :D

Da znam i kod na se kažu kobsice,a li kak da ja nazovem neš kobasicom promjera 45mm??? :scratch
Uredu je za ove tanke od svinjskih crijeva, jedan dio smo napravili i takvih.Kaj se tiće umjetnih crijeva, na to sam mislil ona papirnata(valjda, neznam od čeg su napravljena)kaj "derma" crjevara ih radi,kod njih nema pucanja, te se super stignu osušit, a i praktična su jer več zavezana s jedne strane te imaju vezicu na koju ih zakvačiš.
 
B

Bobo

Guest
Mi tanke zovemo kobasice, a one deblje su salame. Smjesa za kobasice i salame je ista samo pri kraju jos nadodamo ljute paprike jer brat obozava ljuto, kao i ja...

Kobasice idu u svinjska crijeva, salama u kupovna. kao i kod rajteka, samo sto mi ne kompliciramo sa spekom i secerom. Slatka i ljuta paprika (safran i domace se mijesaju kako kad) te biber po potrebi i ukusu. sol ide na vagu onako otprilike i po potrebi se popravlja.

Kolinje kod mene je valjda u ovu sad nedjelju pa bi trebalo biti i koja slika...
 
R

Ratarko

Guest
Imamo tanke kobasice , debele kobasice ili kulinače ili kulinove seke i kulinove .
Salama je ono što kupujemo u trgovini .
Proizvod svinjokolje u mojem kraju nikako ne može biti salama , to bi bio prvijenac .
Vjerojatno je samo jezično pitanje jer vidim da je sastav vaše salame jednak kao naših kobasica .
 
S

sapat

Guest
Salama... to mi je malo čudno... pa nemože se nešta zvati salama ako se satoji od istih sastojaka kao kobasica..
Kod nas imamo kobasice (bile one debele ili tanke), a od mesa koje ide za kulen imamo gužnjake ili kulenove seke koje se obavezno nalaze u debljim(širim) crijevima...
 
B

Bobo

Guest
Nije sija, nego vrat... Kako u kom kraju kazu...

Ovdje imamo kobasice (tanke i debele) salame (malo debelje od debelih kobasica i sve se pune s istom smjesom i male i velike, te neizostavne krvavice. Takodjer imamo kulinove seke i kuline. Jos imamo i budzole (od vrata meso i te pizdarije).

Ima jos mali milijun raznih proizvoda ali svaki kraj ih drugacije naziva, ovisno o tradiciji tog kraja...

Poslikat cu vam sve kad bude kolinje, pa cete vidjeti sto je kod nas salama ;)
 
B

branko

Guest
Ratarko kaže:
Imamo tanke kobasice , debele kobasice ili kulinače ili kulinove seke i kulinove .
Salama je ono što kupujemo u trgovini .
Proizvod svinjokolje u mojem kraju nikako ne može biti salama , to bi bio prvijenac .
Vjerojatno je samo jezično pitanje jer vidim da je sastav vaše salame jednak kao naših kobasica .


ratarko drukciji ti je okus kad je punjeno u deblje crijevo od onog punjeno u ova tanka crijeva za kobasice, vjerojatno zato jer mu treba duze vrijeme da sazri.
 
R

Ratarko

Guest
branko kaže:
Ratarko kaže:
Imamo tanke kobasice , debele kobasice ili kulinače ili kulinove seke i kulinove .
Salama je ono što kupujemo u trgovini .
Proizvod svinjokolje u mojem kraju nikako ne može biti salama , to bi bio prvijenac .
Vjerojatno je samo jezično pitanje jer vidim da je sastav vaše salame jednak kao naših kobasica .


ratarko drukciji ti je okus kad je punjeno u deblje crijevo od onog punjeno u ova tanka crijeva za kobasice, vjerojatno zato jer mu treba duze vrijeme da sazri.

Razumijem ali i mi pravimo kobasice u debelo crijevo .
Naravo to bude svinjsko crijevo ili ona goveđa ravna ali nikada ne bude umjetno i nikada se to ne zove salama nego kobasica .
 
B

branko

Guest
Ratarko kaže:
nikada se to ne zove salama nego kobasica .


ma to je samo stvar lingvistike
 
B

Bobo

Guest
Kazem, naziv ovisi od kraja do kraja... Ovisno o tradiciji...

Kulin, kulen, kuljen i sto ti ja znam sto sve ne...
 
Na vrh