• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,736
Da mi se domoći te rase odojaka koja ima 6 kila kala. Moji odojci, a i svi oko mene u mojoj okolici kažu 8-10 kila. Ovisi da li je više mesnat ili špekast.Ne kažem da itko laže ali malo mi je to premalo 6 kila kala. :icon_thumright:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Po završetku dimljenja kobase ili meso ostaju na tavanu, ali se sele izvan natkrivenog prostora kod dimnjaka i nastave se sušiti na zraku.

@iwanho
I nakon kolko su suhe za jesti?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kupljenec,
zavisi od puno stvari, najviše od vremenskih uvjeta. Nema nekog određenog vremena, čak ni približno. One koje su namijenjene kuhanju se isprobaju kad se procijeni da bi mogle biti ok. Bolje je nekoliko puta probati, nego zakasniti sa spremanjem u zamrzivač.
Slično je sa onim koje su namijenjene za narezati sirove, ali je vrijeme potrebno za sušenje puno dulje.
Uostalom, netko voli više suhe, a netko malo manje, :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad nisu premecaste i dobiju svoj pravi šmek. Već sam napisal, ovisi kakvo je vrijeme. Kad je jaka zima pa se svake noći zmrznu je drukčije nego kad temperatura na tavanu ne pada ispod ništice. Također veliku ulogu igra promjer crijeva u koje se pune.
A ako želiš degustirati, bolje je na proljeće. Onda se uvijek najde nekog posla, a poslije dobrog dela su puno ukusnije :)
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Da otišla sva u kobase 7 kn bila cijena po kili.
Prasce prodaju po 10
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Može li neki recept za kobasice.
Kako ih najbolje vezati?

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jel ih misliš frkati u krug ili puštati tzv. "beršline" (onak kak su obično u trgovini)?
 
Na vrh