• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,276
Malo prije probal špek jesti, i odličan je al po meni je previše mesnati a bogme i pošteno slan, neznam kak al je,a ljudi govore špek si zeme soli kolko mu treba, očito nije tak😉još se mora sušit malo da bu 100%.











Priznaj u kojem si dućanu kupio,,:D
Ko u onim američkim filmovima ,;imaš pravo na šutnju,, sve što kažeš biće dokaz,,,,:hahah::hahah::ppozdrav:
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Dimim meso u ovom boxu na piljevinu. Nisam nikako zadovoljan, meso ne prima miris dima, 3x sam vec dimo, samo malo se osjeti. Imam osjecaj da piljevina ne daje jaku aromu kao bukova drva ili j problem u ovoj spravi.. Jos mi se ugasi, a nije mi bas blizu ici kontrolirati.
[ View attachment 32861 View attachment 32862
Za powershift, Ja ove godine dimio sa piljevinom- ali sakupio u pilani koja prodaje drva za ogrijev( većinom bukovina ) tako da nemam problem "mirisa".Ne znam što je tvoja sirovina?.U svezi gašenja piljevine ja na dno ložišta posložim iscijepane komadiće jelovine i male grančice smrike.
 

Prilozi

  • DSCN6334.JPG
    DSCN6334.JPG
    70.2 KB · Pregleda: 31
  • DSCN6335.JPG
    DSCN6335.JPG
    71.3 KB · Pregleda: 31
  • DSCN6331.JPG
    DSCN6331.JPG
    42 KB · Pregleda: 28
Posljednje uređivanje:

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Ekipa ,imao bi želju objediniti razna iskustva u izradi dimljene pancete pa molim da sudjelujete u istom.
1.Panceta po mogućnosti domaća težine 8-10 kg (osobno- kupljena u trgovini)
2.Odvajanje rebara od nje,da ili ne? -osobno odvojio ne toliko precizno
3.Pac suhi -(Sa mokrim nisam se susretao)
-.Soljenje krupnom soli.-Količina 10% težine pancete?
-Dobro "utrljavanje" soli u meso (dodavanje mirodija po želji -papar mljeveni ,crvena paprika ljuta ,i ........
-Slaganje nasoljenog materijala jedan na druogog u prikladnu posudu-(koža prema gore)Osobno plastična pravokutna kadica -na dnu jelova daska(podnica) ,a prekrito čistom većom krpom.
Držanje na prikladnom mjestu (suho i hladnije) -osobno 7 dana kosti rebara-12 dana pancete
Kontrola ocijeđivanja sukrvice i zamjena mjesta-gornje idu dolje- nakon četiri i nakon osam dana(dva puta )
-Osobno nisam ispirao višak soli držanjem u vodi ? Potrebito ili ne?
Sušenje i dimljenje 4-5 puta kosti,pancete 10 do 12 puta
Sušenje i dozrijevanje na propuhu ( osobno skinute sa dima ima već dvadesetak dana -zatvorio prostor mrežicom za komarce) .
 

Prilozi

  • IMG_20201218_091444.jpg
    IMG_20201218_091444.jpg
    31.1 KB · Pregleda: 18
  • IMG_20201224_113036.jpg
    IMG_20201224_113036.jpg
    31.4 KB · Pregleda: 18
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
@nimrennermin gle moj dučan/trgovinu 😊

Sirotinjski malo al me veseli. 😉



@Razinekop ja ti radim špek, ili kak vi kažete slanina(meni osobno ime nije bitno jer neznam kaj mi je finije) na ovaj način. Kupim table ili domaće i stavim u suhi pac, dobro natrljam sa soli, baš onako dosta. Onda sa biberom malo, crvenom slatkom paprikom isto malo,svaki 3 dana bacam sukrvicu, kad bacam sukrivicu okrenem meso, nakon 10 dana kaje u pacu stavljam češnjak na sitno narezan, onako između mesa, pac mi stoji 3 tjedana, kad izvadim van meso natrljam još rubove sa ljutom paprikom, ostavim da se ocjedi. Drugi dan dimim, po sad do dva, svaki drugi dan tako 5 puta. Kosti inače odvajam sad trenutno nisam jer sam zaboravio, al bolje mi je bez kosti. Neko kaže da bukava ili grab moraju biti suha, a neko veli vlažna, neznam koje je pravilo pa ja mješam. Jer ako je suho odma drvo plane.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,533
Jer ako je suho odma drvo plane.

Zato kuri u nekakovoj večoj posudi koju moraš pokriti sa nekim poklopcem limom da vatru zagušiš i onda dobiješ dim.
Negdje vidi da kure u dobošu od kamiona
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,276
@nimrennermin gle moj dučan/trgovinu 😊

Sirotinjski malo al me veseli. 😉



@Razinekop ja ti radim špek, ili kak vi kažete slanina(meni osobno ime nije bitno jer neznam kaj mi je finije) na ovaj način. Kupim table ili domaće i stavim u suhi pac, dobro natrljam sa soli, baš onako dosta. Onda sa biberom malo, crvenom slatkom paprikom isto malo,svaki 3 dana bacam sukrvicu, kad bacam sukrivicu okrenem meso, nakon 10 dana kaje u pacu stavljam češnjak na sitno narezan, onako između mesa, pac mi stoji 3 tjedana, kad izvadim van meso natrljam još rubove sa ljutom paprikom, ostavim da se ocjedi. Drugi dan dimim, po sad do dva, svaki drugi dan tako 5 puta. Kosti inače odvajam sad trenutno nisam jer sam zaboravio, al bolje mi je bez kosti. Neko kaže da bukava ili grab moraju biti suha, a neko veli vlažna, neznam koje je pravilo pa ja mješam. Jer ako je suho odma drvo plane.
Ma bravo majstore,, roba j parekselans,, nešto mi to manja količina,, al ti znaš kolko ti treba,,,
e još samo jedno,,, mislim da si kupovo meso a nisi sam svinju odgojio,,, a po meni je to golema greška,,,
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pa manja količina je, kažem sirotinjski je, al me i to malo veseli😉a meso je da kupovno, mislim iz Češke, al nije loše. Kad nemam vremena to doma više držati.
 

neznalica

Član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
34
Ja radim na sljedeci nacin:
Carsko meso kupujem table 7-8.5 kg
Vade se kosti rebara
Soli 4.5 %
Secer 1%
Postoci su na kolicunu kad odbijem kosti.
Na 100 kila (tolko radim otprilike svake godine) 300 grama cesnjaka i 100 grama papra.
Osobno ne volim cesnjak tako da moze i vise.
Cesnjak usitnim stapnim sve zacine izmjesam i ravnomjerno utrljam po tablama.
Njih okrecem svaki ili svaki drugi dan i podljevam svaku sa tekucinom koju je meso pustilo.
Ovisno o temperaturi ako je oko 5 meso drzim 14 dana ako je temperatura veca blize 10 inda 10 dana.
Meso prije dimljnja operem i ostavim preko noci da se ocijedi i osusi u pusnici.
Dimova po potrebi svaki drugi dan i ako je vani temperatura u plusu.
Za dimljenje se naj bolje pokazala velika bacva u kojoj se lozi a na gornjoj strani se naprave rupe i nasipa na tanko samoborac 2cm na kojem ostaje sva cada
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Dimim meso u ovom boxu na piljevinu. Nisam nikako zadovoljan, meso ne prima miris dima, 3x sam vec dimo, samo malo se osjeti. Imam osjecaj da piljevina ne daje jaku aromu kao bukova drva ili j problem u ovoj spravi.. Jos mi se ugasi, a nije mi bas blizu ici kontrolirati.
[ View attachment 32861 View attachment 32862
Presao sam nadrvo, nakon 3x dimljenja sa piljevinom meso nije dobilo nista boje, mirisa nesto malo. Sumnjam da ovaj box nije konstruiran da dovaja kartan, pa zato nema smedju boju, inace se iz boxa cijedi smedji kondenzat (mozda taj katran)
 

Najnoviji postovi

Na vrh