• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

puky

Član
Tu od
16 Svi 2013
Poruka
232
U ponedjeljak sam klao crnu svinju i nije bilo vani hladno ulio sam 10% hladne ocistilo se brz problema...prosle godine sam kalo i po snjegu i kad je bio minus isti postupak 10% hladne i ide dlaka dolje, e sad dali samo meni uspjeva to sam 10% hladne nebi znao reci ali nikad nisam imo problema......mozda sam rođen s tim psjecajem i znanjem hahahaha
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
I ja rashlađujem vodu nakon kaj zakipi. No, osim točnije temperature (uglavnom pogodim dobro jer mjerim koliko vode stavim grijati), stvarno je neprikladno kad je jako hladno grijati odu vani na 100 pa onda hladiti. Sva sreća pa za grijanje ne trošim drva nego ruclje (oklaske) od kuruze.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Da li je to 10 posto ili cca 80 stupnjeva stvar je ista ,,, samo dalije to stvarno tako ili tu ima još nešto ,, kao što PUKNUTI ne pita bez veze , u kotlu ili koritu ,,
svi koji fure ,,,, a znadu furit ,,znaju da nije isto to raditi na 17 stupnjeva kao što je danas ( upravo je jedan cvilio u susjedstvu ) ili na - 10 kada je to najprihvatljivije odraditi , da se ta voda nalije u limeno korito ili drveno ,,, i tu je velika razlika u kvaliteti furenja i dovoljnoj održivosti potrebne temperature da bi dlaka i guba otpala kako treba ,,,
i zadni primjerčič isto korito ista voda , ista temperatura samo razlika gica od 333 kg mala gica 22 kg što mislite kakav bi bio rezultat furenja ''' pitanje samo za znalce .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kad si spomenuo odojke , kak se kolju odojci , svjedočio sam klanju gdje su nakon kaj je krvi izašla dečki stali na noge i skoro otišli na večeru ?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
To ti je takozvano kolinje na dva puta za susjede ,,,, nek se zna ko je gazda i da se ima ,,,,
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,563
Pa za odojke ne smije bit tako vruća voda zbog kože jer odojak ima mekšu i tanju kožu
 

puky

Član
Tu od
16 Svi 2013
Poruka
232
Odojka kad surim surim na isti nacin 10% hladne samo sto ispod korita na jednu stranu stavim gajbu od pive i onda ga kupam kad vidim da je pre vruce izvadim ga van ....nikad problema
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Za prasice do 50kg iz bojlera taman
Nema brze, skocis do bojlera naspes kantu vode i gotovo za cas :icon_thumright:
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Molio bi iskusne za savjet glede sušenja mesa.

Ove godine smo prepravili staru drvarnu u prostor za dimljenje i prostor za sušenje mesa. Prostor smo podigli za oko metar, više nismo mogli i sad je visina u pušnici oko 2.5 metra a u sušionici oko 3.5 metra. Prostor za sušenje funkcionira dobro ali je problem u pušnici.

Imam staru peć izvan pušnice iz koje dim ulazi u pušnicu. Pušnica je hermetički zatvorena osim 4 prozorčića koji su 20X30 cm i mogu se zatvoriti limenim klapnama. Ložim samo sa grabovim drvetom.

U zadnja 2 tjedna smo podimili tanke kobasice bez problema i prenesli ih u sušionu, one su ljepe crvenkaste boje.

E sad smo krenuli napacane kosti dimit i još neke debele kobasice i kulene još par dimova. Problem je što se po debelim salamama i kulenovima kondenzira dim a kosti su blago sivkaste po ćemu zaključujem da se to i na njima događa samo zbog tipa mesa se ne vide kapljice.

Nisam siguran zašto se to događa i kako to spriječiti pa ako netko ima ideje ili savjete bio bi jako zahvalan!
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Ma ne može biti pre topli dim, imam unutra toplomjer i pazim da nikada ne pređe 20 stupnjeva.

A dok ih dimim, otvorim barem 2 ili 3 ta otvora da dim izlazi i da ne bude pre gust dim.

Htio bi to riješiti sad dok sam još na kostima i glupostima, ovaj tjedan mi dolazi špek, buđole i šunke pa bi htio riješit problem prije toga.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
1 pitanje da li nije bilo kad si dimio
2. dimi se s suhim drvima , ne mokrim koje u dim plasiraju dosta vlage koja se vjerojatno kondenzira na hladnom mesu
3. suha drva znači drva koja su rušena minimalno prošle godine u ovo vrijeme spremljena u natkriveni prostor
4 . vatra , ne smije biti gušena , ložena u velikom hladnom ložištu koje se ne može ugrijati i postignuti dovoljnu temperaturu izgaranja
5. ako možeš odvoji dim van komore pa tek kad se vatra razgori pusti dim u komoru
5 . dimiti treba za " ZRELIM " dimom , ako je previše dima dio dima pusti van mimo komore
6. ne forsiraj dim , dimi polako i dosljedno , kontinuirano pola dana ili dan , pa pauziraj jedan dan itd.
7. bjeli dim nije dim za dimljenje , bjeli dim je "destilirano" drvo koje te bude grizlo kad budeš jeo meso ....kvaliteni dim je gotovo nevidljiv , samo titra zrak iznad ložišta
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Itekak je dobar bijeli dim (ak je od borovice). :icon_fU:
Cijelo dvorište lijepo diši. :icon_e_biggrin:
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
1 pitanje da li nije bilo kad si dimio
2. dimi se s suhim drvima , ne mokrim koje u dim plasiraju dosta vlage koja se vjerojatno kondenzira na hladnom mesu
3. suha drva znači drva koja su rušena minimalno prošle godine u ovo vrijeme spremljena u natkriveni prostor
4 . vatra , ne smije biti gušena , ložena u velikom hladnom ložištu koje se ne može ugrijati i postignuti dovoljnu temperaturu izgaranja
5. ako možeš odvoji dim van komore pa tek kad se vatra razgori pusti dim u komoru
5 . dimiti treba za " ZRELIM " dimom , ako je previše dima dio dima pusti van mimo komore
6. ne forsiraj dim , dimi polako i dosljedno , kontinuirano pola dana ili dan , pa pauziraj jedan dan itd.
7. bjeli dim nije dim za dimljenje , bjeli dim je "destilirano" drvo koje te bude grizlo kad budeš jeo meso ....kvaliteni dim je gotovo nevidljiv , samo titra zrak iznad ložišta

Hvala na odgovoru! Meso nije bilo zaleđeno, to garantiram. Uvijek dimim oko 10 ujutro i prvo provjerim meso da nije pre hladno jer me nekoliko ljudi već upozorilo na to.

Drva su od proljetos i mogla bi biti više suha. Probati ću staviti nešto pokraj kamina da se osuše kroz 7-10 dana pa probati.

Na pušnici imam 4 velika otvora koja su otvorena tako da višak dima ide van. Ciljam na to da se meso uvijek može "vidjeti" kroz dim.

Imam par komada drveta od prošle godine, probat ću s tim za početak. Hvala na savjetu.

Žao mi je jako mesa, jer do sada smo kupovali polovice u kauflandu ili slično tek toliko a ove godine smo uzeli domaću svinju od 210 kg i meso je izvrsne kvalitete pa ga nebi htio uništit sa čađom.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a jel bi ti mogao dati sliku te pušnice i sušionice , ondak bočno da mogu doživjeti to na slici ..ili skiciraj

sad ponovno čitam tvoj post , grad nije baš , bukva je bolja ..čak govore da treba maknuti koru .ustvari sa suhih bukovih drva kora sama pada .
dalje , za tri stvari na domačinstvu treba imati suha drva :
1 kad se peče rakija
2. kad se tope čvarki
3. kad se suši meso

reko si da ne pušnica 2.5 metra , znači da je početak mesa na 2 metra ..izvana je stari šparet koji ubaciva dim na skoro metar visine , dakle od izlaza peči do mesa je malo preko 1 metar , to je malo .



mislim , zato tražim sliku , da bi ti trebao meso preseliti u sušaru koja je višlja a dim uvesti u sušaru preko pušnice ..ako sam dobro shvatio

ovako izgleda dobro sušeno tj dimljeno meso po mojem ukusu
 

Prilozi

  • DSC02164.jpg
    DSC02164.jpg
    55.8 KB · Pregleda: 206

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
...ovako izgleda dobro sušeno tj dimljeno meso po mojem ukusu
Puknuti, može adresa na p.p. primjetil sam tam nekaj čudnoga na tvojim šunkicama pa da nešt po noći provjerim? [emoji23] [emoji23] [emoji23]
Bdw, ja sam čul drugačije, da je grab bolji od bukve za sušenje mesa, rekao mi prijatelj koji susi par tona godišnje. Bukva je bolja za pizza peći jer nema skoro nikakav dim, miris i ne puca dok gori.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
a jel bi ti mogao dati sliku te pušnice i sušionice , ondak bočno da mogu doživjeti to na slici ..ili skiciraj

sad ponovno čitam tvoj post , grad nije baš , bukva je bolja ..čak govore da treba maknuti koru .ustvari sa suhih bukovih drva kora sama pada .
dalje , za tri stvari na domačinstvu treba imati suha drva :
1 kad se peče rakija
2. kad se tope čvarki
3. kad se suši meso

reko si da ne pušnica 2.5 metra , znači da je početak mesa na 2 metra ..izvana je stari šparet koji ubaciva dim na skoro metar visine , dakle od izlaza peči do mesa je malo preko 1 metar , to je malo .



mislim , zato tražim sliku , da bi ti trebao meso preseliti u sušaru koja je višlja a dim uvesti u sušaru preko pušnice ..ako sam dobro shvatio

ovako izgleda dobro sušeno tj dimljeno meso po mojem ukusu

Budem poslikao kroz dan-dva kad mi cura dođe, nemam baš najbolji mobitel za slikanje.

Uglavnom, to je bila šupa otprilike 4.5 m X 2m. Lijevi dio smo pregradili za pušnicu, ona je cca 1.20m X 2m a u desnom dijelu je sušiona koja je oko 2.4mX2m a između njih je prolaz od manje od metar gdje mi je peć. Taj dio gdje je sušiona smo podigli za 70 cm i na tom podignutom djelu smo napravili velike otvore jug-sjever i tu sam dosta zadovoljan.

Htio bi izbjegnut dimljenje u sušioni pošto nemam nigdje s kobasama koje su već podimljene. Također, ak tamo dimim onda pušnica nema smisao. Ideja je bila podimit meso tjedan-dva, ovisno o kojem se mesu radi, i onda se seli u sušionu dok se ne osuši.

Probao sam sad neke cake što su mi neki stariji prijatelji preporučili pa se nadam da će riješiti problem. Stavio sam 3 nauljena papira i podimio 4 sata u pušnicu i nije bilo po njima nikakvog crnila, tako da se nadam da će tako biti i na mesu.

Poslikam kroz 2 dana pa stavim slike i javim komentare!

Hvala još jednom na pomoći dečki!

P.S. Meso ti je svjetsko! Nadam se da će meni doć do te zlatno/crvenkaste boje.
 
Na vrh