• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Znali netko kakva je prisutnost trihinele? Navodno je u istarskoj županiji pronađena od svinja koje su dovezene iz druge županije.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Mi kobasice i čurke delamo na ravno, 30-tak cm duljine, jer tak treba najmanje mjesta u ladičarki.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
E pola pola radimo slikat cu kasnije.
I obavezno smo pregledali meso bez toga ne diramo..
Ja najviše sušene volim.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Ja isto obavezno dam meso na pregled. Za tih 50 kn mi se ne vuče trihinela cijeli život u organizmu, jer kad se začahuri nema povratka.
Al ko ne suši meso nego sprema sve za škrinju, znači meso koje se termički obrađuje, nema bojazni jer pečenje, kuhanje i slični zahvati uništavaju trihinelu.
Ja sutra nastupam:)
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
@mali, potpunu si u pravu! Mi već dve godine ne hranimo prasce ali kupimo i obavezno ide u veterinarsku na kontrolu! Sigurno je sigurno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Znali netko kakva je prisutnost trihinele? Navodno je u istarskoj županiji pronađena od svinja koje su dovezene iz druge županije
Zoki, ne znam jesi li videl OVO.
Pa, ako nisi, pročitaj.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A meni čovjek dao putni list markicu novu da se vidi broj ,sve vidis to je pravi gazda.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Naplate ju, ali ju ne moraš imati. Bar je tak pri nama.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Netko se zanimal kak dugo se trebaju sušiti kobase pa evo treminski cijeli moj proces.

Kolinje - 08.12., kobase (izrada i vješanje na ocjeđivanje) - 09.12., mokri pac i napacan špek - 10.12., topljenje špeka i izrada čvaraka - 13.12., opekanje mesa iz paca i zalijevanje u banjice - 15.12., spremanje kobas za kuhanje u zamrzivač - 21.12. i 22.12. (možda bi bilo bolje jedan dan prije - za kuhanje su na gornjoj granici suhoće), kobase koje buju za narezati suhe su još uvijek na sušenju.

Vješanje mesa iz paca na cijeđenje - jutros. Ako se do večeri dobro ocijedi , slijedi prva 1/4 dima (jučer je donešena friška vreča borovice), ako ne onda sutra.
Ovo su mi najbolji poslovi tijekom cijele zime. :)
 
Na vrh