• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

stanky069

Član
Tu od
19 Lis 2018
Poruka
63
Ne...prezvuršt mi kazemo divenica,ono od obarina,neki to zovu i krvavica iako nema krvi. To isto punim godinama u kolagenska crijeva...ali pod "buđola" mislim na nesto drugo.

"Buđolu " ću raditi na sljedeći način- meso u komadima začiniti i ostaviti 3 dana u pacu...sol,papar,jako malo ljute paprike,češnjak u prahu,piment.

Leđnu slaninu polusmrznuti i onda rezati na uske dugačke trakice,a meso na "kockice",poput npr kutije od šibica kad bi je prepolovio po dužini.

Pomješati te trakice od slanine i te kockice mesa te topom puniti u kolagenska crijeva fi100 i fi 120...i s tim onda na dim.

I kad se osuši i režeš ju ima izgled poput buđole...par puta sam jeo,nikad nisam pravio,netko mi je to bio objašnjavao kako ide pa ću probati ove godine.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,644
Ja na 12-icu,s tima da jedno 20% smjese smeljem s 8-icom.
A za dimljenje uvijek imam odvojenu grabovinu, i to kvrge, gaće i takve komade.
 

stanky069

Član
Tu od
19 Lis 2018
Poruka
63
8-ica i 10-ka...pola-pola.
Bukva i grab,kvrge koje se ne mogu iscijepati za peć,bude to ponekad i nekog drugog drveta jer u biti sve sto se ne moze iscijepati ostavljamo sa strane za ražanj i pušnicu,ali 80% bude bukva i grab.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na makini br. 10 oko 2/3 sa pločicom koja ima 3 rupe i nožem sa dva kraka ili pločica s 2 rupe i nož s 4 kraka. Prva opcija mi je bolja. Ostatak (odvojeno masnije) na sitno kao za sarmu. Mislim da su rupe fi 5.
 

stanky069

Član
Tu od
19 Lis 2018
Poruka
63
A mene zanima kako računate koliko crijeva trebate???

Ja to uvijek.nekako otprilike pa mi se znalo desiti da malo fali,pa ajd ženo idi kupi,ali većinom bude viška. A onda sljedeće godine nemam pojma sta sam prošle kupio pa opet isti problemi.

I da,zna netko kako krv sačuvati jedan dan da se ne zgruša???
Ide to npr da ju naspem u kanister i poslim ju pa spremim u hladnjak?? Jer klao bih petkom,a radio sve subotom...
 

zloocko

Član
Tu od
18 Ruj 2015
Poruka
204
Zanimljivo pitanje za crijeva..npr.koliko metara crijeva na 10kg mesa..fi crijevo bude 38-40?!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Tak je, kad ju uzimaš odmah ju uzimaš u posudu u kojoj je sol i mješaš dok se ne ohladi.
Nakon toga može bez problema stajati na hladnom dan a možda i više.
Čul sam da čak neki zalede i čuvaju na duže vrijeme pa kad trebaju izvade
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mi ne solimo krv, ali devenice (krvavice) delamo isti dan. Krv se za nekoliko vur zgruša, ali zgrušane komade prije upotrebe meljemo na sitnu pločicu, a sukrvicu hitimo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Tak smo i mi znali raditi kad nam se krv zgrušala ali onda to ne izgleda ljepo jer su ti komadiči dost uočljivi.
Možda nismo mleli na dost sitnu šajbu, mislim da je najmanja 3mm kaj imam.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Jasno, meni je to grdo videti, lepše mi je kad ta krv samo "pofarba" kašu.
A i s tom krvi se nesmije pretjerivati jer mislim da su zbog tog krvavice gorke.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Mi smi čurke znali delati i bez krvi, (bijele) ali krv ih poveže pa su kompaktnije i ne raspadaju se pri pečenju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Jednom prilikom smo u ljetu i mi složili bijele. Triput, prvi put, zadnji put i nikad više.
Možda je tome razlog to kaj nismo naučeni na to, meni to ne valja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jasno, meni je to grdo videti, lepše mi je kad ta krv samo "pofarba" kašu.
A i s tom krvi se nesmije pretjerivati jer mislim da su zbog tog krvavice gorke.
Slasne postanu po krvi. Ide uglavnom samo za boju, ali i okus je malo drukčiji (meni je bolji nego kad su bez krvi). Iskreno, nikad nisam primijetil to kaj je tebi grdo videti.
Krv dobro dojde ak se slučajno presole jer ublaži sol.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Ne, klasika s kašom.
Od kukuruznog brašns je moja pokojna baba radila ( ona ih je zvala ličke).
Nažalost neznam recept ali mi je ostalo u glavi da je to bilo jako fino kad se recimo u zelju skuhalo....
 

Najnoviji postovi

Na vrh