• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Iskreno, nikad nisam primijetil to kaj je tebi grdo videti.
Krv dobro dojde ak se slučajno presole jer ublaži sol.
Crne točkice u crijevu, mljevena krv.
Ali opet velim, mi smo to najvjerojatnije mleli na veliku šajbu.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Jel stavljate sol u posudu dok uzimate krv? Mi jesmo jer su nam tak rekli kao ne bude zbog soli i uvjek se zgrušala, zadnje tri godine ne stavljamo i stoji do drugi dan i ne zgruša se.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ovak se slično primeni dela, al samo stariji ljudi to delaju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Jel stavljate sol u posudu dok uzimate krv? Mi jesmo jer su nam tak rekli kao ne bude zbog soli i uvjek se zgrušala, zadnje tri godine ne stavljamo i stoji do drugi dan i ne zgruša se.
Mi stavljamo sol i kad ju uzimamo obavezno je tu neka baba koja mješa, ak nema babe onda je dobar i ded.
I u 99% sličajeva nema problema s zgrušavanjem.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,652
Jel stavljate sol u posudu dok uzimate krv? Mi jesmo jer su nam tak rekli kao ne bude zbog soli i uvjek se zgrušala, zadnje tri godine ne stavljamo i stoji do drugi dan i ne zgruša se.
U posudu malo soli, ali najbitnije je mješati krv kad se izvadi i onda iz krvi izvaditi onda one žilice.

Krvavice delamo s ječmenom kašom i krvi tolko da budu lepo crvene.
Ali su mi najbolje za jesti dok još nisu u crijevu, znači zamiješana smjesa u posudi (mi to zovemo gudla), žlićicu i kruha i deriiii.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Miješa se topla krv, a "žilice" se vade pa se više ne mrzava.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Netreba sol ali treba mjesanje duuuugotrajno i onda se bace "zilice" i takva odstoji do sutra bez problema...jednu godinu se zgrusala ja je smljeo ali nazalost i bacili krvavica...nisu bile niti na oko lijepe a i dok si jeo osjetle se te grudice krvi.
Mi u krvavice stavljamo odnosno kuhamo glavu, jezik, pluca, slezena onih malo zakrvavljenih djelova oko vrata neke kosti s malo mesa srce, malo kozica...kuhana riza krv sol i papar...
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,652
Ja slezenu ne stavljam. Neko je gore pital jel je od previše krvi gorka krvavica. Gorke su baš od slezene.... S tem se cucek počasti
 

stanky069

Član
Tu od
19 Lis 2018
Poruka
63
Ja sam mislio uhvatiti krv,zasoliti ju i nek netko miješa dok se ne ohladi,pa s njom u kanister i u hladnjak.
Skuhati pluća,jezike,koju ljepšu kožicu,bubrege,srce i glave...skuhati hajdinsku kasu i ječmenu pa pola napraviti s jednom,a pola sa drugom...unutra staviti krv,začine plus prženi luk.

E sad,ja sam već od tri komada(ostatak kad budem ja klao) ostavio sve to,tj punac i plus ono salo sa crijeva,sto ih drži skupa,jer sam čuo da ide i ono unutra. Mene zanima kako s tim salom? Kuhati ga,propržiti?
 
Posljednje uređivanje:

stanky069

Član
Tu od
19 Lis 2018
Poruka
63
Jeo sam goveđe jezike dimljene...I obarene,pa dimljene isto,to si ponekad i kupim ovdje u Kauflanadu.

Budem probao svinjske nadimiti.
A što se tiče mesara,to sam si sam...😉
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Možeš ga i skuhati. Meni je bolji suhi. Onak kad ga tanko režeš, na površini ostaje fina masnoća...mmm
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,652
Ja sam mislio uhvatiti krv,zasoliti ju i nek netko miješa dok se ne ohladi,pa s njom u kanister i u hladnjak.
Skuhati pluća,jezike,koju ljepšu kožicu,bubrege,srce i glave...skuhati hajdinsku kasu i ječmenu pa pola napraviti s jednom,a pola sa drugom...unutra staviti krv,začine plus prženi luk.

E sad,ja sam već od tri komada(ostatak kad budem ja klao) ostavio sve to,tj punac i plus ono salo sa crijeva,sto ih drži skupa,jer sam čuo da ide i ono unutra. Mene zanima kako s tim salom? Kuhati ga,propržiti?
Tako je, to sam zaboravil napisati. Ta opna s crijeva (mi zovemo oporek) se stavi na luk u protvu i u rol dok ne bude onak hrskavo (20-30 min). To se onda melje s ostalim mesom.
Jedne godine zaboravili staviti oporek u krvavice i bile su nam bez okusa.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
suhi jezik kuhamo i meni je perfektan. Ostalima pri hiži ne paše. Sirovi, jače suhi nisam probal.
 
Na vrh