• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

danpoz

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
38
Vidim da sam zaboravio napisati za čajnu...
60% svinjetina(plećka)
30% junetina(but)
10% leđne slanine

Radio sam prošle godine sebi,šogoru,puncu,badži kao i svojima Švabama sa posla,svima je bila dobra.
Inače djeca mi ne jedu kulen i kulenove seke,a ovo tamane ko ludi.
I kak ju točno radite? Dim? Koliko? Koliko sušenja i kakvog (zrenje, propuh)?
 

frchlopeer

Član
Tu od
18 Ožu 2019
Poruka
86
Ekipa, zanima me kakvo je meso ovo sto Konzum ima ovaj tjedan na akciji? Meso hrvatskih farmi?
Ima li tih farmera ovdje na forumu?:)
 

stanky069

Član
Tu od
19 Lis 2018
Poruka
63
Sameljem sve,dodam začine i mješaj.
Probam i dozačinim ako mi nešto fali.
Punim u umjetna kolagenska crijeva fi50 i fi55

Objesim ju u pušnicu da se iscjedi,dimim svaki drugi dan od ujutro do predvečer,cca 10h,ne dimim ako je minus.
4 takva dima je meni dosta i ide na tavan na propuh tj na zrak,tamo stoji oko mjesec dana.

I zatim zamrzivač,tj od ove godine vakumiranje...nabavio sam si vakumirku.

Znači,tako ja radim jer meni tako paše,svatko ima neki svoj stil.
 

stanky069

Član
Tu od
19 Lis 2018
Poruka
63
Ja bih rekao da je to poput one beljske junetine...fino uvezena iz Rumunije telad,pa tovljena kod nas.
Kad se sjetim koliko je to antibiotika imalo u sebi...uffff.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
Nemamo mesa zato jer meso smrdi.

Lakše je uzeti poticaje i prodati hranu nekom drugom. Tu se dovoljno zaradi, a pod nosom smrdi nekom drugom
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,837
Mislio sam na takve "farme" sa 4-5-6 pajceka, koji se hrane najviše kukuruzom, ruju po vrtu, a gazda nema lovu za umjetnu hranu.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,187
Ipak je vrijeme kolinja pa da malo ozivim temu i podjelim iskustva...kolika vam je temp prostorije u kojoj "pacate" meso iliti ga "salamurite" i da li dodatno necim hladite.
Evo trenutno u mom podrumu dnevna temp 10 stupnjeva jutarnja 8 stupnjeva.
Kod mene slozene dvije sunke dvije lopatice (bunceki) 2 speka 2 vratine malo nagica njuskice i uha potroseno 7-8 kg soli i slozeno te pokriveno.... suhi pac.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
trenutno sam u situaciji da nisam u svom domu, vani sm u njeackoj, podstanar u jednoj kuci. Htio bih ovdje raditi kobasice, meso, i sve to dimiti, pa mozda susiti. Zbog ograncienja suzivota sa drugim stanarima (zivim u potkrovlju zadni sam, pa mogu n balkonu trostilj na ugalj) zanima me varijanta manjih susara tipa u boxu, metalnom ormaru ili sl, ima li neko iskustva ili nekih ideja
 

stanky069

Član
Tu od
19 Lis 2018
Poruka
63
Kod mene jedan iz firme dimi meso u vrtu,napravio je si od dasaka pušnicu,cca 2,5m visine,0.80×0.80 i kupio si na ebayu onu posudu za dimljenje piljevinom za roštilj.

I dimi manje količine,probao sam i mogu reći da nije loše u odnosu kakvo je meso i kako je dimljeno.


Nego,ekipa... Ostavio bih si šunku.
E sad može li netko podjeliti šta i kako??
Dalmatinska obrada ili ravni rez?
Kako ju nasoliti,koliko držati u soli? Presanje,kako i kada?
Nabavio sam sve za izradu prese.
Kako ju sušiti,koliko dimiti?
U biti sve,nikad nismo sušili šunke,ovo bi bio prvi pokušaj uopće.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
774
Jel pocelo klanje? Jel placate veterinarima onih 180 kn da utvrde da su svinje zdrave??? Hahah
Apsurdistan i Apsurdistanci
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
774
krivo ste me shvatili.. trihineloskopija pod obavezno. Ali!! Ako su veterinari odredili da spadas u neadekvatnu skupinu svinjogojaca onda ih moras pozvati prije klanja, platiti im cca 180 kn da oni utvrde da su svinje zdrave i da se mogu poklati. O tome ja pricam.. Jer oni nakon vakjda stoljetne tradicije svinjogojsta u mojoj kuci sumnjaju da mi znamo procjeniti jesu li svinje zdrave.. Jer jako brinu za zdavlje moje obitelji.. Mojih roditelja zene i djeteta, ako Bog da i jos jednog djeteta. Toliko brinu da bi cak mogli reci da moji 200 kilasi ne valjaju i i da si radje odem kupiti svinjsku vratinu u trgovacki centar po 17 kn. Ta je veterinarski pregledana i odlicna je.
 

Najnoviji postovi

Na vrh