• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Kod nas lica....i mi to ne dimimo vec u skrinju i kasmije po potrebi meljemo za sarmu naravno uz junetinu...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
da napomenem da nije radila vise od 30 g, a ukupno je stara kako mi nasjednik valsnika rece preko 40g.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
lijepi je to odmor za oči. :)

Kaj ih namataš oko kolca? Ja obesim tak da svaki drugi par visi na jednu stran kolca. Puno je lakše.
1611564856196.png
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Dok su bile friške, na cijeđenju i sušenju, bile su namotane. Veli mesar da ide 13 pari na metar. Dene ih na dvaput na ruku i onda provlečemo batinu.
Kak su batine oko 1,25m nije ih problem postaviti vani, pa objesiti na dvije kuke u selhu.

Dok su posušene i skinute iz selha, izrezane su na pare i tak su poslagane na fiksne batine doma na tavanu.

Inače, dok smo imali mesariju doma i mi smo ih postavljali tak kak si rekel, na par po par sa svake strane,da se ocijede, pa onda drugi dan nosili na dimljenje.
Sad to napravimo pri bratića i onda ih odmah postavimo na batine i u sekh, da se ocijede, a drugi se dan počonju dimiti.
 
Posljednje uređivanje:

Kiki96

Član
Tu od
6 Stu 2020
Poruka
76
Kod nas isti tak slazemo ko iwanho, najprakticnije nam je..
Nego kaj je to sekh ili selh? :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Pri nama se meso dimi i suši
a samo duhan se puši ;)
 

Kiki96

Član
Tu od
6 Stu 2020
Poruka
76
Guglaj selh, pa guglaj pušnica i reci di si dobil vise rezultata 😉👍

Kaj se tice mesa mi ga i jedemo nakon dimljenja i susenja 🤣
A pusenje.....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Selh je sluzbeni mesarski naziv i svako ko je te struke zna na kaj je ovaj drugi mislil.
Pri nama se veli sušiona.

Bitno da se iz nje dimi i da puše kroz nju, a najbitnije je da u njoj nekaj je pa nek ju zove ko kak hoče.

I iz moje se danas dimi, kad dim padne možda i slika robe bude
 

Kiki96

Član
Tu od
6 Stu 2020
Poruka
76
Ma sve 5, ja se zafrkavam, samo me zanimalo objasnjenje 👍
Istina bitno da se ima kaj nutra deti, bilo to na tavan, upusnicu, selh, susionu ili kaj god 🙂
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Selh je sluzbeni mesarski naziv i svako ko je te struke zna na kaj je ovaj drugi mislil.
Pri nama se veli sušiona.

Bitno da se iz nje dimi i da puše kroz nju, a najbitnije je da u njoj nekaj je pa nek ju zove ko kak hoče.

I iz moje se danas dimi, kad dim padne možda i slika robe bude
Muha sigurno na nekom položaju i čeka da se dim makne da poslika🤭
 

Najnoviji postovi

Na vrh