• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kombajn claas columbus

antolo46

Aktivni član
Tu od
23 Srp 2014
Poruka
311
Pozdrav ljudi. Imam problem, moj stari kombajn claas columbus sa bubinim benzinskim motorom je otkazao poslusnost. Remenica glavna pogonska, ona na kojoj se hidraulicki podesava brzina je pukla u sredini, tj, oko glavne osovine probali smo variti na sve nacine ali ne ide, var kad se ohladi puca. Ako netko ima kombajn takav za dijelove nek se javi u poruci ili ovdje u temu!

Hvala
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Ovo ti treba?
https://agrodoctor.eu/pulley/77342-variator-pulley-7512160-claas.html

To je i meni pucalo ali sam uspiješno zavario. Na kraju sam kupio drugu polovnu jer je nisam zavario u centru pa je bacala.

Varenje mora da se radi ''na vruće'' . prvo sam remenicu zagrijao na 400 stepeni , pa sam vario i održavao temperaturu na 250 otprilike , i nakon zavarivanja sam podigao na 600 stepeni i ostavio je u peći da se hladi 12 sati , kada sam je izvadio u njoj je još uvijek bilo preko 100 stepeni.
 

antolo46

Aktivni član
Tu od
23 Srp 2014
Poruka
311
Ovo ti treba?
https://agrodoctor.eu/pulley/77342-variator-pulley-7512160-claas.html

To je i meni pucalo ali sam uspiješno zavario. Na kraju sam kupio drugu polovnu jer je nisam zavario u centru pa je bacala.

Varenje mora da se radi ''na vruće'' . prvo sam remenicu zagrijao na 400 stepeni , pa sam vario i održavao temperaturu na 250 otprilike , i nakon zavarivanja sam podigao na 600 stepeni i ostavio je u peći da se hladi 12 sati , kada sam je izvadio u njoj je još uvijek bilo preko 100 stepeni.

E tocno to mi treba
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
*091 2522 653‬ možeš nazvat na ovaj broj ima ovaj čovjek takav kombajn bez motora


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Satyagraha

Novi član
Tu od
3 Svi 2015
Poruka
24
Antolo 46, jesi li riješio ovaj problem? Ima čovjek blizu Tomislavgrada kod kojeg sam ja nabavljao dijelove za svoga columbusa, kod njega ih nekoliko stoji na lageru...ako hoćeš, zovnemo ga - to je remenica od varijatora?
 

Satyagraha

Novi član
Tu od
3 Svi 2015
Poruka
24
E kad je već tema na vrhu, evo još par pitanja za sve koji imaju columbusa ili europu, pa bi mogli pomoći;
1. nedavno sam mijenjao remenje koje pokreće bubanj na columbusu (4 remena), prema kataloškom broju remena. Naravno, kad su remenja došla i ugradio ih, počeli problemi - sad mi kombajn lagano vrti i "na prazno" (odnosno kad nije uključeno izvršavanje). Kako god podesim, ne valja, ako namjestim da se "na prazno" ne vrti, onda mi natezač slabo uhvati, pa ne može pod opterećenjem lijepo vršiti, ako namjestim da dobro radi pod opterećenjem, onda vrti stalno. Onda sam skužio da su stara remenja izvan standarda, jedno 8 cm kraća. Apsurdno je da mi duža remenja vrte na prazno, a kraća nisu vrtila...
2. Koliko vaši stariji kombajni prosipaju? Vidim da ima iza njega više prosutog, nego što bih ja htio...
3. Ne mogu nikako sve podesit da mi bude čisto žito u bunkeru(dosta slame upadne), pa ako neko ima claasa ili europu - na koliko vam je otvorena korpa, podesivo sito i vjetar za pšenicu?
I pozdrav svim kombajnerima dobre volje :)
 

antolo46

Aktivni član
Tu od
23 Srp 2014
Poruka
311
Hvala ljudi, nisam ni vidio postove, nije me obavjestavao o novim porukama! Varijetor rijesen, bratic kupio jednog columbusa i dobio 2 varijatorske remenice s njim, jedna kompletna, a jedna samo ona vanjska velika koja je nama i trebala tak da smo rijesili.
I ja sam imao problema sa remenima, prvo sam kupio po 40 kn komad, ti nisu mogli odraditi jedan dan, svi popucali, i kupili smo druge, isto po katalogu ali izgleda da ona mjera u katalogu je vanjska duljina a oni su nama prodali takvu duljinu ali unutarnje mjere, i malo su predugi, al kad se spaner stavi u zadnju rupu rade dobro. I nama se vrtio bubanj dok su bili friski, al kad se malo izlizu ne vrti se vise, a vrti se zato jer kako su remeni duzi oni su visoko podignuti sa spanerom i automatski bolje hvataju i pogonsku remenicu sa motora i gonjenu glavnu veliku remenicu pa se vrti, al kazem, to vise nije problem kad se malo zglajzaju.
Kaj se tice slame, stavi manje sito, pojacaj vjetar i spusti malo peraje koje zaustavljaju zito da ga ne baca van, al i tu isto treba naci optimum, jer ako opet previse pojacas i spustis peraje ide zito van, al mogao bi sa sitom rijesiti problem. A to sto rasipa, isto moze biti razlog prejak vjetar i spustene peraje, ili su stakori i misevi pojeli ono platno na pocetku lađe i tuda curi
 

antolo46

Aktivni član
Tu od
23 Srp 2014
Poruka
311
To je ono podesivo sito sa ručicom onom s ljeve strane koja ide van unutra a na situ one perajice gore dolje
 

Satyagraha

Novi član
Tu od
3 Svi 2015
Poruka
24
Pozdrav svima još jednom i hvala antolo zmaju na odgovoru! :drink:
Evo ni mene nije bilo neko vrijeme, jer smo baš završavali žetvu itd. Ma u međuvremenu sam skužio koji su najveći problemi, jer sam ove godine odradio najviše remonta po kombajnu (ovo mu je treća godina kod mene), a i najviše kosio s njime. Nije bilo do sita i vjetra, već je do toga što mi ne valja prva brzina (tj. ispada mi iz te brzine), pa onda u drugoj najsporijoj mogu kosit npr. ječam da bude koliko toliko čisto, ali ne mogu ove visoke pšenice i pir, jer unutra nabaca svega i zagušuje ga, ne uspije izvršiti kako treba i još prosipa straga. Osim toga, netko je od prethodnih vlasnika tko zna koliko dugo držao kombajn vani na kiši, pa je lađa prohrđala na velikom dijelu i tu je isto ispadalo, a ni platna na početku nisu dobro stavljena jer je to netko improvizirao bezveze.

Što se tiče četverostrukog remenja, već se malo potrošilo, pa je sad bolje, a još mi je u žetvi pukao i onaj remen od pogona kose, pa sam i njega mijenjao, sad su mi ostala još samo dva remena na cijelom stroju koja nisu nova, to ću preko zime. Inače, ne sviđa mi se kako radi čitav dio prije bubnja i korpe,ima niz problema, to ću sad na jesen sve poskidat, rastavit, razradit, povarit limove, ispjeskarit, ponovno obojat i ima da bude stroj kao novi... Prije sam ga mislio prodavati i naći Claas Compact 20, al ove godine sam na 3-4 njive jedva ušao i s ovim, pa mi se čini da je šteta koliko je truda već uloženo u stroj da se dovede u prihvatljivo stanje da ga sad prodajem, jer ne bi mogao vratit uloženo, a i bilo koji drugi bi mi bio prevelik.
Drago mi je da Columbusi još voze i rade (nakon pedesetak godina :icon_super: ) i btw ima li tko od vas bivših vlasnika Columbusovih dijelova za prodaju?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Gdje si kupio kombajn?? Mozda je moj kod tebe?

Meni je vrsio odlicno, bolje od drugih kombajna, ima rezano sito, i doslovno se poslije njega moglo sijati i nije rasipao.....isto je iskakao iz prve brzine.....to je bila greska al isao je u drugoj, ako je jaci usjev, malo manje uhvatim hederom.....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
idem gledat columbusa drugi tjedan, di moram zabit glavu da vidim jel valja il ne...
inače, tudum sam za kombajne...:icon_rofl:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Kao i svaki kombajn samo taj je iz 60 i neke godine i jos pocincan, ipak je to claas.....

Gledaj da je dizel motor, original je perkins sa 42ks 1800cc i radi na 3000 obrtaja....

Za motor djelova ima, nisu bas jeftini......

Prije idi pogledati fahr m600, ima ih dobrih po oglasnicima, nije velik, kosa 220cm, al mislim da vise uradi od columbusa i djelovi su dostupniji, motor deutz 3 cilindra ko torpedo 45 ili 48.....zracno hladenje
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ovaj mi je na 3 km od kuće, ali ima bubin motor benzinac...
kolko to troši po jutru i kolko mu treba da pobere tu površinu?
i jel mu moguće zamjenit motor za dizelaša?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
To ti je dobro, jer ti netreba transport....

Đuro 770 potrosi 9-11 litara na jutro, ovisno od usjeva i voznje do njive.....

Ovaj na benzin ce potrositi oko 12 litara, imao mali fahr m40, bio je ko nov, htio ga napraviti za grah, al odustao zbog slabog motora koji isto radi na 3000 obrtaja i ima 29ks, i dograđen regulator gasa koji kod opterecenja sam dodaje gas i neda preko 3000 obrtaja, jedina razlika u odnosu na bubin 1200cc motor.....

Moze se ugraditi dizel, al ima puno posla, ljudi su ugradivali od auta, golf i opel, al kako to radi, neznam, jer pvp pumpa nije predvidena za rad na kombajnu, jedino ugraditi motor od traktora, puno posla i dolazis do cifre da mozes kupiti kompletan fahr m600 i neraditi nista......gledaj da imas sto manje posla, jer svaka preinaka je dosta skupa......

Sa tim zahvatom od 180cm trebas oko 3 sata za jedno jutro......
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
pa ak potroši 12 litri za 3 sata, hehe, pa to ne troši niš...meni je i tak više za gušt da si sam izvršim kad hoću i kak hoču nego da moram trčat na vure...
a i stari zmaj kad mi vrši (a moram i ja gore vreće vezat) treba vuru za ral...i više...a moraš ga čekat...načekavat...

gledal sam ga u nedjelju, na oko mi se čini baš zgodan i nije čak ni ofucan, sad bum si zel jednog kombajnera sa sobom da pregleda utrobu...i nadam se da bude to to...
jel 10 iljada kuna previše za njega dat?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Sve ovisi koliko ce raditi i koliko ima uloga u njega.....columbusa sam otplatio prve godine, i đuru đakovica takoder jer je bilo posla.....kako sam prestao placati kombajn, veca je zarada, al bude tu i uloga, neki lezaj, remen, lanac itd.....

Meni je motor na kombajnu najbitniji, jer on je izvor problema, tako da gledaj da bude tip top....
 

Satyagraha

Novi član
Tu od
3 Svi 2015
Poruka
24
Eeeej Ivane zmaju - je to je tvoj Columbus! ja bi možda još prosipao na pola gasa da mi nisi onda rekao što treba :icon_rofl::icon_rofl:

U međuvremenu je sprašio pšenice, ječma i pira koliko nikad nisam ni sanjao da hoće. Evo gledam Darijusa sad kako govori da kombajn kupuje za gušt i da si "sam izvrši kad hoće i kak hoće", s tim sam ciljem i ja kupovao... Ali prve godine vidjeli ljudi da sad ima kombajn u selu pa posijao još jedan, drugi, treći, pa u drugom selu isto. Pa krenulo to rast i onda od želje da uštedim na vremenu za žetvu natovario si još više posla.

E sad što se tiče kvalitete vršenja, i meni ječam dobro radi jer je nizak, ali kod nas ima dosta tih starih, visokih pšenica (za ilustraciju, bude visoka meni do vrata) i onda ako je hoćeš dobro izvršit u drugoj brzini moraš dignut kosu koliko god ide gore, pa slama ostaje bezveze po njivi, a treba ti da je zbaliraš. Ako spustiš kosu, onda ima puno primjese gore u bunkeru...Osim toga malo i prosipa tu na lađi gdje je trulo. Dobar je kombajn, znam da si i ti puno napravio po njemu, i ja sam poslije toga, al hoću ga dovest u red da bude najbolji što može biti (nakon pedeset godina), a vidim da ima još prostora za poboljšanja.

Darijus, 10 000 ti nije puno, čak ni za benzinca ako je u dobrom stanju, iako znam čovjeka kojemu je ovo treći boxer na tom stroju (to će prije bit do rukovanja, nego do motora). Perkinsov diesel koji je na njemu, išao je i na Tamiće, pa se i to da jeftino nabavit i sredit. Ivanz ti je već sve rekao, diesel bi bio bolji, međutim gledaj da imaš što manje posla prije prve žetve. Glavu ne možeš zabit nigdje naročito, treba gledat sve, vodi računa da nije baš ofucan, a najbolje bi vidio da si uz njega u žetvi. Nabaviš li ga za toliko koliko misliš dat, mislim da nemaš greške, jer sve i da ti se ne svidi, opet ga za toliko možeš prodat. Ove potrošne stvari (remenja, ležajevi, lanci i ploče na elevatorima) ti nisu uopće skupe.

Ako bi nečem baš trebao posvetit pozornost, to je da nema puno hrđe po njemu, jer ako ima, a stroj je pocinčan, to znači da nekog prije stvaaaaarno nije bilo briga i da ne možeš od njega onda puno očekivat. Inače, to ti je vrlo jednostavna spravica i to mu je također prednost, jer ako imaš barem osnovna znanja iz mehanike, sve ćeš na njemu znat sam napravit. Računaj samo da ćeš svake godine imat neki mali trošak, uvijek nešto još treba, ali svakako manje nego kad ti netko uslužno kosi. Ne boj se, Columbus ti je dobar stroj za male površine, teško možeš pogriješit.:wink:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
Kolumbus je danas uparkiran u sjenik, probno stavljen u pogon, sve radi, ne zvekeće niš...sad samo pričekat polovicu lipnja, pa bum znal kaj sam kupil...:icon_razz:
 

Najnoviji postovi

Na vrh