• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kombajn za suncokret i konoplju

ekipa

Član
Tu od
27 Tra 2018
Poruka
53
Pozdrav svima...
Naravno da nisam procitao sve teme, neke jesam, malo sam se informirao i okolo pa sad eto mislim da postavljam konkretno pitanje.
Mali smo OPG, sijemo uglavnom suncokret i industrijsku konoplju, sve skupa maksimalno 5ha

Koji manji i jeftiniji kombajn bi bio pogodan za zetvu te dvije kulture, pretpostavljam da bi svakako mogao kombajnirati psenicu/zob/jecam i slicne ‘obicne kulture’
Naletio sam na neke informacije o zetvi suncokreta sa zitnom adaptacijom, koliko se rasipa u tom slucaju i kako kosa uopce moze presjeci stabljiku suncokreta? Znam za modifikaciju kukuruzne adaptacije, a opet vidio sam da pistoji i adaptacija bas za suncokret. S trece pak strane 90% malih kombajna se prodaje samo za zito. Kako meni kukuruz bas i nije na listi prioriteta zanimaju me opcije koje mi se nude.
Dakle, molim vas preporuku za kombajn koji to moze dobro raditi, ne mora biti velik, 2,5 - 3m uvrh glave.
Hvala
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Za tvoje potrebe bi bio dobar đuro đaković 770.
Na zitni heder se stavi adaptacija za suncokret i normalno se vrsi suncokret i s manjim rasipom nego sa kukuruznim adapterom.
Mislim da kolega Ivanz ima takav kombajn pa moze rec malo vise.
 

ekipa

Član
Tu od
27 Tra 2018
Poruka
53
Hm...
Zanimljivo...vec sam prije gledal takav kombajn...
Nadam se da ce se kolega javiti pa dati jos koju informaciju...
A postoji li ta adaptacija za zitni za svaki kombajn, tj moze li se to staviti na vecinu kombajna za zito?
 

Tomot3

Član
Tu od
29 Srp 2018
Poruka
51
Ja sam napravio adaptaciju na zitni heder imam claasa mercatora 50 zahvat 270
 

ekipa

Član
Tu od
27 Tra 2018
Poruka
53
A moze fotografija te adaptacije ako nije problem?
Jel dobro to radi?
Ako je po tom sudu onda vjerujem da bi se uz malo truda to dalo napraviti na svakom kombajnu...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Za tvoje potrebe bi bio dobar đuro đaković 770.
Na zitni heder se stavi adaptacija za suncokret i normalno se vrsi suncokret i s manjim rasipom nego sa kukuruznim adapterom.
Mislim da kolega Ivanz ima takav kombajn pa moze rec malo vise.

Dobar kombajn ako je ispravan, ko i svaki....

Moj sam doveo u red i sada odradi sezonu da samo sipam gorivo

Ima motor kao traktor deutz ili torpedo 75, zracno hladen, sto je dobro rjesenje, nema puno remenja, obicno odu dva glavna i najduza, kako sam i njih uzeo original po serijskom broju, od tada ih nisam dirao, sirine 25mm 2540 i 4250......

Sada imam dva komada i zadovoljan sam s njima, svugdje prolaze, sirok je ko cesta, nema problema u voznji, dosta brz po cesti ide oko 25km/h.....

A svi oni imaju oko 30g tako da kad uzmes bude sarafanja

Suncokretnu adaptaciju imam, dvije, i radi odlicno suncokret, samo ga ja vise nesijem.....

upload image online
 

ekipa

Član
Tu od
27 Tra 2018
Poruka
53
Hvala puno na opsirnom odgovoru.
Posto se necu zaletavati ove sezone, osim ako bas bude neka super obecavajuca prilika, volio bi da mi javis ako recimo cujes da netko prodaje takav kombajn.
Da li ces prodavati adaptaciju za suncokret posto kazes da imas dvije a ne sijes ga vise.
Da li si mozda probao s njim konoplju kombajnirati?
I zadnje pitanje, koje su razlike izmedju pojedinih modela?
Vidim da ima crvenih i zelenih, a isto tak i nekih slova uz oznaku 770

Hvala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Konoplju nisam radio, samo jecam, psenicu, suncokret, zob, rauolu, djetelinu (za nju imam blindu za bubanj i sito 3mm).....

Razlika izmedu crvenog i zelenog
Crveni deutz motor, njemacka pumpa i hidraulika.....zeleni torprdo motor, hidraulika prva petoletka, i drugaciji raspored rucica za upravljanje hidraulikom, cak bi rekao da je crveni nesto kvalitetniji....imam oba, pa govorim iz iskustva.....

Hoce puknuti osovina sto pokrece lađu, ako se drveni lezaji nezamjene na vrijeme, pa dobiju puno lufta i puca, ljudi pricaju da je to greska, al nije.....na svima je varena, ako budes gledao.....
Konoplju je dosta tesko raditi jer ima puno mase koja je jos zelena, on nema remen izmedu bitera i bubnja nego lancanike s dvorednim lancem, sto je bolje rjesenje u tom slucaju od varijatorskog remena.....
 

ekipa

Član
Tu od
27 Tra 2018
Poruka
53
Hvala na jos jednom korisnom odgovoru...
Taj kombajn mi je visoko na ljestvici. Vidim da na cackalu ima nekih po 25000-30000kn sa adaptacijom za suncokret, a to mi se cini OK.
Gledao sam one starije Fahr kombajne, takodjer se cini da ima dobrih, ali su vec malo skuplji i niti jedan nema adaptaciju za suncokret, a zaista ne znam koliko je to tesko napraviti na zitni adapter, nisam nikad vidio pa ne znam.
Prodaje se dosta zmajeva 142, ali to je znatno veci kombajn i nekak se bojim da je vecina prilicno ‘potrosena’
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Nemoj zmaja usporedivati s đurom.....duro puno bolje izvrsava, barem koliko sam ja vidio, i bolje radi sitno sjeme, zmaj ima max obrtaj bubnja oko 1100, dok duro ide do 1450 obrtaja, duro ce puno bolje odraditi djetelinu itd itd.....
 

ekipa

Član
Tu od
27 Tra 2018
Poruka
53
Evo da malo podignem temu...
I dalje sam u potrzi za kombajnom koji dobro radi konoplju i suncokret, mada vjerujem da su za suncokret svi dobri...
Ima li netko za prodati neki dobar kombajn, bilo spomenuti Djuro Djakovic ili neki drugi?
 

ekipa

Član
Tu od
27 Tra 2018
Poruka
53
Ak je dobar mozda me i zanima...
Narocito ak moze konoplju kombajnirati, a vjerujem da moze...
 

Tomot3

Član
Tu od
29 Srp 2018
Poruka
51
Dobro radi jedino problem stvara ambrozija I suncokret mora bit posadengusce u redu tako da ssu tanje stabljike I manje glave laks se kosi
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
To je istina, ako budu velike glave, puhne jaci vjetar i sve popada.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh