• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koristenje traktora zimi

Jagoda

Aktivni član
Tu od
10 Lip 2020
Poruka
226
Malo sam citao po internetu al nikako da nadem neku konkretnu temu kako pravilno zagrijati traktor zimi,kako ga koristiti zimi,i sta vi smatrate velikim minusom,hvala unaprijed na odgovorima
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Kad zapali, drži ga par minuta na oko 1000 o/min, da se malo zagrije i procirkulira ulje (pogotovo ak ima turbinu). Onda počni normalno raditi s tim da ga nemoj tjerati odmah u visoke okretaje i pod velikim teretom (radi u nižoj brzini od potrebne). Kad se kazaljka termometra "počne buditi" radi normalno i brzo se bude zagrijal na pravu temperaturu.
Ako je jaka zima, pokrij donju polovicu kilera da se prije zagrije.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Veliki minus je - 20 naviše ovo ispod je normalna zima koja nam svima fali. Koje poslove radiš zimi traktorom i kojim traktorom?
 

Jagoda

Aktivni član
Tu od
10 Lip 2020
Poruka
226
Znaci bolje je malo pod malim gasom prvih par minuta nego na leru
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma teško je to sve znat, u principu neko veli nije dobro zagrijavat motor, a neko veli da se mora. E sad opet jel u graži? Jel vani.?
 

Jagoda

Aktivni član
Tu od
10 Lip 2020
Poruka
226
Veliki minus je - 20 naviše ovo ispod je normalna zima koja nam svima fali. Koje poslove radiš zimi traktorom i kojim traktorom?
Pa ne radim cesto al posto nmg da stignem sve zavrsit do proljeca moram ovih par dana prevuc stajnjak na vocnjak,inace se bavim jagodom i imamo vocnjake sljive za 15 dana montiramo plastenike jagode i onda smo svaki dan oko plastenika dok se jagode na zavrse pa tako da moram bacit djubre oko sljiva,inace kupili smo novi deutz fahr 4055 i imam ursus c360

Ma teško je to sve znat, u principu neko veli nije dobro zagrijavat motor, a neko veli da se mora. E sad opet jel u graži? Jel vani.?
Natkriveno je nije ni garaza niti vani skroz
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma najbolje ti ga je par minuta ugrijat na leru, i polako počet voziti onda. Imaš kabinu? Ak imaš upali grijenja, kad počme puhat mlako/toplo spreman je za posel.

Edit: on nema grijanje na vodu?
 

Jagoda

Aktivni član
Tu od
10 Lip 2020
Poruka
226
Ima kabinu sa klimom i grijanjem bas super traktor za nase poslove ima tek 110 radnih
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Nemaš kaj pogriješiti da ti radi na leru oko 15 minuta, malo se ugrije i polako možeš krenut snjim u nove radne pobjede.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ak držiš motor zimi u leru, nebu se zagrijal i to mu može samo škoditi.
Drži ga na mjestu na oko 1200.
Mi na traktorima držimo ler na oko 800...1000 (ljeti...zimi).
 

Jagoda

Aktivni član
Tu od
10 Lip 2020
Poruka
226
Ja drzim u leru oko 6-7 minuta onda sjedem i dok stavim tel namjestim se drzim malo nogu na gasu oko 1000 obrtaja i onda krenem i vozim ga 15 kmh do jedne raskrsnice koja je od mene kko 800 metara i on vec bude oko 60 stepeni i onda ga presaltam u 5 oko 40 kmh na 2000 ja mislim da je ovo uredu i kod nas nisu neki mimusi do -5 nekad bude max -10al tad i ne radim na minus 10
 

Jagoda

Aktivni član
Tu od
10 Lip 2020
Poruka
226
I da zab sam rec da tih 800 metatara ne prelazim 1500 i inace ne radim ispod nule osim kad bas moram a ovo kmh sto sam pisao je zbog toga da mislim i mjenjac da se zagrije zato ga ne vozim max brzinama
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ako se bojiš zime upali Ursusa i nemaš brige nikakve, njemu ne smeta ni plus ni minus, ali smeta tebi ako nema kabine. Nemoj se bojati, ostavi ga neka on radi na leru i pola sata, to mu je sigurno dosta, da se bar malo ulje stemperira, al onda možeš krenut bez brige. Polako i gledaš kako se diže temperatura.
 

Jagoda

Aktivni član
Tu od
10 Lip 2020
Poruka
226
Haha ursusu ne smeta nista,on nam ima blizu 7 h radnih a inace smo ga kupili skoro novg imao je samo 300 radnih,i sluzi nas godinama samo njega ne palim ovu zimu jer sam mu sklono termostat ovog ljeta i zacepio dovod do termostata da voda konstantno kruzi pod pritiskom kroz hladnjak jer je cijelo ljeto frezo pod temperaturama viskom
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ni jedan motor nije konstruiran da bi radil na leru u mjestu.
Ostavi ti njega na malo jačem gasu od lera mitu dvije i kad se pokreneš s mjesta nejdi u visoke okretaje još par minuta, a onda samo po plinu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
jedno je sigurno, hladan start je največa muka i največe trošenje motora, ali kamioni, automobili, autobusi..... svi oni imaju svako jutro hladan start pa idu satima i kilometrima.....
Zamisli si vozača kamiona ili autobusa da na -10 sedi u kabini i drži gas da mu se motor zagrije. To ne radi niko normalan svako jutro. Srečom ovima novešima taj dio elektronika na par sekundi odradi, imaju dodane grijače vode radi bržeg zagrijavanja....

Na traktoru postoji drugačija mogučnost i ja mislim da ju treba koristiti.
 

Jagoda

Aktivni član
Tu od
10 Lip 2020
Poruka
226
Koje ulje da sipam u motor df,koji proizvodat ide 15w40 api cj-4 acea e9 tako pise u knjizi sto sam dobio
 
Na vrh