• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Korov-divlji suncokret

Mark

Novi član
Tu od
3 Lis 2017
Poruka
4
Molim pomoć. Do prošle godine radili smo jednu oranicu na kojoj smo uzgajali kukuruz.Oranica je pored potoka i nekoliko puta se znalo dogoditi da poplavi.Napomena da je zemlja pjesnata i za obradu je bez pola muke.Unatrag 5-6 godina pojavio se problem koji ne možemo riješiti i zbog toga smo odustali od rada.
Uz razne sitne korove pojavio se divlji suncokret. Taj naziv sam ja dao jer vam izraste do dva metra i na vrhu ima malene glavice kao suncokret a na stabljiki listove promjera 10-15 cm. Debljina stabljike i do 1,5 cm.
Primjetio sam da većinom raste oko potoka. Oko nas nitko ništa ne obrađuje pa možda i to pospješuje širenje. Probali smo sa totalom i svim drugim preparatima ali nakon par dana uvelog stanja kao da se ništa nije dogodilo. Na internetu nisam našao sliku pa ću kroz para dana ići poslikati da vidite kako to izgleda.Probali smo duboko oranje,malčanje ... ali ništa od toga. Da li netko ima neko rješenje.

Hvala
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,661
To ti je abutilon ,jako zajeban korov čupanje sa korijenom još dok je mali dok nema glavica(sjemena),ili neki herbicid za širokolisne korove.Toga češ se riješiti jako teško.Proguglaj Abutilon isve češ saznati.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Abutilon nema cvijet kao suncokret ,prije bi to mogla biti divlja čičoka koja ima rizome kao krumpir i jako se teško uništava.Sad pokositi a u proljeće kada potjera odraditi s velikom dozom glifosata , ako ne uspije od prve ponoviti radnju.
 

Mark

Novi član
Tu od
3 Lis 2017
Poruka
4
Hvala na pomoći.Sad sam uguglao i to je divlja čičoka.Ovu godinu smo već jednom pomalčali kad je bila oko 1,5 m visine i sad je opet cca toliko.Sad postaje smeđe boje kao da dozrijeva.
Probat ću sa vašim savjetom jd4755. Hvala još jednom.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Misljenja sam da bi glifosat u ovo vrijeme dao vise rezultata nego u proljece,,,
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Treba ga koristiti kad je najintenzivnije kolanje sokova prema korijenu što bi trebalo biti u vegetaciji,sad je vegetacija pri kraju pa i samo kolanje sokova.Glifosat nije skup pa neka odradi sad pa u proljeće opet ali onda gubi proizvodnu godinu
 

Mark

Novi član
Tu od
3 Lis 2017
Poruka
4
Hvala.Budem vidio što da napravimo_Ovo sa malčanjem i oranjem radimo kontra efekt.Više smo potrošili na preparate za špricanje ,sjeme i ostalo nego smo dobili kukuruza.Bolje nam se isplati kupiti 2 tone kukuruza za svoje potrebe i mirni smo.
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
Kako iskorijeniti čičoku ukoliko se pojavljuje kao korov u drugim kulturama?
Čičoka je gotovo neuništiva jer jednom posađena, trajno se održava i do osam godina, bez ikakvh naknadnih radova osim žetve. Kako je riječ o višegodišnjem korovu, koji se osim sjemenom razmnožava i vegetativnim podzemnim organima, odnosno rizomima na kojima se oblikuju gomolji - herbicidima se tretiraju samo nadzemni organi! Također, mehaničkom obradom tla usitnjavaju se rizomi i gomolji, što također pridonosi njenom širenju, kako piše Agroportal.
Poljoprivredni proizvođači najčešće ovaj korov suzbijaju tijekom vegetacije uzgajanih kultura, a registrirani ju herbicidi često uopće ne suzbijaju ili je njihov učinak ograničen. Stoga se bolji učinci postižu suzbijanjem nakon žetve (na strništu), primjenom jednog od herbicidnih pripravaka na bazi glifosata (Cidokor, Herbokor, Clinic, Dominator) koji djeluju preko lista.
Najbolje je prskati biljku pred cvatnju ili u cvatnji jer tada najviše kolaju sokovi u biljci. Nakon prskanja bi trebalo proći najmanje šest sati bez kiše, a bilo bi poželjno i više. Kad jednom glifosat uđe u biljku, premješta se prema korijenu i na taj način ga uništava. Kod jednogodišnjih biljaka dovoljno je par dana da se osuše, a kod višegodišnjih do neka tri tjedna. Za čičoku se preporučuje tretirati najvišom dozom koja se preporučuje u uputstvu. Uglavnom su to doze od 8 do 12 litara po hektaru. Bolje je jednu godinu pustiti zemlju da se odmara i riješiti se korova, jer čičoka se strašno širi i zagušuje sve oko sebe. Ako korov ponovo izraste potrebno je ponoviti prskanje. Kako glifosat ne djeluje preko tla, nema bojazni da će štetiti narednim kulturama. Također, primjena ujesen, kad se biljni sokovi spuštaju u podzemne organe, bolja je od primjene u proljeće. Osim navedenih herbicida učinkovit je i herbicid Klopiralid (u kulturi u kojoj je registriran).
Imao sam isti problem dok nisam našao preparat -Vega- https://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/proizvodi/vega-99/ ,nakon što sam prskao s Vegom u proljeće kad je čičoka imala 5 listova,više se nije pojavila u kukuruzu ni u žitaricama....
 

Najnoviji postovi

Na vrh