• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruzana, čardak, koš....

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Malo čudna tema a moža je i naslov kriv :D

Uglavnom želim si izgraditi ono di se suši kukuruz, pa ne zanima za početak odkud početi, koje su idealne mjere za to da se kukuruz najlipše osuši te sve ostalo... Hvala
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ispravio sam ti naslov. Najčešće su kukuruzane široke 1do 1,5 metar, visine do nekih 3-4 metra. Dužina je onoliko koliko ti treba, odnosno koliko imaš mjesta u dvorištu. Ovisno o području, prave se razne izvedbe, pa imaš u Srijemu i Vojvodini tzv čardake koji se nalaze na svinjcima, Podravina ima pletene koševe, koji se šire od baze prema krovu ali samo sa čeonih strana. U mom kraju, Slavoniji su kvadratične,uske i visoke, po mjeri kao što sam ti napisao. Ljudi naprave i šupu, a bočne strane stave dvostruke i na njih postave neku armaturnu mrežu ili žicu za ogradu, i napune te bočne strane kukuruzom. Bitno je da je klip na prozračnom mjestu, znači ili letva ili neka mreža, tolikog razmaka da klipovi ne mogu ispasti van.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
mjesta ima koliko i jedno rukometno igraliste, sada mene zanima koliko treba biti ukupno velika da mi poprimi kukuruza za jedan hektar posijanog, koliko je to mozda oko 4-5t kada je omuljen, u klipu neznam koliko mi to zauzima?

te kako kakav pod morati, zbog vlage i to? dali treba biti poviseno od tla i koliko te di se to puni i vadi van, mislim kako to napraviti, naprijed jedna vrata ili?

iman iskustva i strojeve za obradu drva i to bi si lako sam napravio, ali zelim napraviti kako treba...
 
Posljednje uređivanje:

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
znači toliko visoko od poda...

ako iman 1t kukuruza onako u zrnu kada je suh i sve, recimo sada... koliko mjesta volumenski mi zauzima ta tona kada ga poberem kada je u klasu?
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Ne mora biti toliko visoko, tvoja stvar koliko ces ga podici ali kod nas odprilike tako stavljaju. E sad koliko zauzima mjesta ne znam.
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
za 1t zrna treba ti između 3 i 4 m3 klipa ovisi o kukuruzu a sad kubikazu si znas valjda izracunati
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
jedina predmet koji kad san dobia na faksu san reka, o konačno olakšanje,je matematika pa tako da :D taj vrah mi je vajk hodia tako da sada za izračunat neki volumen je ni smiješno to ići pričati...

znači 3-4 kubika, meni ih treba 15,16 onda...
o napravit cemo cijeli jedan zid od 6,7 metara (ali od dva do tri dijela da mogu vilicarom to i premjestit ako treba) , mozda i duze pa da idem na 0,9 sirine, da se to kvalitetno suši :)

samo pravokutnik cu ja ipak uzeo od nekog L profila željeza, da to bude čvršće a ostalo od dasaka

za povisenje od poda razmisljam da si betoniram za svaki kavez dvije betonske noge sirine 15 estak cm? jel to ok?
 

Najnoviji postovi

Na vrh