• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lažni med, ulja i slične fine a skupe stvari

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ima desetak dana kako sam kupila teglicu meda nakon dugo vemena - tu, kod nas na sajmu, od pčelara koji ima svoje pčele. Četerdeset kuna teglica. Pitam curicu koja je prodavala - imaš li kristaliziranog - imam veli ona i otrči do auta i donese. Već taj njen odlazak po njega je bio prvi znak za uzbunu koji sam ja ignorirala svijesno, jer zašto bi kristalizirani med bio u autu a ne na stolu pred kupcem ako je sve ok, ali vidim iz daleka - da, med je bio kristaliziran.
Ono što sam vidjela doma kada sam ga pomnije pogledala je bilo da med nije bio u cijelosti kristaliziran, već je djelomično ispremješani bio i djelomično tekući, a najviše tog crvenkastog tekučeg je bilo u donjoj trećini tegle, onako - isto ispremiješano. Skužila sam odmah da je ispremiješan sa šečernim sirupom, melasom ili nečim sličnim.
Ja se sjećam da je kristalizirani med bio jako tvrd, žlica se savijala kada se vadio, bio je kompaktan, boje bijele kave - ne crven.
I sada vidim da su našli načina i opet nas varati - prevladava fama kako se prirodni, nepatvoreni med prepoznaje baš po toj kristalizaciji i da je nemoguće to krivotvoriti.
E pa nije.

Ima godinu dana kako med nisam kupila, baš zbog toga varanja - stava sam da ako želim jesti šečer, onda ću ga zagrabiti žlicom iz vrečice za pet kuna osamdeset, a ako želim med, platiti ću ga onoliko koliko tražiš za njega - u nekom razumnom rasponu normalne cijene koja na tržištu prevladava, ali neću kupiti nešto što se izdaje za ono šta to nije.

Nakon ovog zadnjeg iskustva ja se meda odričem i nikada ga više u životu kupiti neću. Pčelari ga za mene više ne moraju proizvoditi, neka si ga pojedu sami.
Razočarna sam totalno, jer u zadnjih tri godine nisam kupila normalan prirodni med. Svi ga mješaju sa umjetnim dodatcima.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Taj crveni bi mogao biti kesten, al i ne mora. Nije da sad držim njihvu stranu, jer se baš u med ni ne razmem. Ja ga uzmem od svoje kume. Oni imaju pčele. bave se ekološkom proizvidnjom i valjda nije iskemijan. Ne vjerujem da bi oni to radili, koliko ih poznajem . Ali.... prevari se čovijek tam di se najmanje nada !
Johabica, mmetni 2-3 košnice u vrt i znala buš da je taj med samo tvoj i da je pravi pravcati !
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Nakon ovog zadnjeg iskustva ja se meda odričem i nikada ga više u životu kupiti neću. Pčelari ga za mene više ne moraju proizvoditi, neka si ga pojedu sami.
Razočarna sam totalno, jer u zadnjih tri godine nisam kupila normalan prirodni med. Svi ga mješaju sa umjetnim dodatcima.

Onda na temelju tog iskustva ne bi trebala konzumirati nista sto mozes kupiti na trznici ili u marketu.

Jer sve je lažnjak,i pre skupo je.
Povrce puno toksina kao i meso itd itd ...

A to st ose ne zelis potruditi i potraziti pravog i kvalitetnog proizvođača to je pak tvoj problem...

Danas je ljudima jako tesko potruditi se oko male stvari ... Ja med kupujem isključivo s vrcaljke... u čem je tu problem?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A gle - kada kupujem karfiol ili brokulu, u njima nema i dvadeset deka krumpira....nije to isto.
Kupujem meso - kupim možda dvije godine staro - ali kupim meso, ne u njemu i sakritu blitvu.

A tko će mi ga sa vrcaljke prodati?
Misliš da ti koji ga dorađuju sa lažnim sastojcima vape zamnom da stojim kraj njih dok ga vrcaju i takvog čistom mi ga prodaju?
U svakom slučaju posušati ću savjet i probati dogovoriti tvoj sistem, pa uzmem odmah dvadeset tegli, i mirna sam. Poznajem nekoliko pčelara osobno, dobri smo znanci, pa da vidimo hoće li koji pristati na to.

Inače - ovaj sam čas dobila teglu meda - vratio se muž kući i donio - koji sam bila dogovorila sa rođakinjom. Ima par dana kako je bila kod mene i tvrdi da njezini susjedi imaju čisti med, ona ga kupuje od njih po šezdeset kuna. Trebala mi ga je donjeti u srijedu na tržnicu, no, nije došla i mislila sam da niti neće.
Evo, otvorila sam ga - treba biti livadni - nema nimalo gorčine, umočila sam prst, a ono curi istinabog u nizu, ali kao voda - nema one tanke niti na kraju koja se razvlači.
Sada sam lažnjak platila dvadeset kuna više nego inače. Koja sam kozetina i glupača - ne uspijem li dobiti med ispod vrcaljke uz koju ću stajati - tako mi Boga, nikada više neću kupiti teglicu meda.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
da tocno neces dobit teletine u blitvi, ali bi bila puuno sretnja da dobijes teletine u blitvi nego s onim sto dobijes...
U toj blitvi dobijes toliko otrova pesticida npk-ova i folijarnih gnjojiva da ni sama nemozes povjerovati a placas je po cijeni kao da je ''eko''

Uglavnom ocu reci da kad vec pazis na med, ne bi bilo lose prepaziti i na ostalu hranu,,koja je puno stetnja od šečera...



Tko ce ti ga s vrcaljke prodat,pa onaj tko nema namjeru prevariti te, nađeš nekog pčelara koji je voljan tako prodati ti med... U mom kraju ih ima mnogo ali kod nas je ipak med 75 kn...

Inace ja uopce ne rezlikujem lažni od pravog meda(nemam potrebe) ... kad ovaj moj vec poznanik vrca dodem u njega i kupim 24 tegle(mjesecno odu dvije)... i moram reci da se u medu vidi ''mrvica'' od pcela .. neznam sto je tocno to ... a kristalizira se cijeli ali nikako nije tvrd .... bez problema se vadi jušnom žlicom ...

Naravno sretno u potrazi :D
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pravi med o pakotvorine se teško dokazuje i u labaratoriju ..ako ti to možeš prstom bila buš bogata , samo nemoj puno lizati prst ..jer bu odnio vrak šalu .

osim "pravog2 pod navodnicima postoje još medovi koji su prizvele pčele ali od tkz. pogača ..šečernog sirupa i svega kaj je slatko a jeftino
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ih, ne mogu biti sigurna, ali znam da se nekada med razvlačio.
Mogu biti sigurna kada u tegli nije jednolične boje.
Mogu i kada ušečereni nije kompaktni.
Evo sam se maločas vratila iz dućana i imala u rukama jednolično ušečereni med, boje kakvu pamtim - sedamdeset kuna teglica.
Da, znam za praksu hranjenja pčela pa one rade med iz te umjetne hrane. I to je prijevara.

Moj ušečereni med, ovaj koji imam sada, dok sam došla do djela koji je ostao nerzrijeđen sirupom, nisu ga dobro izmiješali, je tvrđi nego ostali dio - i da, svinula sam žlicu baš danas dok sam taj dio vadila.

Znam ja jako dobro sve karakteristike današnje hrane, no, ovdje pričamo o svijesnoj prijevari prodavača sa ciljem da stekne uvečanu dobit prijevarom.
Bilo bi pošteno i regularno da na etiketi piše da je med 60% proizvod pčela i 40% šečernog sirupa, i kao takav se prodaje po određenoj cijeni. A 100% prirodni po na primjer duploj. Pa tko voli, neka bira.
Ovako sam bedak kada kupim u uvjerenju da je to ono šta želim.

Još je gore sa bučinim uljem - prodaje se razrijeđeno nakon prerade u omjeru većem od pedeset posto.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
da bi se med izkristalizirao kristali šečera se moraju za nešto uhvatiti , taj proces kreče od nekog smeča , uvjetno rečeno smeča koje se izvrcalo , to može biti pčelina noga , djelovi krila a kod neurednom medara prašina ,djelovi vrcaljke muha itd .
Večina ljudi koji kupuju med hoče čistu jednoličnu tekučinu pa se med filtrira ..možda je to razlog nemogučnosti jednoličnog kristaliziranja ..šteta da neme medara ovdje da stručno objasni
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Slučajno znam dva medara za koje stavljam ruku u vatru, za jednoga od njih obje, taj je još i početnik tak da ......
Ali isto tak slučajno znam da je naša teta JO na kuri tak da ......

Imam ja još jednog koji mi je jednom prilikom poklonil med u saču ali nažalost ostal je bez pčela. Nisam probal ali navodno je to bila roba ajnc,a.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,537
Kupujem meso - kupim možda dvije godine staro - ali kupim meso, ne u njemu i sakritu blitvu

E akad ste prisutni kod kolinja i još pajceka držite za nogu to meso nije sigurno staro a pojedinci još i onda cvile da je seljački proizvod preskup
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Koju vrstu meda si kupila?
inače kristalizacija meda je sasvim normalna pojava,a ovo vjerovatno nije čisti med,nego mješavina meda(lipa,bagrem,amorfa,kesten,repica itd...),pa se jedan dio kristalizirao,a drugi nije...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Sad sam se prisjetio da sam jednom dobio od radnog kolege teglicu meda i dobro se sječam da je njegovoj naljepnici na flašici pisalo kao da se čisti med uvijek kristalizira ali to nisam baš tak ozbiljno shvačao do sada.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
da bi se med izkristalizirao kristali šečera se moraju za nešto uhvatiti , taj proces kreče od nekog smeča , uvjetno rečeno smeča koje se izvrcalo , to može biti pčelina noga , djelovi krila a kod neurednom medara prašina ,djelovi vrcaljke muha itd .
Večina ljudi koji kupuju med hoče čistu jednoličnu tekučinu pa se med filtrira ..možda je to razlog nemogučnosti jednoličnog kristaliziranja ..šteta da neme medara ovdje da stručno objasni



Ma ne, nije, razlog je taj što neke vrste meda kristaliziraju prije neke kasnije - veli mi znanica pčelarka da recimo kod bagrema kristalizacija započinje odmah po vrcanju, dok nekim vrstama treba za to puno vše vremena.
Pčelari med ne drže u prodajnim teglicama nego u velikim inoksicama, pa im se dogodi da kristalizira i moraju ga otapati prije prodaje. No, ima sve više ljudi koji kao i ja, traže kristalizirani med da izbjegnu prijevaru- e, tu se oni sada snalaze - taj kristalizirani miješaju sa dodatkom, ali ne uspijevaju ga homogenizirati - vidde se puknuča u tegli, a i taloži se taj sirup na nalkim djelovima.

Slučajno znam dva medara za koje stavljam ruku u vatru, za jednoga od njih obje, taj je još i početnik tak da ......
Ali isto tak slučajno znam da je naša teta JO na kuri tak da ......



Imam ja još jednog koji mi je jednom prilikom poklonil med u saču ali nažalost ostal je bez pčela. Nisam probal ali navodno je to bila roba ajnc,a.

I moja rođaka za susjede stavlja ruku u vatru pa sam dala šezdeset kuna za ono što inače dobivam za četerdeset.
Da vidiš albanca koji prodaje med na tržnici u Čakovcu - on med od lavande, sa otoka kao, prodaje po trideset tri kune - tri tegle za sto kuna. I velim jednom bračnom paru - ajde, razmislite logično, on je posrednik u prodaji, na tu cijenu on još ima zaradu - je li logično da je to pravi med - a rekli mi - ja pa kaj budu sada, nema veze - sladak je...

Muhič, na kuri veliš....o da, jesam, tu i tamo. :icon_weed:


Kupujem meso - kupim možda dvije godine staro - ali kupim meso, ne u njemu i sakritu blitvu

E akad ste prisutni kod kolinja i još pajceka držite za nogu to meso nije sigurno staro a pojedinci još i onda cvile da je seljački proizvod preskup

Naravno, to je na žalost danas jedini način da te netko ne prevari,

Koju vrstu meda si kupila?
inače kristalizacija meda je sasvim normalna pojava,a ovo vjerovatno nije čisti med,nego mješavina meda(lipa,bagrem,amorfa,kesten,repica itd...),pa se jedan dio kristalizirao,a drugi nije...

A trebao bi biti cvijetni - takav sam trežila.
Znam kao izgledaju pojedine vrste, kestenov sam prestala prije dvije godine uzimati od jedne gospođe - zvonilo mi je stalno u glavi da nema one karakteristične gorčine koje se kod njega sjećam a plačala sam ga uvijek deset kuna skuplje od drugih vrsta.

Koji vam je vrag ????
Samo Kinezi proizvode , pravi med :icon_rofl::icon_rofl:

I to ne bi bio problem da ga naši maheri, kada ga uvezu ne miješaju sa sirupom.

Sad sam se prisjetio da sam jednom dobio od radnog kolege teglicu meda i dobro se sječam da je njegovoj naljepnici na flašici pisalo kao da se čisti med uvijek kristalizira ali to nisam baš tak ozbiljno shvačao do sada.

A ja sam primjetila da se ljudi koji ne razmišljaju previše a ne znaju kako izgleda kristalizirani med isto mogu prevariti - ima u prodaji i meda koji slično izgleda - gusti je i žuto bijele boje jer je homogeniziran miješanjem sa nekakvim pčelinjim ljekovitim dodatkom - ja sam isto na prvu pomislila da je kristaliziran.
 
Posljednje uređivanje:

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
U današnje vrijeme sve je umjetno,od meda,voća,povrća,mesa.Stoka se hrani sa svim i svačim,biljke špricaju sa herbicidima,pesticidima prihranjuju sa umjetnim gnojivima.Tko god radi taj posao da zaradi tako radi htjeli mi to priznat ili ne.Uglavnom skoro sva hrana nema veze sa prirodnom,nego je na ovaj ili onaj način sa nečim tretirana,pa najviše kojekakvim kemikalijama.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, to je točno.
Kao što je i kolega @puknuti naveo, pčelari u nedostatku paše obilno hrane pčele sirupom i takav med nema peludnih zrnaca u sebi, niti onih nutrijenta koja ima "normalan", no, još je gore kada se finalni proizvod patvori. To je onda čista prijevara . Isto kao recimo kada ja kupujem haljinu na kojoj je na deklaraciji napisano da je čista svila i cijena joj je par tisuća kuna, a zapravo je viskoza koja vrijedi par sto kuna.
To mene ljuti - ne znam šta sam kupila. I nije mi data mogućnost da odlučim šta ću kupiti - manje vrijednu patvorinu po nižoj cijeni ili original proizvod po višoj.

Da vidiš šta sa crnim uljem rade.....nešto za zgušnjavanje ulijevaju, da razrijeđeno bude gustoče onoga čistoga.
Zaista se vodim mišlju da posadim tristo kvadrata tikvi i da kupim par košnica pčela.
Prestrašno je to da kada ti želiš platiti bilo kakvu cijenu koja vrijedi za dobar proizvod - niti se cijenkaš niti prigovaraš - ne možeš biti siguran da si dobio to što si platio.
Ona opravdanja tipa - proizvod takav patvoren nije štetan za zdravlje tu ne stoje.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma ne, nije, razlog je taj što neke vrste meda kristaliziraju prije neke kasnije - veli mi znanica pčelarka da recimo kod bagrema kristalizacija započinje odmah po vrcanju, dok nekim vrstama treba za to puno vše vremena.

Ako te ta savjetuje nije ni cudo sto sumnjas u sve i svasta,,,:icon_sad:
inace med od bagrema iliti agacije jedan je od vrsta koje najduze ne kristaliziraju, odnosno ostaju tekuci,,,
Sto se pak tice razlika u boji, zar mislis da se u sacu uvijek nalazi samo jedna vrsta meda?
naprotiv niti svaka biljka bas svaki dan medi (daje to sto pcele skupljaju) niti svaki dan u jednakoj dozi ima peluda kojeg ce pcele pokupiti i pohraniti u takvom medu niti kristalizacija nije homogenizirana,,,
Usudio bih se reci da preko 90% pcelara ima prirodni med a bojati se treba samo onih koji dolaze od uvoznika i prerađivaca,,,

Naj se ti bojati meda ma od koga ga kupila jer umire se od drugih stvari a ne od meda,,, :wink::(giggle):
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Evo jučer sam izvrcao 20 kg meda iz 12 okvira. 6 okvira je izvrcano u jednu, a drugih 6 u drugu posudu. Na očigled se vidi razlika u boji, jel to sad znači da je jedan med pravi, a drugi je neki lažnjak? Inače, med nikad ne može biti samo bagrem, kesten, amorfa, kad se vrca iz jedne košnice ima primjesa drugog meda, a kamoli kad se vrca iz više košnica. I sam sam imao situaciju kao i ti. Šumski med i livada pomješani, livada se ušećerila na vrhu a šumski nije i ostao je dolje, jel to znači da jedan opet nije pravi med?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
meni osobno kristalizirani ne valja , niti je okus , niti se može mazati
uza sve savjete (ujak mi je pčelar) nisam ga uspio povratiti ..a možda se samo nisam dovoljno trudio po njegovim savjetima .
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
lonac vode i u njega tegle, lagano na sporet samo dobro pazi da temp ne prelazi 40 °C, na 45°C med gubi ljekovita svojstva
 

Najnoviji postovi

Na vrh