• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
145
Nista ove godine od frezanja. Htio sam biti pametan i propustim full repariranu frezu za mali Labin. Kupim za mali Goldoni, procitao da je Goldoni daleko kvalitetniji. Malo moderniju, sa modernije malog Goldobija, medjutim ne pase, ima musku poluosovinu istu kao na mom traktoru i ne moze freza od tockova. Onda kupim prirubnicu sa zensko zensko spojnicom, nju malo skratim. Ajd to rijeseno, medjutim curi ulje. Rastavim, normalno usla voda, treba nove lezajeve i semeringe. E sad minimalno je pojedeno tamo gdje ide semering 0.2-0.3 mm, da li to nalijevati i tokariti ili samo malo skratiti oprugu semeringa kad dodje novi. Da, i skinuo sam onaj mali plug izmedju nozeva po nagovoru iskusnog frezaca basti
 

Prilozi

  • IMG_20211024_165628_0.jpg
    IMG_20211024_165628_0.jpg
    48.7 KB · Pregleda: 22
  • IMG_20211024_165924_2.jpg
    IMG_20211024_165924_2.jpg
    37.4 KB · Pregleda: 22
Posljednje uređivanje:

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Tesko da ces dobiti ista ako skratis oprugu semeringa,uradio sam dosta takvih osovina navarimo i obradim na mjeru.Za semering mora biti dobra i cista povrsina ko staklo.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
145
tako ce i biti, idem veceras po spojnicu, dao sam tokaru da joj na sredini izbije 25 mm i navuce cijev na nju da bude jaci spoj i bolji pravac pa cu mu ostaviti nek i ovo odradi i ispolira

steta sto nema prostora da se i s vanjske strane kucista ubaci po semering, bilo bi dosta dugotrajnije
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
145
imam 130kg, ne bojim ga se da ce odletjeti :)
jos planiram staviti ono za gasenje kad pustim lijevu rucicu
kazu da sa tim nece u zemlju freza pa sam zato skinuo
evo spiska dijelova za reparaciju, vjerovatno vec ima negdje na forumu al nece skoditi
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-10-24 190809.png
    Screenshot 2021-10-24 190809.png
    55.1 KB · Pregleda: 18

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Veruj mi na riječ.
Skinul sam ju nakratko dok sam frezal gorice, jer freza nije išla u zemlju. kad je prvi put skočila nekih metar-dva, odmah sam ju vrnul.
Računaj da se freza vrti oko 250o/min, a to je pri promjeru rotora od 250mm 3 metra u sekundi, pa ju onda probaj uloviti ako ju nema kaj zadržati.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
ZJ ne plaši ga ja godinama imam to skinuto zna se desit da poleti ali ako je ja sitni mogu zadržat moze i mrga od 130kg a ide u zemlju sama bez stiskanja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Velikog SS-a i možeš, a jesi probal to s Mondialom?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Teoretski ss je jači i taj šut bi trebo bit jači jer ima snage izvest ga, a maloga bi trebalo zagušit, ma da ja sa mondialom nisam nikad frezo ni radio
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Bez brige, ima i mali dovoljno momenta za to. Kak je lagan, ni ne osjetiš kad ga istrgne uz ruku.
Veliki je više od dvaput teži i to se puno manje osjeti.

Ak je otvoreno polje, onda to i nije tak opasno, no u vinogradu to obično završava udarcem motora u stup, pa onda zamisli veličinu štete koja može nastati na MTK.
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
A kazem nisam probo sa mondialom pa ne znam, moram ti vjerovat na rijec al ako je to zbilja tako kakav je efekt tog plužica dole kad obično poskoči kad dode tvrdo i opet je izbaci🤔 ovako bez njega u obrađenoj prethodno oranoj zemlji sam ide nutra, meni se zna desit ako je mokrije da ga moram cak na rukama držat jer se previše ukopava i osim šta krene slajfat guši freza motor...
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Slažem se sa ZJ
Znači imam velikog SS i malenog doduše nije labinac nego Bertolini 10 ks benzin,ali sve se svodi na isto
Znači i jedan i drugi su bez te srednje motike,ali puno je teže zadržati malu frezu nego veliku
Kao prvo veća je puno teža i puno rijeđe poskoči,a mala kad se propne ode na frezu motor i kotači su u zraku i na frezi ide,a ti trčiš za njom:hahah:
Ima tu već dosta prakse pa se rijetko desi,ali desi se

Efekt tog plužića bi trebao biti da ograniči dubinu,razrova sredinu koja nije frezana,i malo zadrži frezu s obzirom da kao ima efekt pluga,to je tako zamišljeno
A ustvari ima efekt da u tvrđem freza ne ide u zemlju,a gdje ima trave da se trava nabire na njega i ne pusti ga u zemlju:rolleyes:
Samo u idealnim uvjetima (kakvih je rijetko kod mene)radi posao za koji je namijenjen
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,495
Mali Labin je igračka naspram velikoga. Tako da jedan i drugi imaju to ralo iz određenoga razloga. Ralo služi za održavanje pravca mtk, određuje dubinu frezanja i zadržava frezu u radnoj dubini. Znači da sa ralom se puno lakše rukuje.

Druga je stvar da se te freze koriste za svakakve poslove u kojima ne mogu dati zadovoljavajuće rezultate.
Pogotovo Mondial, ako se ide frezati na ledinu, onda ništa od tog posla, lagan je i ako g a stisneš u tvrdo tlo, onda ima tendenciju bježanja i proklizavanja kotača. Dok SS u takvim uvjetima može dati puno više.

Znači da Mondial najbolje rezultate daje za međurednu obradu, za određenu kulturu u prvom okopavanju.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,505
Veruj mi na riječ.
Skinul sam ju nakratko dok sam frezal gorice, jer freza nije išla u zemlju. kad je prvi put skočila nekih metar-dva, odmah sam ju vrnul.
Računaj da se freza vrti oko 250o/min, a to je pri promjeru rotora od 250mm 3 metra u sekundi, pa ju onda probaj uloviti ako ju nema kaj zadržati.
Pa kad poleti treba je samo malo podignuti da stane,mnogi grješe pa je u panici stisnu da stane pa naprave kontra efekt
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
145
Ok, a necu ga baciti, nek stoji, probam, ali ovaj moj komso ima 75 godina i freza s Mondialom za pare otkad ga znam, nekako je sramota da se njemu ne otima a meni otima 😀
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Sve je dobro u mekoj zemlji.
Problem se javi kad naletiš na trs ili neku nevidljivu prepreku u zemlji.
Inače, ta motičica održava pravac i rahli onu sredinu koju motike ne mogu dohvatiti radi cijevi kardana.
Zna raditi probleme kad ima puno trave, no trava se ionak nakupi na motike...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Ja nisam mjerodavan jer imam ss al to sam mako prije nego sam prvi puta u zivotu iso frezat sa njime a tome je vec 10godina sigurno
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
145
Kod mene je varen onaj gornji dio iznad mjenjaca, ploca ona, na njega godju rucke, djeluje da je popucalo od stiskanja u zemlju. Tako da kad su mi rekli da nece htjeti u zemlju nisam se razmisljao da skinem, a probacu pa vidjeti.
Sutra bi trebali stici dijelovi za frezu pa cu je slagati, ispolirao sam u stroju onu pojedeno od semeringa da bude glatko, nisam nalijevao, nije tokar imao vremena. Skraticu malo oprugu semeringa pa kako joj bude bude
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Ako si ispoliral da nema oštrog zuba i ako malo skratiš oprugu vjerujem da bu to brtvilo.
 
Na vrh