• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
To što si ispolirao i nema neke vajde, jedino ako usne semeringa dođu na to polirano (u što sumnjam). Oštrog ruba nema, nego samo udubljenje od semeringa.
Već kad si to demontirao, mogao si jedino poravnati (dok skineš) udubljenje . Sve zavisi koliko je duboko, ako je utor manji za 0,30 od 30 mm, znači skinuti 0,32 mm . Semering 30x47x7 (unutarnji promjer usana je 29). Znači ako osovinu istokariš na 29,68 imaš čistu površinu osovine za brtvljenje.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
ostao je kanal tamo gdje ide semering, po meni bi to bio posao naliti pa istokariti na mjeru ali nemam bas izbor tokara pri ruci pa onda sta je tu je
unutra su bili 30-47-8 a sad je ovaj milimetar kraci, mozda i promasi taj kanal

zaboravio sam s koje mi je strane bio veliki zupcanik u odnosu na mali, ako neko zna nek napise, kad gledam djeluje mi da je svejedno kako stavim al oko zna zavarati
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Trebal bi iti s desne strane u smjeru vožnje obzirom da se kardan vrti u smjeru kazaljke na satu.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Slozio sam, imam malo lufta na izlazima iz reduktora, jel to ok? Lezajevi na osovinu nailaze lako, nemaju luft al nisu ni nabijani, malo sam prosao osovinu kirnerom i navukao poklopce vijcima i maticima ali onako, malo mrda
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Nisam ulje ni sipao, ne znam kako bi ti lezajevi trebali nailaziti, jel trebaju tvrdo da ih nabijam cekicem ili je ok da naidju lako
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ak idu labavo ne bu to dugog vijeka i budu pojeli osovinu.
Osim kirnanja trebal si ih zalijepiti s Loctite 638/648.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Ok, tako cu i uraditi, na stolu mi je reduktor, lako mi je rastaviti pa rastavim opet. Nije ni zurba srecom. Najvise mi je da dobijem bolji pravac i da manje semerinzi trpe. Njima sam skratio oprugu za 5mm, mada su nailazili taman i bez skracivanja
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Nisam ulje ni sipao, ne znam kako bi ti lezajevi trebali nailaziti, jel trebaju tvrdo da ih nabijam cekicem ili je ok da naidju lako
Ležajevi se ugrađuju na principu toplo hladno a ne cekicem.
Onaj loctit za ležajeve zaboravi, tam gde je opterečenje lufta nema samo kad sastaviš. Nakon par krugova opet si na pocetku.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Kirner al neki bolji nego sto ih ja imam jer ovo je bas tvrd materijal pa ne mogu da iznacinjem onako lijepo. Mada ova dlaka lufta ne bi trebala dolaziti od toga al za svaki slucaj cu odraditi da nailaze tesko, imam neko dvokomonentno pri ruci mozda ne bi bilo lose s njim namazati ne da se zalijepi kosuljica za osovinu nego da zadeblja od njega, ono bude kako kost kad se osusi
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Osovina ti ima lufta sad kad si složio u kućište, a to znači sa ležajevi imaju lufta u kuglicama i njihovim klizištima. A to si trebao ustanoviti prije montaže i ako nisu dobri (mijenjati ih). Što se tiče ležaj - osovina, ako je ležaj išao malo na teže (onda je to ) OK. Oprugu semeringa si previše skratio. Prije montaže, si trebao staviti semering na osovinu (na mijesto) utora (prijašnjeg sem), i vidjeti koliko semering steže, pa prema tome skraćivati oprugu. I naravno uzeti neki semering (kvalitetniji) , npr. SKF (imaju) manji unutarnji opseg od onih naj jeftinijih.
Vidim na slici da na osovinu (do ležaja) dolaze podloške, treba paziti da ih staviš kako su bile. Te podloške služe za anuliranje aksijalnog lufta, i određenu toleranciju između pinjona - tanjurastog zupčanika.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Uzeo sam skf semering i nove lezajeve, i vratio sam podloske gdje su bile, obe su bile s jedne strane kontra tanjirastog. Ovo bi sad vrtilo bez problema sigurno nego jednom kad riknu semerinzi i udje voda pocnu i lezajevi cvikati onda bi sigurno okrenulo u kosuljici, zato bi volio da tvrdo naidju
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Slozio, djeluje dobro
E sad, otisao da probam, pustim je, freza potone, motokultivator vuce, ide sama. Onda ja legnem na rucke kao da probam dublje jos da je utjeram, motokultivator stane, ne da proklizuje nego jednostavno iskljuci vucu, jel to ok? To je samo sa ukljucenim kardanom, kad je kardan iskljicen popnem se na frezu i motokultivator klize al ne iskljucuje tockove
 
Posljednje uređivanje:

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Sad me vec plasite posto niko nista ne pise? Da napomenem za svaki slucaj da kod mene nije Labin Mondial nego Goldoni, najvjerovatnije ovaj 610 jer je isti kao ovaj sa linka samo sto mu je ugradjen kinez dizel motor 178f

 
Posljednje uređivanje:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,972
Ako stane pogon freze dok je ukopana u zemlju znači da ti proklizuje kvačilo,ona bi morala ili skočiti ili ugasiti mtk
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Da, bukavalno mi iskljuci tockove ali samo dok je ukljucen karda i samo kad se ja naslonim na rucke. Kad iskljucim kardan i zakacim frezu za nesto ili ja vucem nazad nebitno, tad tockovi okrecu samo sto proklizuju u mjestu

Ne bi moglo biti nesto dole u diferncijalu da reaguje na opterecenje? Imao sam cirkular za drva s diferncijalom i nisam ga opteretiti da pali remen, iskljuci i dok se ne rastereti ne ukljucuje izlaz na kojem je remenica, tako mi se ovo ponasa

Mogu ga danas probati na tvrdom, ovo je bilo mekano i mokro, freza odmah potonula do reduktora i nema sta ide, freza, al cim ja stisnem u zemlju tockovi stanu e sad nisam gledao stane li i kardan, vec je bio skoro mrak
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Kuplung klizi definitivno. Skini motor i rastavi ga.
ili je potrošena konusna obloga ili je masna.
A možda se pregrijal pa se opruga stisnula.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Mogu li to kako potvrditi da ne skidam motor, jel ne bi trebalo smrditi ako klize?

I gdje da kupim u HR ako je kvacilo?
 

Najnoviji postovi

Na vrh