• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivatori holder

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Evo koliko vidim jako malo se zna o holderima, a to je po meni vrhunski stroj.
Zadnje 3 god sam ga detaljno prostudirao, pa malo da vas uputim
Prvi model nastaje nakon sto tvorac max holder se vraca iz sad- a sa novim idejama za male strojeve za male poljoprivrednike. Stvara model eh8 sa sachsovim dvotaktnim benzincem 8ks, te 4 brzine naprijed i jednim rikvercom, te diferencijalom sa blokadama. Zbog pocetka rata, i nedostatka sirovina, primoren je stvoriti motor koji ne koristi gorivo na bazi nafte. Stvara motor na drvni plin, na bazi lombardinijevog motora i s time se probija na trziste. Nakon zavrsetka rata, daje mogucnost ugradnje sachs d500w dizela vlasnicima prethodnog modela.

Kasnije, pocinje proizvodnju modela ed10, sa istim mjenacem i motorom d500w, te mu je mana sto se vratilo kardana okrece dok je stroj upaljen. Stoga svaki prikljucak pogonjen kardanom mora imati zasebnu spojku. Tu gresku ispravlja na modelu ed2, gdje se jos dodaju i zasebne blokade kotaca, cime se dobiva odlicna okretnost stroja u radu, gdje se on sam okrece oko jednog kotaca. Taj mjenjac, kao i prethodni ima 4 brzine naprijed i jedan rikverc, s tim da se prijenosni omjer 4 brzine mjenja, te je max brzina 12 kmh, u odnosu na prethodnih 8 kmh.
Daljnim razvojem, stvara modele e11 (motor w500d) i e12 (motor w600d), te dodaje jos jedan stupanj prijenosa naprijed, koji je isao do 20kmh, te dvije brzine kardana. Taj stroj dobiva i sinhronizirani mjenjac, te se dodaje mogucnost kacenja pogonske prikolice i dobivanja pogona 4x4.

Slike kacim veceras, sad tipkam sa mobitela, te dodajem opise jos nekih modela
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Evo da nastavim.
Prvo slike
holder eh8

24lkilv.jpg


Holder ed10, dvotaktni dizel 10 ks 500ccm vodeno hladjenje, prvi motokultivator sa dizel motorom

mjsos3.jpg


Holder ed2, isti motor kao na ed10, ali bolja getriba

28mmtq8.jpg


Holder e11, isti motor kao na prethodnima, uz jos bolju getribu

2146u11.jpg


I holder e12, isti mjenjac kao na e11, ali motor ima 12 ks i 600 ccm

35hmwbl.jpg


Idemo sada dalje. Svi ovi strojevi, koliko god oni bili manji od traktora, jos uvijek su preveliki za "malo vrta". stoga holder izbacuje novi model, e5, sa 5ks sachs stamo 200 motorom, i kad bi imao sinhro brzine za pogon prikolice, meni bi bio bolji od SS-a. naime, imao je na jednoj rucici izbor stupnja prijenosa od 1 do 3, na drugoj rucici reduktor brzohodne sporohodne, na trecoj rucici inverter i "schnelgang", mi bismo rekli 4 brzina transportna, koja na 4x12 kotacima ide nekih 15kmh, te 2 brzine kardana, 680 i 880 okretaja. imao je vucnu frezu sirine 70 cm, sto je za 5ks motor odlicno. Inace prvi model holdera na kojemu se mogu okrenuti rucke.

id6qdz.jpg


Zatim slijedi model e6, zapravo e5 sa motorom sachs stamo 201 od 6ks

24zfwpi.jpg


Zatim max, koji tezi vecim strojevima, stvara model e8, koji je nosio isti motor kao i ed10 i ed2, sa getribom od e5, te je mogao povuci frezu od 1,1 m, jedini drugi stroj za kojeg ja znam koji je mogao kaciti toliko siroku frezu je bcs.

5armg5.jpg


To su stariji modeli sa kojima sam upoznat, ove novije modele sa bijelo narandjastim haubama bas i nisam pretjerano gledao, ako zelite neki drugi model u detalje ili imate neke nedoumice oko nekog modela samo recite.
 
Posljednje uređivanje:

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Napokon, stigao i moj stroj holder ed 10, sa vučnom frezom, našao sam ga u susjednom selu. Čovjek ima na prodaju restauriranog ed 2 na njuškalu, pa sam računao da je imao stroj za dijelove, tako da je rekao da ima ed 10 kojem je potrebno reparirati bosch pumpu, i ima orginal frezu. Moram i sajle napraviti, i još nekih sitnica, ali motor i mjenjač su u odličnom stanju, klip i karike nepotrošene, cilindar nema riseva, još je prebacio bosch pumpu sa svog i upalio stroj bez brige na prvu, sad kaže da mu je žao što nije ovaj motor prebacio na ed2, ima bolju kompresiju.
Mlađi brat (ed2) vozi starijega:

df989w.jpg


U garaži čeka repaturu bosch pumpe, litra antifriza je za usporedbu veličine, nisam imao pivsku flašu pri ruci :icon_mrgreen:

68d9wx.jpg


14m7voi.jpg


2ynnd3s.jpg


Molio bih moderatora da uredi moj gornji post, zasebne blokade kotača postoje i na ed10 i eh8, nisu nastale tek na ed2, rade tako što se desna ručka zakreće kao ručka gasa na motoru, kada se zakrene u lijevo blokira lijevi kotač, a u desno desni kotač.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Ima instalaciju i unutra je magnet i ploča sa zavojnicama kao na tomosu (magnet i ploča su isti i stavljene su dvije zavojnice za svijetla, struja je 2x 6v 17w
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Jos malo zanimljivosti o holderu.
Njegovih 10 ks je jace od specijalovih 12 ks, jer Nijemci mjere snagu po din standardu, i po njihovim mjerenjima la300 nema ni 6 ks, nego 5,8 ks, zato njihovi dvotaktni motori od 6ks rade veci posao nego nasih 6ks.
Nadalje, tko god je potrazio holdera na pik.ba i slicnim oglasnicima u BiH, mogao je primjetiti da ih ima puno po brdskim krajevima, i to najcesce nisu ispod 2000 e. Zasto? Zato sto holder ima poseban rezervoar za ulje i uljnu pumpu, koja podmazuje svaki lezaj posebno, tako da njemu smeta jedino nagib pri kojemu nafta ne dolazi u bos pumpu, i ulje u uljnu pumpu, a s obzirom da mu je rezervoar dosta visoko naspram pvp i uljne pumpe, podnosi nagib od 45°.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Holder je upalio :icon_biggrin: :icon_biggrin: :icon_biggrin: . Načekao sam se bošiste jer je išlo preko veze, ali zato me je koštao 300 kn. Kad uhvatim nekog kamermana, bit će i video, da ispunim Puknutom želju.
A najviše me iznenadilo to da kad sam odzračio boš pumpu, upalio je na prvu, a nije palio od kako sam ga dovezao, a prije toga je godinu dana stajao bez paljenja, preporodio sam se naspram la 300.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ma nemaš ti večeg gušta nego nakon 5-6 zimskih mjeseci namotaš špagu i on kresne ko da je radio do sad
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Danas frezano gdje je luk povađen za sijanje graha. Holder pjevajući freza 20 cm dubine, tek ga malo pati kad ga stisnem na 25 cm, jer onda izvaljuje grude ilovače promjera u prosjeku 10 cm,tvrde kao kamen( motika ih ne može prepoloviti, jedino budak).
Uglavnom, ne žalim ni lipe koju sam dao za holdera, stroj okretniji od specijala, jači sa većom dubinom obrade, za skoro duplo manju cijenu od polovnog specijala.
Okreće se u krugu od 90 cm, doslovno se jedan kotač vrti u jednu stranu, a drugi u drugu.
Nanjušio sam i kardansku prikolicu na nekih 7 km od mene, koja je korištena baš na ovom stroju, unuci naslijedili i trune im vani, prvom prilikom ju idem pogledat, ako i nju kupim, onda nema mjesta gdje bi mogao zapeti, a da se ne izvučem.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Pa to je prava zvijerka među motokultivatorima !:icon_e_smile:
Nekako mi se čini da mu je težište previše na prednjoj strani, vjerojatno ne bi smetalo jedan uteg na frezi, radi lakšeg upravljanja.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Bit će neki uteg, samo čekam da mi uleti nešto pogodno za njega. Iako freza sama ima 90 kg, opet motor malo vuče prema naprijed. Kad nema nastavka zakačenog moram se podići na ručkama i cijelom svojom težinom (75 kg) jedva odignem motor od zemlje. Zato sa prikolicom koja ima puno lufta na kopčanju motor ne gleda u nebo nego stoji vodoravno, kako i treba.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Svaka čast, odradi posao odlično.... ali čini mi se da jaja otpadnu prilikom rukovanja.... 90 kg freza? Pa toliko nema ni od malog Tomo Vinkovića....

No kod tebe ravnica pa je ovo dječja igra...
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Izgleda težak za radit, ali uopće nije, duplo lakše je s njim radit nego sa mutom specijal, mutu dok navlačim na rukama premorim se, a ovdje samo okrećem desnu ručku i ona sama skreće.
Frezu moramo ja i stari podići kad ju kačim, sam ju nitko nije uspio podići, baš zbog toga sam ju stavio na vagu, 91 kg ima.
Je sve je ravno, najveća uzbrdica ima kosinu od 7%, što je zanemarivo.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,563
A da probaš napraviti od palete postolje za frezu,na kotačima. tako sam sebi napravio,samo pripeljam motokultivator i prikačim.


 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Dugo nisam pisao o događanjima sa holderom, pa je došao red da okačim koju sliku.
Prvo, nabavio sam još jednog holdera
Radi se o modelu H4, u orginalu strižna kosilica, kasnije i dosta drugih nastavaka, kao gutbrod terra, prebacuje se motor s ručkama. Org motor je bio sachs stamo st 96, sa 4 ks dvotaktni benzinac, te je bio neispravan pa sam za prvu ruku pripasao honda g200 sa vodene pumpe(izlaz sa radilice) samo za košenje. Nedavno sam nabavio odličan tomos umo 06, te ću kasnije postaviti njega( moram istokarit konus na radilici za lamelu).
Ovako je to izgledalo kad sam ga kupio:



I evo sa pripasanim drugim motorom:





Kosi odlično, ne troši previše, i kad postavim umo motor mogu i na velike nagibe što znači da mi trimer više skoro i ne treba.

A što se tiče ed10, probušio sam lijevu gumu :(: Pošto mi trebaju doći nove gume iz austrije, ove sam rješio napuniti sa pur pjenom, tako da s njima mogu po lošem putu, i dvije pur pjene po gumi, jedna od 750 a druga od 500 ml su rješile posao





Pripasana je i prikolica, tako da se odmah vozalo svašta, ali najbitnije je da svaki vikend me vozi na pecanje. Prvo se vozio kukuruz, točnije tona kukuruza:



A zatim se malo išlo u drva:







Stigao i naš red na kazan, došao kod nas, nikog nije bilo kod kuće i samo je ostavljen u dvorištu. Došli ja i baba kući, treba ga namjestit, mokra zemlja+puni uski kotači=nemoguća misija za babu i mene. Zapalim holdera, uzmem komad jake gurtne i rješena stvar:



A baba se odmah za kazan uhvatila, čim kazan u dvorište dođe, ko da ima 40 a ne 80 godina.



I eto odkako ga imam potrošeno 15l nafte, a još nisam slikao dosta frezanja, te sam počeo orati vrt, odnosno nabavio sam plug od SS-a i napravio prihvat na holdera, slike će biti kasnije.
 
Posljednje uređivanje:

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Iako mi nije bio potreban nisam mu mogao odoleti,tako da sam od danas i ja ponosni vlasnik holdera ed10 sa poceta 50ih.Uz njega sam dobio originalni plug obrtac,a planiram mu prikolicu i frezu napraviti.Zahvaljujem se clanu Putnicara na pomoci pri kupovini i mnogobrojnim savetima oko ove zverke.Stovario sam ga pred sam mrak,te ga nisam ga stigao oprati i lickati za slikanje,pa evo par brzinskih slicica onakvog kakav je ceo zivot bio:biggrin:





 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Uz dosta muke i iscaseno rame od kurblanja savladao sam paljenje,iz dana u dan sve vise i vise mi se dopada,zavrsio je i u oranju i na moje cudo (zbog losih iskusatava sa oranjem motokultivatorima)polozio je test veoma visokom ocenom,na leru bez ikakvih problema prevce povrsinskih 20cm zemlje :icon_mrgreen:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=I_I62Olj7as[/YT]
Odlucio sam da ga pocastim frezom i prikolocim koje uporedno radim vec nekoliko dana,evo freze u nekim pocetnim fazama.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Jos malo pa ide na probu :8):






[YT]https://www.youtube.com/watch?v=mc3PrdCqaPQ[/YT]

Uporedo sa frezom poceo sam i prikolicu,dimenzije sanduka su 2*1,5m kiperka je bez kardana,a ako nepromeni vlasnika prepravicu je na karadanku.



 
Na vrh