• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mrlje koje trunu na jabukama!

provincijalac

Novi član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
10
Posjedujem manji voćnjak sa cca 100 različitih vrsta voća. Od toga je oko 25 jabuka. 10 stabala jabuka su stare 37 godina, a ostale 7 - 20 godina. Uzgajam sve to isključivo za osobne potrebe pa se trudim da koristim što manje kemijskih sredstava. Kao gnojivo koristio sam svakakve kombinacije, od ukopavanja stajskog gnojiva uz dodatak NPK, KAN-a i ureje, ponekad u jesen "7 20 30" sporo topivo gnojivo. Prošle godine odlučio sam izbaciti umjetna gnojiva, i bacio u širini krošnje mineralno gnojivo u peletima (kombinacija konjskog i kravijeg izmeta). Ispod velikih starih jabuka bacio sam po cca 6 kg, pod mlađe jabuke između 4 i 5 kg. Izrast mladih grana ove godine i rasta mladih jabuka je strahovito velik (u odnosu na prošle godine). Imao sam problema sa mrazom pa su neke sorte prosječno rodile, a neke, uglavnom rane su imale tek poneki plod. Prskam minimalno. Crveno ulje prije početka vegetacije, kombinacijom (insrkticid i fungicid) prije cvijetanja i još jednom kombinacijom preventivno nakon što cvijet nestane. Ako se nakon toga pojavi neka bolest, npr. Lisna uš ili čađavost, krastavost, kupim u agrariji nešto što mi preporuče za pojedini problem i ponovo dodam insekticid ili fungicid da napravim kombinaciju i poprskam voće. Vodim računa o karenci.
U zadnjih nekoliko godina, uključujući i ovu, na određenom postotku jabuka pojavljuju sa tamnosive mrlje, koje nakon kratkog vremena postanu trule kuglice. Jabuku, ako želim pojesti, najprije nožićem moram očistiti od nekoliko milimetara velikih trulih kuglica ispod kore, a to prilično iritira. Ova pojava javlja se uglavnom na idaredu i zlatnom delišeu, rjeđe na jonagoldu.
Pokušat ću staviti slike da de vidi kako problem izgleda, ali ako to ne uspije nadam se da sam dobro opisao problem.
Zanima me zna li netko kako riješiti spomenuti problem. Neki mi kaže da premalo prskam i da bih sa više prskanja riješio problem. Uglavnom, ovdje sam da čujem vaše mišljenje, a još bolje bi bilo da je netko imao isti problem i da napiše kako ga je riješio. Unaprijed hvala ma pomoći IMG_20211010_092823.jpg
 

provincijalac

Novi član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
10
Još jedna slika.

Još jedna.

100 stabala svakakvog voća. Jabuke, šljive, kruške, breskve, trešnje, aronije, borovnice, orasi, lješnjaci...
 

Prilozi

  • IMG_20211010_092712.jpg
    IMG_20211010_092712.jpg
    32.5 KB · Pregleda: 6
  • IMG_20210929_094146.jpg
    IMG_20210929_094146.jpg
    25.3 KB · Pregleda: 5

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod mene je već dugo ta pojava, ali je zanimljivo da se prvo pojavilo na jonagoldu. Negdje sam čul, ili pročital (godine :() da se radi o nedostatku kalija ili kalcija (opet godine činidu svoje :().
 

provincijalac

Novi član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
10
Kod mene je već dugo ta pojava, ali je zanimljivo da se prvo pojavilo na jonagoldu. Negdje sam čul, ili pročital (godine :() da se radi o nedostatku kalija ili kalcija (opet godine činidu svoje :().
Mineralno gnojivo koje sam bacio pod voće, po kemijskom sastavu, između ostalog sadrži 2% kalijevog oksida i 7% kalcijevog oksida. Čitao sam negdje da je to dovoljno za potrebe voćke.
 

provincijalac

Novi član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
10
Mineralno gnojivo koje sam bacio pod voće, po kemijskom sastavu, između ostalog sadrži 2% kalijevog oksida i 7% kalcijevog oksida. Čitao sam negdje da je to dovoljno za potrebe voćke.
Ili bih možda trebao kupiti nekakvo specijalizirano gnojivo koje sadrži veću količinu ovih elemenata. Inače, ove voćke sa zl. delišeom su stare tek 7 - 10 godina.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne znam prati li ovaj forum neki agronom, ali teško je sa sigurnošću nestručnoj osobi tvrditi o čemu se radi.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
dečkovi, treba provjeriti ph, ec, a i kompletnu analizu zemlje...i onda bude vrlo brzo isplivao krivac za fleke... ;)
 

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
54
Na prvu, izgleda kao GORKE PJEGE tj. fiziološko oboljenje zbog nedostatka kalcija.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
I jesu gorke, ali ne odmah kod berbe, nego kad malo odstoje. Dakle, ipak je nedostatak kalcija.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Nedostatak Ca, gorkr pjege , jedina pomoć tokom vegetacije ići folijarno s Caoxidom ili nekekim drugim Ca gnojivom ima ih na tržištu više, problem kod tvoje zaštite je što ideš kada se bolest pojavi ( bolesno gotovo da nema lijeka), preventiva je zakon, samo i preventiva ti je kao antibiotici kod čovjeka moraš uzimati do kraja jer ako prekineš bolest se povrati, a ne povremeno...
 

provincijalac

Novi član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
10
Probati ću sljedeće godine prskati i sa tim folijarnim pripravkom koji sadrži kalcij. Inače, nedaleko od mog voćnjaka postoji voćnjak jabuke od cca 700 stabala koje vlasnik uzgaja za prodaju na veliko. On prska između 22 i 25 puta godišnje. Njegove jabuke izgledaju besprijekorno, bez ijedne piknice. Neka se netko ne uvrijedi, ali meni takva jabuka nije zdrava. Izbjegavam da moja obitelj jede toliko puta kemijskim srrdstvima tretirano voće. Možda griješim. Možda toliko pesticida kojima se tretiraju te jabuke ne uđe u organizam i ne utječe na zdravlje. Ali ću uvijek biti sumljičav prema zdravstvenoj ispravnosti takvog voća i izbjegavati ću ga konzumirati. Ipak, današnje voće ne može funkcionirati bez nekakve kemijske zaštite, i nadam se da ću ipak pronaći nekakav kompromis između broja kemijskih tretiranja i kasnije zdravstvene kvalitete uzgojenog voća.
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
108
Kako kolega kaže - gorke pjege. Spominjan je jonagold - on je posebno sklon tomu. Mada sve više vidi i zlatnog delišesa.. Također igra uloga i veličina plodova. U većim plodovima je koncentracija kalcija manja, lakše podlegnu tomu. Ne samo kalcij u zemljištu je bitan, dodatno se osigurava da se ovo izbjegne pri odmetanju plodova, kad su još mali plodići izvršiti folijarnu prihranu s kalcijem - tad je mogućnost usvajanja u plod najveća. Mislim da su na 7 dana vršili ponavljanje prskanja.. Naknadna prskanja kalcijem nemaju efekta - bacanje novaca.. Kasnije sam čuo i da pred berbu nekih par tjedana može malo usvojiti - to ne mogu tvrditi. Inače kad se pojavi već na voćnjaku - to je veliki problem, jer se kasnije u skladištu dešava u " talasima" da sve više plodova " dobije" gorke pjege, otprilike na svakih par mjeseci naglo se poveća broj oboljelih plodova - totalna propast..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala @Goran S :ppozdrav:
Dakle kad su plodovi još mali bilo bi korisna folijana prihrana npr. s maxflow Ca. Postoji li još neki isplativ ili čak isplativiji preparat za istu namjenu?
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
108
Ja sam nemam plantažu jabuka, ali po ovom linku izgleda je to - to. Ono malo jabuka što imam dobije preko zemlje, i to su uglavnom stare sorte, ekstenzivan uzgoj. Nisam imao problema sa gorkim pjegama. Ako čujem za neki drugi preparat nije mi problem napisati..
 

provincijalac

Novi član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
10
Evo, na preporuku agronoma iz poljoprivredne apoteke kupio sam "calcinit" tvrtke Yaraliva iz Biograda N.M. i kao folijarnu prihranu poprskao jabuke. Radi se o sredstvu pakiranog u pakiranje od 2kg koje je dostatno za 2000 l vode. Košta 27kn. Većina sredstava koji sadrže kalcij koje sam vidio nanetu su poprilično skupi, pa sam malo o tome i povoljnoj cijeni ovog sredstva popričao sa prodavačem. On mi je rekao da se ne brinem, da je sredstvo već isprobano i da je učinkovito. Uglavnom, javiti ću rezultate nakon što oberem jabuke i nakon što odleže par mjeseci.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Yara Calcinit, provjeren preparat. Samo preblaga je to koncentracija da bi nešto napravila. On ide po upustvu od 0,3-1% foliarno, preporuka 0,5% odnosno 0,5 Kg na 100 litara vode. Prskati jabuke maksimalno do veličine malo manje od oraha, posle nema efekta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh