• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nesilice se tuku

TatTat

Novi član
Tu od
1 Pro 2018
Poruka
12
Molim vas za pomoć. Krajem osmog mjeseca sam kupila 100 komada koka nesilica od 18 tjedana. Držim ih u slobodnom uzgoju. Mogu izaći van kada hoće, a noću ih zatvaram. Sada sam uzela još 100 komada od 18 tjedana i stavila ih zajedno sa onim prvima. Tu nastaje problem. Ove što su prve stigle ne daju ovim drugima da se približe ni hrani ni vodi, stalno ih tuku. One su skupljene na jednom mjestu. Jedu i piju tek kada ove starije izadju napolje. Šta napraviti?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ne moze se tu posebno nesto napraviti jer staro jato ne prihvaca pridoslice. Sad dal ce ih nakon nekog vremena primiti je pitanje jer dok se to ne desi ove nove ce samo nazadovat. Trebalo ih je stavit sve na novi nepoznati prostor i to u manja odvojena i pomjesana jata . Svakako trebate pazit da ove stare ne zatuku koju mladu, cim vidite da koja kunja ili ima ranu odvojite ju. Hranu i vodu treba stavit na vise mjesta tako da bude dostupna ovim novim u prolazu. Inace ako padnu i ne budu pune nece prenest uz ovakav sok.
 

TatTat

Novi član
Tu od
1 Pro 2018
Poruka
12
Hrane i vode ima na više mjesta i čim se stare maknu ove mlade dođu i piju i jedu. Sada su sve stare izašle napolje, pa sam zatvorila da ne mogu ući unutra dok se ove ne napiju i ne najedu. Ne znam šta bih mogla napraviti da ih prihvate. Vani je dosta hladno, pa se bojim i za ove stare da budu dugo napolju.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ja sam sitni kokosar pa ne mogu bas dati neki savjet za ovako veliku i ozbiljnu proizvodnju. Kod mene kokosi su stalno vani , cak neke i spavaju po vani jer nece uci u mali kokosinjac koji je stalno otvoren. Jedino im je prostor ogradjen visokom zicom. Meni je u principu najvaznije da imamo jaja za svoju upotrebu. Kod velikog uzgoja je sasvim drugacije i bilo kakva greska se skupo placa. Kad nadokupim koju kokos odma ju pustim medju stare i par dana ove ju progone a poslije se sprijatelje al je ova nova uvijek na oprezu i potcinjena starima. Uvijek jede zadnja kad ove odu .
 

TatTat

Novi član
Tu od
1 Pro 2018
Poruka
12
U svakom slučaju, hvala na odgovorima. Ja sam početnik, prvi put sam sada uzela nesilice. Bojala sam se uzeti više jer nisam znala kako će ići prodaja jaja, pa sam kupila 100. Prodaja krenila super i ja kupim još 100 i eto problema. Ne znam da li bi pomogle one naočale protiv kanibalizma, da stavim starim kokama? Nemam drugi objekat da ih prebacim ili da probam ovaj podijeliti na dva dijela.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Najbolje je kad kupiš nove da pregradiš kurnjak sa mrežom na pola da se samo vide. I tak kak 2-3 tjedna da se navade i poslje spustiš van.
Druga opcija po meni bolja da jih staviš u odvojen prostor i imaju svoj ispust svoju hranu... i kad prve prestanu nesti jaja druge počinju. Kakva je kod vas cjena 18 tjedna starih nosilja.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Znam da se te naocale stavljaju pjetlovima . To je za mene mucenje zivotinja. Kokosi ce se privici jedne na druge samo treba dosta vremena i tesko je gledat kako se tuku. Problem je sto ce mozda slabije nesti. Prijatelj mi ima kokosi hrvatice u ispustu. Prvo je imao svaki soj posebno a sad ih je sve spojio. Od stodvadeset koka dobije cca80 jaja dnevno. Sve ih proda i ne daje ispod 2 kune komad. Jaja su dosta sitnija ali ipak sve proda i ne smije stavljat tablu jer i ovako nema za sve musterije. Kokosi su u ogradjenom sa visokom zicom 50x50 na goloj zemlji jer su sve popasle. Cjenu jaja drzi jer veli da su vec kupovna dosegla cjenu od1.80. Ostavio je i pedeset pilica koje su pod kvockama bile ljetos a te ce nest tek na proljece. Cjena tih je 100kn a pjetlove prodaje samo ociscene po 60 kilu. Ova je rasa dobra za po vani i nijevim problem zima.
 

TatTat

Novi član
Tu od
1 Pro 2018
Poruka
12
Sada sam ih zatvorila opet sve zajedno. Nove su se odmah skupile u jedan čošak i ne mrdaju. Ako podijelim kokošinjac na dva dijela, nove neće moći izlaziti van jer otvor ostaje kod starih. Napolju je sve ograđeno. Imam odvojeno tri ispusta i one kroz hodnik ulaze u onaj ispust koji im otvorim. Napravili smo tako da u svakom ispustu budu po desetak dana, pa u ostalima trava ponovo naraste. Od prvih 100 komada mi je ostalo 96, 4 su uginule. Nađem svaki dan od 92-96 jaja.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Sa cim ih hranite i posto su kod vas jaja . Ja sam bio na sajmu u cetvrtak i seljaci su prodavali uglavnom po 2 kune, kazu domaca pa sto to znacilo. U kaufl.su bila na akciji nekakva po kunu a ostala od 1,50-1,90.
 

TatTat

Novi član
Tu od
1 Pro 2018
Poruka
12
Napravim im smijesu 75 kg šrota i 25 supera (žito- vitalka). Po cijeli dan su vani. Jaja prodajem po 1 kn. Prodam sve što nađem i još bih mogla prodati tri puta toliko. Zbog toga sam i uzela još. Sada se nadam da nisam pogriješila i da će ih stare prihvatiti.
 

TatTat

Novi član
Tu od
1 Pro 2018
Poruka
12
Morali smo ih odvojiti. Pregradili smo kokošinjac. Počele su nesti. Prvih par dana po jedno jaje, dva dana sam našla 4, jučer 5, danas 10. Nadam se da će tako nastaviti.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jesu li kod vas jaja prljava . Kod mene je dosta blato pa kokosi zamazu jaja. Ne mozes takvo jaje staviti u upotrebu. Kak ste to rijesili?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Čupanjem jaja iz guzice. :(giggle):
Što češće skupljati jaja. Možeš im oko gnijezda (ako imaš mogućnosti) staviti nekaj na čemu si buju malo očistile parklje.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Stavim im sjena friskog malo malo i u gnjezdo i okolo al ne pomaze puno. Nemrem stalno biti kod kokosi da odma uzmem jaje. Kad poberem poperem ih u hladnoj vodi , al su neka tak zafugirana da sam ih kod pranja polomio pa takva hitim cucku. Imal bu makar dobru dlaku.
 

TatTat

Novi član
Tu od
1 Pro 2018
Poruka
12
Nemamo klasična gnijezda. Napravili smo tako da se jaje otkotrlja u valovčić, pa su tako čista. Ne mogu staviti sliku da vidite kako to izgleda.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jaja memoj prati u vodi. Pobriši ih vlažnom spužvom ili krpom (jednog po jednog) i odmah nakon toga obriši suhom krpom. Ljuska je porozna i stajanjem zmazanih jaja u vodi lako dojde do salmonele. Suha zmazanoća na ljuski nije problematična, osim vizualno.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ima nekaj u tome. Kupci ak su previse cista odma sumnjaju da su kupovna tak da ne smiju ni biti previse cista. Ovi sverceri kupe na akciji u ducanu, skinu nekak zigove i malo ih zamazu pa prodaju pod domaca.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
ja mlade i stare kokice ne miješam jer je obavezna tučnjava i mlade kokice se skrivaju po kokošinjcu i ne mogu prići hrani ako su od prve zajedno, mlade kokice stavim u susjedni manji kokošinjac i tu su tjedan dana zatvorene dok ne nauče gdje im je mjesto za spavanje, nakon toga ih puštam da se miješaju vani na travnjaku sa starijim kokicama i razbacam im hranu na desetine mjesta tako da svaka kokica pojede svoj dnevni obrok, a kada se upoznaju kroz mjesec dana onda im stavljam hranu na par mjesta jer se tada sve manje tuku i ponašaju se kao jato
 
Na vrh