• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

opg ili samoopskrbni

bing

Novi član
Tu od
3 Svi 2014
Poruka
24
Nije mi jasno u vezi ove podjele obzirom na prodaju gotovog proizvoda. Imam opg koji sada po novom prelazi u niži, odnosno samoopskrbni jer mi je ekonomska vrijednost manja od 3000 eura. Bavim se malom proizvodnjom i prodajom vina. U savjetodavnoj kažu da ako ostanem u samoopskrbnom onda mogu prodavati samo na kućnom pragu, ne i u birtije i sl. Ako pređem u opg moram ići u sustav pdv bez obzira na količinu.
Smatram da nije tako i da ne moram u sustav pdv, da mogu prodavati na otkupni blok.
 

matrix005

Novi član
Tu od
1 Pro 2019
Poruka
18
To je tek novo od ove godine, mislim da ni oni neznaju koja je u biti razlika između SOPG-a i OPG-a? Ako tko zna i ja bih rado da mi objasni...
 

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
55
SOPG ne može prodavati prerađevine već isključivo primarne polj. proizvode na kućnom pragu. Ako želiš prodavati prerađevine (npr. vino) onda moraš u RPO (čime automatski postaješ OPG). U PDV se ulazi isključivo ako promet pređe 300.000,00kn. Trebaš znati da ulazak u RPO povlači plaćanje mirovinskog i zdravstvenog osiguranja po koeficijentima kao da si obrt (cca 1.270 kn kao paušalista).
 

Prilozi

  • Vodic_Porezni-sustav_OPG2020.pdf
    423 KB · Pregleda: 20

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ljudovi, ja skužio da je SAMOOPSKRBNI opg samo za svoje potrebe bez mogućnosti izlaska na tržište, a normalni opg može dio prodati dio ostaviti za sebe...
samoopskrbni ima pravo samo na poticaje, ali ne i na prodaju...ili će me netko ispraviti?
 

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
55
SOPG može prodavati vlastite polj. proizvode (NE i prerađevine) dok god mu godišnji primitak nije veći od 80.500,00 kn. Prodaje na kućnom pragu ili daje na otkup.
 

bing

Novi član
Tu od
3 Svi 2014
Poruka
24
Meni u savjetodavnoj rekli da mogu prodavati vino na kućnom Pragu kao sopg!!
Još da platim kaznu zbog gluposti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moj proizvodni ciklus završava kad proizvedem vino. Berba grožđa je samo jedan korak u proizvodnji, kao i orezivanje vinograda. Obrađuje se vinograd, a ne grožđegrad. ;)
Prerađevina je po meni ono kad kupiš sirovinu i preradiš je u finalni proizvod.
 

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
55
Nekome proizvodni ciklus završi sa grožđem, nekome sa vinom a nekome sa vinskim octom ili destilatom, međutim to ne određuje dali je nešto primarni polj. proizvod ili prerađevina.

Prema Zakonu o poljoprivredi Članak 3.

e) primarna poljoprivredna proizvodnja je proizvodnja proizvoda bilinogojstva ili stočarstva navedenih u Prilogu I. Ugovora o funkcioniranju Europske unije bez obavljanja dodatnih radnji kojima bi se promijenila priroda tih proizvoda

h) prerada poljoprivrednih proizvoda je svako djelovanje na poljoprivrednom proizvodu čiji je rezultat proizvod koji je i sam poljoprivredni proizvod, ...


Primjer primarnih polj. proizvoda: žitarice, mlijeko, plodovi masline, bučine sjemenke, domaće životinje, svježe povrće, voće, grožđe itd.

Primjer prerađevina: brašno, mliječni proizvodi (sir, jogurt, kajmak i sl.), ulja (maslinovo, bučino i sl.), prerađevine od mesa (kobasice, čvarci, mast, pršut i sl.), proizvodi od prerađenog povrća i voća (kiseli kupus, ajvar, pekmezi, kompoti, sokovi i sl.), trošarinski proizvodi – vino, rakija, likeri.

Ukoliko prodaješ prerađevinu ili registriraš neku dopunsku djelatnost, moraš ući u RPO (bez obzira na visinu prometa). Ukoliko ti je ekonomska veličina manja od 3000 € a prodaješ prerađevinu, moraš u RPO i automatizmom iz SOPG-a prelaziš u OPG.

Sorry na malo podužem postu
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jasan je meni zakon i propisi, ali jel prema tebi u tom dijelu pravedan?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tak je kak veliš. Samo pravo moramo poštivati, a za pravdu se boriti sve dok se ne izborimo, a možda i dulje.
 

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
55
Slažem se ja sa tobom iwanho, nažalost naša stvarnost je takva kakva je i teško mi tu možemo nešto promijeniti.
Primjećujem da zadnjih nekoliko godina svi zakoni i pravilnici idu u smjeru da se OPG izjednači sa obrtom.

P.S. Kad već govorimo o pravdi:
OPG-ovce sada sukladno novom zakonu očekuje i obavezno članstvo u Poljoprivrednoj komori (sa članarinom cca 72 kn), jedino ukoliko se Vlada ne predomisli a s obzirom na aktualna događanja sa HGK.
 

bing

Novi član
Tu od
3 Svi 2014
Poruka
24
Do sada sam kao opg prodavao vinu uz sve uvjete koje sam ispunio( rješenja o stavljanju vina u promet). Ako sad kao sopg prijavim prodaju vina ulazim u rpo koliko sam shvatio. Šta to meni mijenja, zaposlen sam po drugoj osnovi, nemam prihod veći od 85000 kuna.
 
Posljednje uređivanje:

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
55
Da, ulaziš u RPO i automatski postaješ OPG.
Kao paušalista u RPO plaćaš paušalni porez na dohodak u mjesečnom iznosu 127,50 kn (primici od 0,00 do 85.000,00 kn), a ukoliko ti se OPG nalazi u potpomognutom području I. skupine ili području Grada Vukovara ili otocima prve skupine, onda 25% tog iznosa. Trebaš voditi jednostavno knjigovodstvo (knjiga ulaza-izlaza) i do kraja veljače podnijeti godišnju poreznu prijavu.

Ulaskom u RPO poljoprivrednik postaje obveznik plaćanja doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. U tvom slučaju poljoprivreda ti se vodi kao druga djelatnost (jer plaćaš doprinose po osnovi zaposlenja) i mjesečna obveza kao paušalisti ti je umanjena i iznosi 185,94 kn mjesečno.

U ovom dokumentu dolje imaš sve objašnjeno.

Ovaj dokument je noviji i ima preciznije izračune davanja
 

Prilozi

  • OPG SOPG Porezna_Novo (2)_compressed.pdf
    518.9 KB · Pregleda: 24
  • POREZI-I-OPG_25_1_2020.pdf
    440.2 KB · Pregleda: 17
Tu od
10 Sij 2020
Poruka
91
Paušalisti moraju predati obrazac PO-SD do 15.1., a ne do kraja veljače kako ste naveli.
Od 1.1.2021. mjesečna obveza u najnižem razredu je 106,25 kn, a plaća se trostruki iznos do kraja kvartala uvećan za iznos prireza.
 
Posljednje uređivanje:

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
55
Da, u 2021. godišnji paušalni porez na dohodak je smanjen sa 12% na 10% ali je zato narasla osnovica za obračun doprinosa koji u 2021. skaču sa 1276,33 kn na 1340,43 kn mjesečno.

Znači od ove godine se plaća cca 21 kn manje poreza i cca 64 kn više doprinosa mjesečno.

Rok podnošenja obrasca PO-SD, kao što je Mate naveo je do 15.01. i to je obavezno, a porezni obveznici koji imaju obvezu podnošenja godišnje porezne prijave (Obrazac DOH), to moraju napraviti najkasnije do 01.03.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
10 Sij 2020
Poruka
91
Ako vam je poljoprivreda druga djelatnost, i ako ste upisani u RPO kao paušalist, recimo zbog prodaje prerađevina, onda se doprinosi plaćaju po drugačijoj stopi, i nije bilo promjena u odnosu na lani.
Za najniži razred paušalnog poreza, godišnji primitak do 85000 kn, osnovica iznosi 15% tog iznosa, odnosno 12750 kn. Na drugi dohodak se plaćaju smanjeni doprinosi po stopi 10 (7,5+2,5) % za mirovinsko plus 7,5% za zdrastveno, što ukupno mjesečno iznosi 185,94 kn (12750 x 0,175 / 12). Plaća se najkasnije 15 dana od dostave rješenja koje izdaje Porezna uprava, a kasnije jednom mjesečno.
 

bing

Novi član
Tu od
3 Svi 2014
Poruka
24
Sad idem iz agencije za plačanje. Rekli su mi dvoje zaposlenika i potvrdili da se vino ne smatra za prerađevinu ako je iz vlastitog vinograda. Samim time ne moram ići u rpo. Mogu na kućnom pragu prodavati vino!
Kaže samo ako kupim tuđe grožđe i pravim vino onda je prerađevina.
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,623
... Rekli su mi dvoje zaposlenika i potvrdili da se vino ne smatra za prerađevinu ako je iz vlastitog vinograda... Mogu na kućnom pragu prodavati vino!
Kaže samo ako kupim tuđe grožđe i pravim vino onda je prerađevina.
@iwanho , logika ti je bila dobra :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
I da je dobil kontra informaciju, moja logika bi bila dobra, a njihova kriva. ;)
Fala Bogu da još netko logično razmišlja. (y)
 

Najnoviji postovi

Na vrh