• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pajasen

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
Nisam uspio pronaći na forumu već ovu temu pa pišem ovdje...

Da li je netko imao praktičnih iskustava sa rješavanjem pajasena koristeći malčer koji freza na dubini do 15cm? Dal se uspije rješiti dugoročno taj problem ili ne?

Hvala

Lp
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,540
Moje mišljenje, ako smijem pošto nemam znanje, kad ga jednom pofrezaš (ovisno što želiš sa zemljštem) ako ti je potrebno golo zemljište ili ga kosiš svake godine ili totalnim herbicidom kada (ako) ponovno istjera
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,562
Nema spasa protiv tog zla. Sta ga vise trujem,rezem,malciram,frezam vise raste. Jednostavno nemam ideje sta i kako vise. Ulazi mi u vinograde vicnjake,vrtove ma svugdje. Hebo ga onaj koga donio
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
kod mene onda raste neki normalniji pajasen...ima hrpu sjemenja, ali nisam zabilježio slučaj da raste iz korijena...odrežeš ga ak ti smeta, i gotov je...
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
Kod mene kad srusis to zlo od stabla iz tog panja potjera stotine mladica! Stvarno se je prosirilo na sve strane.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
To se pri nama zove kiselo drvo.
Žena je posadila jednog...i sad imamo dva...a jedno 5 sam ih spukal lancem i traktorom.
Naravno, redovito ih se kosi trimerom.
A ne smijem ih maknuti... Puna je graba lišća i onih "šmrkalja"...
Bi li pomoglo da prstenasto ogulim koru (da ne vidi...)?
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
Hvala na komentaru!

Herbicide ne bih ni u kom slucaju, mehanicki da idem svakog pojedinacno vadit krampom ili cupanjem fizicki ne bih sve stigao u kratkom roku. Znam da se u mjeri 4.4.1 (koja je triput ponistavana ako me pamcenje sluzi), nudila mogućnost mehanickog ciscenja (frezanja) područja pod invazivnim vrstama i to baš mjerom za pajasen (od 3- 5 malčiranja u godini dana). Ono što me interesiralo dal malčiranje funkcionira i na koju dubinu, jer bi tio znat dal je 15cm dobro ili može i 30-50cm u dubinu da to uništi? Probam iskopat i staviti ovdje rezultate, al znam da se nekoliko projekata provodilo i u nacionalnim parkovima za suzbijanje pajasena...
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,562
Mislim da to zlo tim nacinom mos samo rasaditi a i unistiti tlo. Vidis daj kiselo i puno otrova
 

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
54
Manje površine daju se riješit na način da ga se poreže u razini tla ili područje pofreza ili izmalčira a zatim kompletno područje prekrije kartonima i starim tepisima ili sličnim materijalom da se ne može više probiti na svjetlo. Na taj način se uguši sve izdanke iz korijena i sjemenjake.
Opet napominjem, ovo je praktično za manje površine. Za veću površinu bi probao nabaviti Tordon 22K (naravno uz sav oprez kod korištenja ovog herbicida). Inače se koristi na nepoljoprivrednom zemljištu za uništavanje višegodišnje vegetacije i perzistentan je u tlu do godinu dana!!!
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
upravo to sa prekrivanjem nakon malčiranja mi je i palo na pamet... da li si to provodio u praksi ili? ako jesi, na koju dubinu si frezao?

herbicide ne bih nikako koristio samo iz razloga što se radi o pašnjaku...

košnja ne pomaže nikako, to je još gore... još je i gore, jer ako pokidaš nadzemni dio - širi se još brže preko korjenovog sustava... jedino efektivno je čupanje al to zahtjeva puno vremena i mehanizacije ili ljudi...

btw ovo je jedan interesantan projekt Partneri – LIFE CONTRA Ailanthus poslao sam upit za nekim detaljima pa kad i ako dobijem kakav odgovor mogu i ovdje nakačiti...

i FZOEU je financirao dva projekta koja se provode trenutno u nacionalnim parkovima, pa možda budu neki pametni zaključci kad se završi...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
54
Možda pomogne ovaj rad: Pajasen
U slučaju iz prakse: nije rađeno frezanje ni malčiranje več sječa u razini tla i zatim prekrivanje sa kartonom, folijom i stari tepisi da vjetar sve ne raskrije. Treba prekriti za koji metar širu površinu. Na prekrivenoj površini nije ništa probilo ali je tu i tamo izvan prekrivenog područja bilo izboja (sjemenjaka) koje je trebalo s vremena na vrijeme počupat (dok su mali idu bez problema rukom van kompletno sa korijenom). Uglavnom jednokratno rješenje ne postoji ili ga barem ja neznam.
 
Na vrh