• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Grijanje plastenika

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Jači prije i lakše zagrije pa manje radi i manje troši. Ja na 150m imam 47 kw i taman je.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ma kod mene bi sluzio samo za dogrijati u slucaju minusa da ne smrzne...ne sijem prije 1.3...
Dominik jesi kupio ovaj od 20kw? Kako grije 100m2?
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Kakav dim dima ne smije biti?
Ja kupio termogen s dimnjakom i zbog dima je otisao isti tren na servis...cekam rasplet dogadaja...kvaliteta bauhaus...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kako to misliš - riješili dim u plasteniku?
Staviš dimnjak na termogen, odrežeš foliju na čelu čeone strane plastenika, kroz nju barem 60 cm turiš cijev od dimovoda van i to je to.

Moj termogen je postavljen na paletama u kutu plastenika - ide na njega jedna cijev koja viri izvan plastenika i odvodi dim izvan plastenika - iako kod plina zapravo dima i nema. I nikada sa se ništa nije dogodilo - rupa je taman tolika da prođe cijev - odrežeš nožem ili škarama na krug - , folija je malo topla - možeš ti napraviti cm ili dva širju od promjera cijevi pa ako se bojiš zagrijavanja folije to potrpati sa kućanskom aluminijskom folijom okolo - tako budeš začepio i sve da ne ulazi hladan zrak, iako je to mizerno koliko bi tu zraka ušlo jer je dimnjak skroz topao. Sa vanjske strane podložiš cijev sa nekim T štapom da se ne vuče prema dolje ili ga veliki snijeg ne pritisne ako preko noći padne, ili da ga ne pomjeri vjetar jaki....moj je sedamnaest godina na mjestu kako je bio, samo se malo nakrivio prema dolje jer je T štap s godinama malo propao u zemlju. :) A i bolje je da je malo prema dolje, da ne ulazi kiša u njega.

Inače, nije dobro ako je plinski termogen u plasteniku bez dovoda zraka i bez odvoda dima - mome bratu je jedne godine potrošio sav kisik, krknuo je - ugasio se - i sve mu je smrznulo.
Za ložu ne znam kako ide.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
...Inače, nije dobro ako je plinski termogen u plasteniku bez dovoda zraka i bez odvoda dima - mome bratu je jedne godine potrošio sav kisik, krknuo je - ugasio se - i sve mu je smrznulo.
Za ložu ne znam kako ide.
Isto tak, jer grije dimom, kak i plinski...samo malo miriši ;)
 

opg.ojdanic

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
4
Kako to misliš - riješili dim u plasteniku?
Staviš dimnjak na termogen, odrežeš foliju na čelu čeone strane plastenika, kroz nju barem 60 cm turiš cijev od dimovoda van i to je to.

Moj termogen je postavljen na paletama u kutu plastenika - ide na njega jedna cijev koja viri izvan plastenika i odvodi dim izvan plastenika - iako kod plina zapravo dima i nema. I nikada sa se ništa nije dogodilo - rupa je taman tolika da prođe cijev - odrežeš nožem ili škarama na krug - , folija je malo topla - možeš ti napraviti cm ili dva širju od promjera cijevi pa ako se bojiš zagrijavanja folije to potrpati sa kućanskom aluminijskom folijom okolo - tako budeš začepio i sve da ne ulazi hladan zrak, iako je to mizerno koliko bi tu zraka ušlo jer je dimnjak skroz topao. Sa vanjske strane podložiš cijev sa nekim T štapom da se ne vuče prema dolje ili ga veliki snijeg ne pritisne ako preko noći padne, ili da ga ne pomjeri vjetar jaki....moj je sedamnaest godina na mjestu kako je bio, samo se malo nakrivio prema dolje jer je T štap s godinama malo propao u zemlju. :) A i bolje je da je malo prema dolje, da ne ulazi kiša u njega.

Inače, nije dobro ako je plinski termogen u plasteniku bez dovoda zraka i bez odvoda dima - mome bratu je jedne godine potrošio sav kisik, krknuo je - ugasio se - i sve mu je smrznulo.
Za ložu ne znam kako ide.
Planiram kupiti Trotec IDE 20 D, i isti nema dimnjak a gledao sam nekoliko videa i vidi se da nakon paljenja zadimi plus na njihovoj stranici stoji da mora biti dobro provjetrena prostorija. Iz tog razloga pitam kakva su iskustva
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja ti tu ne znam šta reći osim da za gorenje treba kisik i da je zato u uputstvu naglešeno da prostor koji se grije treba provjetravati - kako bi se zaliha potrošenog kisika obnovila. Da bi plamen mogao gorjeti i da bi živo biće - biljka ili čovjek - mogao disati. Ako ne dišeš, onda umreš, jel.
Sada budem uključila malo logike koja i ne mora biti točna.
U vrijeme dok su biljke već velike i supstrat jače zaljevamo, kisik se u zatvorenom prostoru plastenika proizvodi sam od sebe - biljke ga kao rezultat fotosinteze noću otpuštaju. Pa ga ondda ima dovoljno i da plamen gori i da biljke dišu. Kemija mi je slabo ostala iz školskih dana u sjećanju, ali mi se čini i da voda koja isparava iz substrata putem te pare isto plasira kisik. Pa se on samoobnavlja i bez da svaki dan otvaraš plastenik.
Zaključak bi bio da problem nastane kada nivo kisika padne ispod razine potrebne za gorenje i za život - onda se plamenik gasi, a čovjek ili biljka krkne.
Onda logika ide dalje, pa se dođe do zaključka da mala, tek nikla biljčica za razliku od već poodrasle ne može fotosintezom ispustiti dovoljno kisika da nadomjesti količinu koju za gorenje plamena potroši plamenik plus koju biljke danju potroše za rast. Pa zato treba u plastenik pustiti sviježeg zraka obogačenog kisikom.

To bi okvirno bilo to o razlogu provjetravanja, a zašto plamenik dimi ne bih se upuštala u iznošenje bilo kakvih svojih mišljenja jer ima tu na forumu puno većih majstora od mene laika. :)
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Evi mene zvali iz ducana popravljen termogen, serijska greska na rotoru pumpe...sta sad , mogu mi vratiti termogen ili pare...ali sta drugo kupiti...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Inače, iz razgovora protokom vremena sa više izvora smo raspravljali da goriva tijela koja koriste kisik za gorenje iz zatvorene prostorije nisu pogodna za rad u plastenicima, pogotovo ne u onima malog volumena. Nisu sigurna.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Loncin, bolje da imaš vanjsku peć kroz koju se zagrijava zrak (može kružiti iz plastenika), ako je to ikak izvedivo.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ne sijem prerano i nikad ne bi zagrijavao cijeli dan...termogen bi sluzio samo za jakih nocnih minusa...
Od kud mi sad pec i kako ju vani staviti...
Dosad sam bio bez icega pa je islo...

e da plamenik koji sam ja kupio ima dimnjak i koristi se inace u plastenicima
 

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Ne bih se igrao sa nečijim životom pa nisam niti pomislio na termigen bez dimnjaka. Prvi put sam radio s termogenom i šokirao se koliko vrelog zraka izlazi kroz dimnjak , čini mi se gotovo isto koliko i unutra pa sam ga odlučio iskoristiti sa 20 metara cijevi koje su kao grijači element. Zbog dužine cijevi na kraj sam stavio ventilator koji usisava dim prema van.
 

Prilozi

  • IMG-20210327-WA0008.jpg
    IMG-20210327-WA0008.jpg
    36.7 KB · Pregleda: 15
  • IMG-20210327-WA0009.jpg
    IMG-20210327-WA0009.jpg
    17.3 KB · Pregleda: 15

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Ma kod mene bi sluzio samo za dogrijati u slucaju minusa da ne smrzne...ne sijem prije 1.3...
Dominik jesi kupio ovaj od 20kw? Kako grije 100m2?
Kupio sam ProAir 20 kw u bauhausu. Nadam se da ce biti dobar. Imam plastenik 105 m2 gdje uzgajam flance pa mislim da ce biti sasvim dovoljno.
Sad sam procito ovo za dim i malo me zabrinulo.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Isprobaj ga prije sezone...upravo sam proair vratio bauhausu i oni meni novce i u svakom ducanu imaju par komada koji su vraceni-razlog serijska greska i dimi ne na dimnjak nego na ìzlazu iz termogena..
Vjerojatno ce te vracene pokusati prodati ponovno...

E da i vidi koji si uopce model kupio nadam se da si uzeo s dimnjakom jer ima i bez

E da i toliko me to izivciralo da cu najvjerojatnije umjesto proair 30kw uzeti master 20kw...bit ce slabiji ali bar ce raditi
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Peć može biti u plasteniku, samo mora imati dostupan vanjski zrak.
Ne bih se igrao sa nečijim životom pa nisam niti pomislio na termigen bez dimnjaka. Prvi put sam radio s termogenom i šokirao se koliko vrelog zraka izlazi kroz dimnjak , čini mi se gotovo isto koliko i unutra pa sam ga odlučio iskoristiti sa 20 metara cijevi koje su kao grijači element. Zbog dužine cijevi na kraj sam stavio ventilator koji usisava dim prema van.
A da to koljeno na kraju cijevi okreneš prema dolje?
 

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Slikano iz lošeg kuta, okrenuto je suprotno od sjevera i dva, tri stupnja prema dolje. Nisam htio spustiti niže jer se time stvara otpor izlasku dima. Dužina cijevi je oko 20 metara što je puno za vent od 15 cm. Imam problem što je vent stalno uključen pa izvlači i topli zrak kada termogen ne radi a nemam ideju kako da ga sinkroniziram sa radom termogena. Pokušat ču iskombinirati neki smart home sustav sa senzorom svjetla tako da kada senzor registrira plamen uključuje pametnu utičnicu. Planiram i senzore temperature ubacit radi alarma u slučaju da se nešto dogodi sa grijanjem. Xiaomi mi hub + MI senzor temperature
 

Prilozi

  • higrometro_xiaomi_mi_temperature_humidity_monitor_04_ad_l.jpg
    higrometro_xiaomi_mi_temperature_humidity_monitor_04_ad_l.jpg
    18.4 KB · Pregleda: 0

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Opaska mi je bila iz razloga što se čini da bi kiša mogla ulaziti u cijev i slijevati se dolje do termogena.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Dali netko ima 20kw grijac u plasteniku 100kw, dali ga uspije ugrijati da ne smrzava?
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Narucen trotec ide 20,ima dimnjak...
Usput da kazem ako netko ima namjeru kupovati termogen nek ne ceka zadnji cas jer su skoro svugdje rasprodani i ceka se...
 

Najnoviji postovi

Na vrh