• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,708
Ti taj proračun može ili ne može radiš po školski, tj. u programu ili iz iskustva?
Maaaa, ja se samo preseravam! :p
Neki Emir Kolić je napisao doktorat, a ja slažem kockice - pardon - prevrćem brazde!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
A dobro, bum onda Emira pital kaj on misli.
Samo ako nebu zahtjeval da ulupam u izolaciju topline više nego bu kuča potrošila goriva za mog života.

Najlakše je mudrovati, ja da imam pojma o tome znal bi barem dali to može zagrijati ili ne, ili bu na knap.
Ako se uvjeti promjene i stisnu zime ko prije 10-15 let svi proračuni padaju u vodu ili dojde zatopljenje ko danas pa peči skoro da ni netreba.

Slično kao neki traktor, dali može povuči ili ne ....
Moreš nekaj pofarbati s kilom boje, a možeš i s dvije....
Baba zna od malo napraviti puno....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
@Dioniz11
Od oka je teško reći, zavisno koliko budete trpali drva.
Svi ti kamini su u osnovi gutači, koje treba stalno puniti (suhim) drvima da bi grijali...a većina topline ionak pobjegne kroz dimnjak.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,708
................
Ako se uvjeti promjene i stisnu zime ko prije 10-15 let svi proračuni padaju u vodu ili dojde zatopljenje ko danas pa peči skoro da ni netreba...........................
Proračunava se za prosječnu najnižu temperaturu koja je trajala 3 dana! A ostalo kak ispadne! :D
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Dobro, i jel bi onda po tom proračunu ta peč mogla ugrijati taj prostor ako znamo da je izolacija prosječna.
Ako nebi mogla zanima me kolko kvadrata bi mogla "gurati" u tim prosječnim uvjetima?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,708
Za proračun trebam: grad ili najbliži grad, materijal presjeka zida, materijal presjeka stropa vanjske dimenzije kuće, presjek i površinu prozora, površinu i tip vrata, presjek poda, visinu temelja, nasip temelja, broj članova obitelji, vrijeme upotrebe nape i ventilatora u kupaonici,......valjda nis nešto zaboravio???
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ufff, to mi je puno za mjeriti i tražiti podatke.

Sad trenutno mi grije ovakav kamin.
Sve osim jedne kupaone. Centralno i radijatore imam postavljene pa me samo zanima dali bi onakav kamin grijal dovoljno taj isti prostor ali bi dio grijanja koristil za grijanje te kupaone i možda na sobama nebi trebala biti vrata otvorena čitav dan?
 

Dioniz11

Novi član
Tu od
11 Kol 2020
Poruka
7
Zanima me da li je potrebno graditi dimnjak ili iz ovog ugradbenog kamina spojit inox cijev izravno na njega i izvest je iznad krova kuće da to bude dimnjak
 

Prilozi

  • Kamin-AO3-225x300.jpg
    Kamin-AO3-225x300.jpg
    4.5 KB · Pregleda: 31
  • Kamin-AO-225x300.jpg
    Kamin-AO-225x300.jpg
    4.8 KB · Pregleda: 29

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Inox cijev za dimnjak je odlična stvar. No, ne zaboravi je izolirati. Obično se vanjski plašt, oko kamene vune, izradi iz Al lima.
 

Dioniz11

Novi član
Tu od
11 Kol 2020
Poruka
7
Samo je malo zafrkano cistit takav dimnjak?Ali moze se instalirati odmah iza ugradbenog kamina za centralno?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Kad bi se ložilo kontinuirano, tih problema ne bi bilo
Ugradi pufera, iliti akumulacijski bojler.
To mi je slijedeća veća investicija u grijanju. Kad to ugradim onda sam na konju kaj se grijanja tiče.
Inače imam Poljostrojov kamin 25 kw.
Grije kuhinju i dnevni on sam bez radijatora (oko 50ak m2) četiri sobe, dvije kupaone, sve skupa oko 180m2. Tira usput i kombinirani bojler 150l.
Kuća je katnica pvc stolarija 6komora dvoslojna stakla, vanjski zidovi i stropovi 10cm vune, knauf. Fasada je kasična žbuka s hirofom.
Grijanje sam sam slagal. Dimnjak je PGM 200 11 i kusur metri.

Kad sam oblačil kamin nisam izoliral željeznu dimovodnu cijev nego sam ostavil da zagrijava zrak koji dolazi izvana i struji kroz spušteni strop i izlazi kroz zračnike koji su postavljeni na stepeništu.
Sve cijevi su isto pod tim knaufom tak da i one griju taj zrak.
Ja sam prezadovoljan. Još dok lupim termo fasadu, to bu to.
 

Dioniz11

Novi član
Tu od
11 Kol 2020
Poruka
7
Ugradi pufera, iliti akumulacijski bojler.
To mi je slijedeća veća investicija u grijanju. Kad to ugradim onda sam na konju kaj se grijanja tiče.
Inače imam Poljostrojov kamin 25 kw.
Grije kuhinju i dnevni on sam bez radijatora (oko 50ak m2) četiri sobe, dvije kupaone, sve skupa oko 180m2. Tira usput i kombinirani bojler 150l.
Kuća je katnica pvc stolarija 6komora dvoslojna stakla, vanjski zidovi i stropovi 10cm vune, knauf. Fasada je kasična žbuka s hirofom.
Grijanje sam sam slagal. Dimnjak je PGM 200 11 i kusur metri.

Kad sam oblačil kamin nisam izoliral željeznu dimovodnu cijev nego sam ostavil da zagrijava zrak koji dolazi izvana i struji kroz spušteni strop i izlazi kroz zračnike koji su postavljeni na stepeništu.
Sve cijevi su isto pod tim knaufom tak da i one griju taj zrak.
Ja sam prezadovoljan. Još dok lupim termo fasadu, to bu to.
[/QUO
 

Dioniz11

Novi član
Tu od
11 Kol 2020
Poruka
7
Zanima me da li je 7,5 kw dovoljno da ugrije kupaonu od 5m2 i dvije sobe jedna 11m2 a druga 12m2 visina stropa 2,58 izolacija stropa knauf i mineralna vuna vanjska fasada 8cm.Kuća u dalmaciji temperature zimi par dana oko nule vecinom temperatura u plusu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Procurilo ložište pa je raskopana opjeskareno ložište i skrpljena.
 

Prilozi

  • 20201206_143932.jpg
    20201206_143932.jpg
    48.5 KB · Pregleda: 57

Zlaco

Novi član
Tu od
31 Srp 2019
Poruka
16
Renoviram kuću i kroz kuću prolazi dimnjak koji se više neće koristi a koji je tijekom korištenja bio jako zapušten. Sad me zanima sanacija tog dimnjaka da mi se ne osjeti miris paljevine, da li ga mogu izolirat rabiciranje (ljepilo-mrežica-ljepilo) da se ne osjeti smrad ili klasično istemavanje tog dimnjak. Netko imao sličnih iskustava.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ako ti pada kiša u njega, niš nebu pomoglo...ali ako bude suh, onda nemaš problema, ljepilo i teranil, obavezno sn veza...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ekipa kod mene je vjerojatno počela Buderus Logano S121-2 32 kW peć na pirolizu delati problem, no nije sigurno. Stara je 7 godina, grije 7. zimu, sistem sa buferom od 1000l i 250 l sanitani bojler. Nikako ne mogu postići temperaturu tj. skoro stalno mi ventilator uključen i nikako do 70 stupnjeva. no dozidano je i nešto kuće....

Evo ovak, prije je grijala 120m2 klasični radijatori termo fasada izvana 15 cm, izolacija na tavanu stiropor 10 cm. napominjem da se u tom periodu gotovo nije palil ventilator i grijala je samo tinjanjem, tj za tu kvadraturu je bila prejaka, čak se i znojila makar je bilo u njoj 75 - 85 stupnjeva. Pričal s dimnjačarem, veli da piroliza to hoće kad je prejaka peć zbog potpuno zatvorenog gornjeg dijela (dim ide samo prema dolje pa van). Rekao ja, meni to taman kad dozidam kuću.

Onda smo dozidali još 45 m2 prizemlje + 24 m2 prizemlje hodnik i 24 m2 hodnik kat. 120 + 45 + 24+ 24 = cca 213 m2. Sve što je dozidano je podno grijanje (ispod glazure s podnim grijanjem je negdje 5 negdje i 3 cm stirodura plus čepasti stirpor 1- 3 cm), sistem centralnog grijanja je totalno izmjenjen, razdvojene su grane radijatorsko / podno / sanitarna itd. na novom dijelu je izolacija samo na tavanu, bočni zidovi klizna stijena i veći prozori dakle puno stakla, a ono što je zid to još nema termo fasadu.

E i onda su počeli problemi s peći, nikako zagrijati sistem da bi skužil da mi je onaj šamot nutra s rupama sav skrhan kamo padaju drva i da mi je šamot ispod dizne razmaknut (iznad zdjele za pepeo). popravim taj šamot i malo je bolje ali ipak i dalje ne mogu postići temperaturu. Gdje bi mogao biti problem, da li je problem u tom šamotu od dizne ili je dobila prejako opterećenje s podnim?

Tražil ja po njuškalu i taj šamot našal ovdje:

No to nije original već to čovjek radi doma... neznam dal to uopće kupiti?

moj je tak skrhan kaj više ovi bridovi od dizne nisu oštri već zaobljeni, i rupe za primarni zrak vidim bočno...

Evo pa ako netko može pomoći...
Ja vjerujem da peć nije preslaba kad moj kolega grije s Buderus Logano G211 150 m2 podnog a peć 26 kW. i još ju gasi prek noći, drugi dan kuri na novo i grije pufer...
 
Na vrh