• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
neznam dali bi to išlo tu, a ako ne prebacite me...

sada me zanima koje peći imate prakticirate, znam za slavonu pa me zanima dali to šta valja, ima ko kako je zadovoljan... al me zanimaju i sve druge koje koristite...

te za centralno koje su dobre
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
sve ti zavisi šta griješ koliko griješ gdje živiš po meni jedina prednost centralnih peči je da možeš deblje cijepati i nemaš drva ni smeča po kuči sve je u kotlovnici:rolfer:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759

koliko to dojde?

sve ti zavisi šta griješ koliko griješ gdje živiš po meni jedina prednost centralnih peči je da možeš deblje cijepati i nemaš drva ni smeča po kuči sve je u kotlovnici:rolfer:

treba mi za centralno koje je sada na lož trenutno al imam par prostorija di nemam radijatore pa mi trebaju i bas peci za prostore oko 100 kvadrata


kakva je cijena ovog? zasto ima dva otvora i vidim da je kombinirana peć ili nije?

EDIT savoris
nemoj pisati 3 poruke zaredom , imaš opciju EDIT pa je koristi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Centrometal također kod mene, grije oko 170m2. Peć je mislim 35kw ima jako veliko ložište, strpam tačku drva unutra i onda mir barem 4 sata, ako nije jako hladno odna i 6h...
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Ja grijem čitav kat s ovakivim kaminom http://www.helios.com.ba/kamini.htm, prvi po redu. Kad se razgori možeš bez po brige da bacaš panjeve jer ložište je veliko i ulazna vrata su dosta velika pa nema problema s ubacivanjem većih komada drveća
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
ja grijem 200 kvadrata imam centrometal 35 kilovata trošim 40m drva ako ti imaš 100m2 onda ti je dosta 20m drva a za svaki slučaj pripremi 30m
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ja grijem cca 200kvadrata stana sa:
Kamin is Bauhausa(neki češki) 4ili5kw to na katu.
Kamin is Bauhausa(njemački) 5ili6kw u prizemlju.(Ovaj je puno bolji od češkog al i duplo skupli)
K tome imam i štadlericu "feroterm" koja ima ako se ne varam 35 000 kalorija (mislim da sam nekad tak nekaj pročital na pločici) ona radi večinom samo navečer ili ak je fest zima, i njom grijem toplu vodu!

Onda je u radioni peč "samogradnja" (neki bojler stari)
Pri kleti šporet "plamen"
I naravno još mala pečička za meso vuditi:mrgreen:

Kroz sve to skupa prejde cca 30-40m "dobrih" drva.
Nekad je bila štadlerica na ložu i ona je pocicala cca 2 rezervara od 1600l kroz cijelu godinu (topla voda) možda i malo više ne sječam se toga dobro (i neču se sječat)8)


EEE sad sad bi ja ta dva kamina koje imam zamjenil za ove koji griju odmah i centralno (centrometal ili senko) koliki je to posel da se to prikopča na postoječu instalaciju u kuči?
Štadlerica ostaje? Di bu se grijala topla voda? Dal "kamin" zagrije kotal u štadlerici ili samo ovaj mali koji ima u sebi?
Ima još pitanja al to je to za početak!
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
kakva je cijena ovog? zasto ima dva otvora i vidim da je kombinirana peć ili nije?


Platio sam je 5.500 kn 35kw grijem 180m2+non-stop topla voda,trošim ravno 30m3 drva,negasim je piči dan-noć,imam 4 klinaca i grijem sve prostorije,super zadovoljan,kuća mi je građena 1994 god 50 cm zidovi blok-tervol-sitna cigla-fasada,gornji otvor ti je za ubacivanje ogrijeva,doljnja vrata vel.posuda za pepel i klapna za zrak i normalno rešetka.Nadam se da sam ti pomogao u odluci:supz:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ovako imam kuću od jedno 200 i ča kvadrati i par ajmo nazvati objekata koji su vezani za kucu al u njima nemam radijatore koji su spojeni na centralno i takvih je 3 po 80-100kvarati... tih cca 250-300 kvadrati sam grijao na struju (električni radijatori od 3000w svaki, classe)nekih 6kw po objektu uključenih 0-24h... i sada bi u te objekte stavio neke peći a moju centralnu koja je na naftu stavio na drva... nekad je i bila na drva al neznam koliko m se je trošilo...

inače ovu zimu je na naftu otišlo preko 15 000 kuna a na struju pitaj boga... kuća kao i objekti uz nju imaju zidove od 60cm (sada izmjerio) tako da bi bila i veća potrošnja da nije tako, tako da nemam problema s vratima i prozorima


savoris, primljeno na znanje ;)
Ja grijem cca 200kvadrata stana sa:
Kamin is Bauhausa(neki češki) 4ili5kw to na katu.
Kamin is Bauhausa(njemački) 5ili6kw u prizemlju.(Ovaj je puno bolji od češkog al i duplo skupli)
K tome imam i štadlericu "feroterm" koja ima ako se ne varam 35 000 kalorija (mislim da sam nekad tak nekaj pročital na pločici) ona radi večinom samo navečer ili ak je fest zima, i njom grijem toplu vodu!

Onda je u radioni peč "samogradnja" (neki bojler stari)
Pri kleti šporet "plamen"
I naravno još mala pečička za meso vuditi:mrgreen:

Kroz sve to skupa prejde cca 30-40m "dobrih" drva.
Nekad je bila štadlerica na ložu i ona je pocicala cca 2 rezervara od 1600l kroz cijelu godinu (topla voda) možda i malo više ne sječam se toga dobro (i neču se sječat)8)


EEE sad sad bi ja ta dva kamina koje imam zamjenil za ove koji griju odmah i centralno (centrometal ili senko) koliki je to posel da se to prikopča na postoječu instalaciju u kuči?
Štadlerica ostaje? Di bu se grijala topla voda? Dal "kamin" zagrije kotal u štadlerici ili samo ovaj mali koji ima u sebi?

Ima još pitanja al to je to za početak!

to i mene zanima? jos ja bi to u startu riješio ako se može... pa sada ću da malo pogledam te vaše peći i kamine... ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Novi, kaj znači da si na području Rijeke? Kakva je klima pri tebi?
Inače, za 300m2 ti je dosta 30kW (pirolitička, peletna) ili 35kW klasična peć (kotel) za CG, i to u kontinentalnoj HR.
Puno ti je ekonomičnije kuriti jednu peć, nego 10.
Moraš znati da niti jedna limena peć ne voli hladnu vodu u dolaznom vodu, niti smoljenje (mokrih) drva.
Centrometal je dobra peć samo ak se dobro kuri. Inače, svi pljuju po njoj da brzo procuri.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
ja imam TOPLING od 40kw i grije mi oko 200tinjak kvadrata za sada, izolacija nikakva , polovica ove površine je stolarska radionica koju ustvari i ne grijem mnogo , tek da nije zima , u radionici je jedan veći radijator i jedan karolifer koji se uključuje po porebi
potrošim oko 10 tona uglja i 10tak metara drva , ogranjaka pretežno i panjeva pošto je ulaz u ložište jako veliki

stim što mi peć za sada radi na pola snage jer još uvijek nisam uradio sve prostorije u kući , znam da loženje manjeg kapaciteta baš i nije najbolje ali veću peć sam uzeo iz razloga da jer ima veće ložište i nemoram da se smrzavam u 5 sati ujutro i ustajati da ložim :supz:
ovako je ''nahancam'' uveče i nemoram ustajati do 8-9 sati jer zimi ranije ni ne ustajem :D
 
M

MOCO

Guest
neznam koliki promjer dimnjaka trebam za centralno!??

U staru kuću mislim uvesti centralno, peć na drva u podrum a grijati kat od 80m2, izolacija i fasada odlični. Sad neznam ( a majketi ljudi blebleću svašta) koliko kw peć da uzmem i dali da zidam novi dimnjak ili da iskoristim stari koji ide kroz kuću promjera 15cm
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
u principu nemožeš pretjerati sa prečnikom , nisam neki stručnjak za to ali kod mene je 40KW peć i dimnjak promjera 20cm visine 8m , kuća mi se nalazi u jednoj dolini
i to je za sada dovoljno , nakon dvije godine korištenja sam se popeo da očistim dimnjak i džaba sam se popeo , cist kao suza je bio
i još da dodam , kod mene su oni šamotni elementi pa okolo njih oni betonski (valjda) tu je normalno izmedju njih neka špaga a sve to okolo sam ozidao sitnom pečenom ciglom , kompletan dimnjak , od zemlje do vrha
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Peć od 20-25kW sasvim ti je dovoljna pročitaj gore u postu koliko ja grijem i ostalo.
Izolacija ti je odlična kažeš ,dimnjak kod mene 18 cm šidelov vanjski,probaj s tvojim starim mislim da prolazi 15-tica na 20-25kW,zašto bacati novac ako nemoraš,jer izolacija ti je kuća gdje prolazi dimnjak,peć podrum sve savršeno,uštedi gdje možeš ili si dobio na lottu:lol:
 
M

MOCO

Guest
pa dobro,kao što kažeš probati ću sa starim dimnjakom pa ako neide zidam novi.

kažeš 20kw bi trebalo biti ok!? mislim bolje da uzmem slabiju peć pa da radi punim kapacitetom nego da jaku peć moram "gušiti"
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
pa dobro,kao što kažeš probati ću sa starim dimnjakom pa ako neide zidam novi.

kažeš 20kw bi trebalo biti ok!? mislim bolje da uzmem slabiju peć pa da radi punim kapacitetom nego da jaku peć moram "gušiti"

Ako uzimaš uzmi 25kW za gušenje vatre imaš klapnu na dimovodnom izlazu i regulator temp odopreda koji diže i spušta poklopac zraka na prednjoj strani,a veća peć veči kapacitet ogrijeva (duže nemoraš puniti peć 6-8 sati)a razl.u cijeni minimalna CENTROMETAL.
Pozdrav.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
i moj savjet je centrometal jer je imamo i ja i stari moj radi bez greške a bolje uzeti jaču pa zagušiti nego slabiju koju nećeš moći odvrnuti ako bude potrebno
 

Najnoviji postovi

Na vrh