• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PERŠIN

dady

Član
Tu od
22 Sij 2015
Poruka
141
Pozdrav, da li ima netko iskustva u proizvodnji peršina korijenaša, naime na korijenu u ima smeđe mrlje(kao hrđa) pa me zanima da li se to može s nečim tretirati. Hvala
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisam upoznata sa sortimentom koji je izašao na tržište zadnjih desetak godina jer toliko vremena peršun više ne uzgajam profesionalno, no meni je favorit bio Arat koji je izašao poslje Eaglea.
Prvenstveno zbog dugog bijelog tankog korijena i lijepog lista jer sam ga prodavala u vezicama po dvije kile preprodavačima koji su radili grincajge.
Zapravo mi se naviše sviđao onaj nekadašnji stari Fakir, isto od Beja Zaden, imao je srednje dugačak korijen ali u ramenima veoma širok ako je bio u malo rijeđem sklopu, i bujnu lisnu masu srednje visine. Njega bih preporučila, ukoliko se može još doći do sjemena - ne znam kako je u Hrvatskoj, ali u Mađarskoj sam ga vidjela još prije dvije godine u prodaji ako me sjećanje ne vara - za maloprodaju tokom cijele sezone i na jesen kada ljudi rade zimnicu ili spremaju, ili za prodaju tokom rane zime i ranog proljeća sve do procvjetavanja jer će uvijek, osim naravno kada lisna masa totalno izmrzne a nova još ne krene, imati na sebi nešto lišća. To je bio peršun koji je postizao veliku težinu ako je bio u rijetkom sklopu u odnosu na normalni gusti - 2 - 3 - 4 komada su išla u kilu. Od njega si mogao natrgati - iste biljke - i vezicu lista za posebnu prodaju, i još je ostalo dosta lista za prodaju korijena sa listom.
Fakir za prodaju trgovačkim lancima nije, Arat je, no za samostalnu maloprodaju može se lijepo uklopiti u asortiman ponude.
Za rđavost korijena ne znam, znam da je to bio problem Berlinskom i još jednoj starinskoj sorti, no to mu je bila urođena odlika a ne nekakva bolest.
Možda ti ph zemljišta radi probleme ukoliko je prekiselo.
 
Na vrh