• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pilane ili "kako to ameri pile trupce"

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
Neznam da li ovakva tema već postoji međutim nisam je uspio pronaći pa je zato otvaram, imam u planu napraviti jednu pilanu, nakupilo se dosta slika pa da neke od njih stavim na forum.

img002.jpg

img000.jpg

img001.jpg

img004.jpg

img001-1.jpg

img003.jpg

img000-2.jpg

img002-1.jpg

img003-1.jpg

img002-2.jpg
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
To u americi ima svaka druga kuća koja posjeduje šumu, istina, oni su i puno više skloni drvenoj gradnji nego mi....posebno mi se svidjela predzadnja slika.
I to način podizanja pile, a da bude plan paralelno, a sa druge strane da bude jednostavno. Takvu ideju sam ja imal da iskoristim za stupnu dizalicu. Jedino mi se ne sviđa činjenica da se koristi lanac i motorna pila.
http://www.woodmizer.com.hr/main/index.aspx?lc=HR
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
imam i ja u planu da pravim ovaj woodmizer , točkove sam već nabavio a spremio sam i neki dinar da kupim početni materijal :D

svaka informacija koju imaš bi mi dobro došla :partyman:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Nažalost imam manje iskustava od tebe sigurno, ali ako kako mogu pomoći, tu sam...
Evo na ovoj stranici imaš pod "owner's manual" za skinuti detaljne sklopne crteže
kako su to ovi izveli:
http://www.hud-son.com/

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=ub6_pACrWYw[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Dečki moj stric ima na prodaju pilanu ako nekog zanima....na isto ovaj sistem 2 kotača ali tvornička....(pila ja vodoravno)...kotači su promjera oko 1 m.čelični pilana je samohodna....sjediš na njoj i voziš se (trupac stoji)....na struju....jedino je potrebno da bude dolje betonirano i u betonu šine po kojima se vozi jer ima male čelićne kotače.....mogu pitat za detalje ako koga interestra inače ta konstrukcija je veličine negdje 3 metra širine,2 visine i 3 dužine.....debljina reza se štela također na struju.....ima i mašina za brušenje pile i još neku opremu pošto je pilana zatvorena a to u je ostalo u hali....
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hvala na informaciji, al ja sam tu samo promatrač u ovoj temi, nemam ja ni
uvjete ni potrebe za pilanom:)
Za Savu, nisam siguran, al on ti je prevelika škrtica. On ti je kupil jedino brusilicu i aparat za zavarivanje i to teška srca...:rolfer::rolfer:...
 

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
To u americi ima svaka druga kuća koja posjeduje šumu, istina, oni su i puno više skloni drvenoj gradnji nego mi....posebno mi se svidjela predzadnja slika.
I to način podizanja pile, a da bude plan paralelno, a sa druge strane da bude jednostavno. Takvu ideju sam ja imal da iskoristim za stupnu dizalicu. Jedino mi se ne sviđa činjenica da se koristi lanac i motorna pila.
http://www.woodmizer.com.hr/main/index.aspx?lc=HR

Već sam ja kontaktirao woodmizer, čak su mi doma poslali i kataloge i DVD sa njihovim pilanama samo su im cijene da glava boli.
Ovo sa motornom pilom nije tako loše kako se čini, na taj način sam doma ispilio par trupaca hrasta i išlo je jako dobro. Rez je bio odličan bolji nego sa pilane, samo šteta mi je motorne pile.

rez.jpg


Evo par slika kako se i to može rješiti.

sawmill_067.jpg

sawmill_034s.jpg

sawmill_029s.jpg

2007-06-21007.jpg

sawmill_114.jpg
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Da vidim, i to je jedno riješenje, ako povremeno piliš...ne znam koji je odnos trajanja lanca i tračne pile,al predpostavljam da je višestruka u korist tračne, al dodaj troškove mazanja i koliko pilevine stvoriš više sa lancem...Inače sam negdje vidio da postoje lanci baš za uzdužni prerez..
 

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
Istina ako se puno pili daleko bolja je tračna pila, ali opet nije loše ni ovo rješenje sa motornom pilom, onako da se ima doma pri ruci da baš nemoraš na pilanu radi jednog trupca ili par dasaka.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Lanac za uzdužni rez je isti kao i običan samo da mu je kut oštrenja više tupi!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Kad već spominjete ove "poljske" pile, svakako pogledajte Norwood
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Kad već spominjete ove "poljske" pile, svakako pogledajte Norwood

sve ovo što oni prave meni izgleda presmiješno slabo ali radi

gledao sam jednu fabričku u komšiluku i to je sve teško toliko da je ja sam mogu ponijeti , sve se ''klima'' ali radi :shock:

ja to zamišljam mnogo masivnije :prayer:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ti bi to na ruski način, jel...:prayer:
Nema tu neke potrebe da bude, ne znam koliko čvrsto. Posebno ako bi se postavljalo na neku čvrstu podlogu, beton naprimjer. Druga je stvar ako mora biti prevozno, onda bi bili potrebno napraviti čvršći okvir. A konzola, isto tak, zbog svoje jednostavnosti nema razloga biti teška, jel?:scratch
 

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
je*eš posao kada kištra sa alatom dežura pored mašine :finga: :mrgreen:

to smo stavljali pilui pa su trebali kljucevi,pa ostalo to jel nam nije smetalo a nije nam se dalo micat..al pilana radi bez greške..jel servis je bio na njoj kad je kupljena,cjela je obnovljena i radi bez problema.
 
Na vrh