• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

plug stelajuce colaze

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
303
ako bi ni mogao netko objasniti kako vidjeti da se na plugu moze stelati colaza?

u fazi sam kupnje novog pluga i uzek bih stelajuci. Gledam po oglasima i dosta ljudi pise da su plugovi stelajuci, a meni uopce ne izgledaju tako, tj nosaci brazde su fiksirani za gredu.
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
303
moje pitanje glasi na koji nacim se moze, stelati colaza, ne da li mi treba ili ne takav plug

pa bih volio znati kako prepoznati plug koji se moze stelati i onaj koji ima fiksnu colazu

hvala
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako se na plugu može štelati širina zahvata, mora biti omogućeno zakretanje glava na gredi i same grede. Na različitim plugovima je to razlićito izvedeno. Ako ti prodavač vrdi da je plug štelajući, neka ti pokaže i objasni na koji način zakreće gredu i posebno glave na gredi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Jel misliš na plug kojem se jednom namjesti željeni zahvat brazde ili onaj kojem se hidraulikom može mijenjati širinu zahvata tijekom oranja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
V&N ima rupe na kojima se vidi koliki je zahvat, Lemken ima "kajlice"...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Moj kverneland ima rupe na kojima štelaš zahvat svake brazde. Screenshot_20201119-221019.png
Tamo sa desne strane na slici imaš šaraf i rupe za štelanje zahvata 12,14,16 cola. Ovi je na 14. Greda se pomiče na sličan način. Sličan sistem ima većina plugova. Kod lemkena gredu pomičeš topling polugom na plugu a brazdu sa kajlama. Ako ti bude trebalo nešta na brzinu dam ti broj pa možeš na watsapp pitati.
 
Posljednje uređivanje:

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
303
taj sistem stelanja sa tim rupama mi je jasan, ali npr kako se stela colaza na ovom gassneru?
 

Prilozi

  • Screenshot_20201120_050605_com.facebook.katana.jpg
    Screenshot_20201120_050605_com.facebook.katana.jpg
    21.9 KB · Pregleda: 39

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Mislim da tu nema štelanja colaže ili nevidim dobro. Ako sam u krivu nek me neko ispravi.
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
303
e, to me brine, covjek tvrdi da je stelajuci, plug je u slavoniji, ja u vz.. ne ide mi se bezveze gledati plug, pa, da, se pokaze da nije stelajuci
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nek ti poslika detalje na kojima se vidi gdje se štela. Detalj za zakretanje glave i detalj za zakretanje grede. Po nekoliko fotki na svakom dijelu pa se bu moglo nekaj više reči. Ova fotka je mala i nije slikana s prikladnog rakursa. Doduše kod glava se nazire nekaj kao vertikalni štift koji služi kao osovina i šrafi za kontinuirano zakretanje. Možda sam ja na slaboj fotki krivo videl pa bi bilo dobro imati bolje fotke.

PS:
Ja sam kupoval plug u Brinju i isto mi se nije dalo ići gledat samo tak iz Zagorja. Vlasnik mi je poslal puno slika i izmjeril sve kaj me zanimalo. Ostalo mi je samo pogledat stvari koje se ne mogu videti na fotkama. Plug sam kupil i dobro me služi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
A kaj će štelajući plug? Kupiš plug zahvata kojeg hoćeš i bok!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moj nije štelajući, ali kod kupnje je bil uvjet da se s 14" može podesiti na 12" tak da ga morem vleči i u težoj zemlji. Tu mogućnost sam utvrdil prije nek sam išel gledati plug. Da je štelajući mogel bi laganu zemlju orati s 14", a težu s 12", čak bi negdje dobro došlo i 10". Ovak mi je preveč šrafanja za promjenu pa je stalno na 12".
Različiti ljudi imaju različite potrebe. 😉
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Ma, zato velim da to nema puno smisla. Da je stelajući s hidraulikom (vario), onda ok za ovo kaj ti veliš.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Svi ga imamo (osim kolegica) ali je bitno tko ga koliko koristi (uklj. kolegice). :ROFLMAO:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Štelajući je ok izbor jer ima lakših i težih zemlji koje čovjek ore,pa zašto nebi u težoj radio na 12" ,a u lakšoj na 14" ili 16" i bio brži..a opet kroz neko vrijeme može kupiti jači traktor pa nemora odmah i o plugu razmišljati..nismoni kamenom dobu i čovjek želi jednim udarcem riješiti 2 muhe(ne MUHU s foruma).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Ma tko bi to furt šarafil za svako polje. Možda ove kaj imaju vertikalne klinove još kak tak, ali ove koje treba rastavljati teško.
Jedino ovo drži vodu za zamjenu traktora, a i to se nr događa često.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Moj ima i treću brazdu koju sad ne koristim jer nemam sa čim ju vući ali planiram kupnju jačeg traktora pa nek se nađe. Ne volim kupovati i prodavati strojeve jer nemam živaca za preprodaju, nazivanja i objašnjavanja. Možda je to isti razlog kod kolege. Ako oče štelajući i ako je pitao u vezi toga onda mu treba pomoći tko može a ne ga uvjeravati u suprotno.
Sad čačkam po fejsu i gledam neki gasner. Jel to onaj za 14000 kuna ? Ima slika gdje se vidi da je štelajučeg zahvata i dosta dobro izgleda.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh