• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoc!!! Bolesno tele

bobocr7

Novi član
Tu od
7 Srp 2015
Poruka
5
Imam tele 2.5 mjeseca.Izgubilo je apetit, ima ubrzano disanje i plitko,stenje dok dise,ponekad ustane 10-15 sekundi i odma leze, temperatura mu je 38.8.Molim vas sto prije da mi pomognete. Hvala unaprijed.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,277
Nisam stručan, al upala, trebala temperatura biti veća, da nije toplotni udar, samo veterinara, mislim da na forumu iz tvoje države ima kolegica sa nikom LJILJANKA, da je od te struke, pokušaj je na PP.
 

Jasmin1993

Novi član
Tu od
27 Lip 2015
Poruka
6
De izvedi telw vani na zrak, bolje da ga svezes pod jabuku nego da je medju muhama i u djubru. Nek ima ledene vode i sve ce biti u redu s njim
 

bobocr7

Novi član
Tu od
7 Srp 2015
Poruka
5
Hvala. Zvao sam veterinara i dao je antibiotike prije 2 dana ali se tele skoro ne dize, pomalo jede sijeno i pije vode .Izmet joj je u obliku brabonjka .
 

bobocr7

Novi član
Tu od
7 Srp 2015
Poruka
5
Veterinar kaze da se oporavilo od upale ali se ono uopste ne ustaje. Ja mu ponekad pomognem I kad se ustane pocnu noge da mu tresu I odma leze.pa ne znam sta da radim.Tele je pocelo prije 2 dana da jede I da pije vodu.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Pozdrav.
danas je teletu 5. dan života. jedino je 1. dan normalno pila. od 2. dana sere vodu i slabo jede. max 1-1.5L po obroku, oko 2-3 L ukupno na dan i tako već 4 dana. danas je već dosta omlohavila i bojim se da će uginut ako se nešto ne promijeni. zvao sam veterinara, al on mi kaže da ne zna koliko on može pomoći budući da je tele staro tek 4-5 dana,. Zato pišem ovdje ako netko ima slično iskustvo pa više glava više pameti.

zaboravih napomenuti da su baš oko 7-8 dana prije teljenja sve krave u štali dobile proljev sa dan-dva loše konzumacije hrane. sad sve krave jedu dobro iako di9 njih još uvijek rijetko sere. Ugl kontam da je tele od njih pokupilo kakav virus samo za razliku od njih, tele je premalo da bi se obranilo
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Kojega si zvao vetrinara?
Uglavnom nemaju pojma jedino nešto Vlade .
Sličan slučaj meni sve su sredili.
Pobralo bakteriju.
Preko pupka mozda su tako i tebi .
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
josipdolvet. spominje mi da mu probam farmatan stavit u mlijeko... kaže da može on i antibiotik dat,al veli da će to koštata a rezultati su "li-la"
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A isti bog .
Inače nemaju pojma pogotvo s telcima .
Jeli se prirodno otelila.
Gle i mom su dali antibitik i džaba.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Nedavno radi vetrinara.
Vlade Makedonac je najbolji.
Uglavnom nemaju pojma ni oplodit , nit potrefiti sjemena.
Jako loši vetrinari .
I eto samo su ti gubici s njima .
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Mate22, mislim da je kasno, ali nada postoji.
Probaj sa karbo bizmut ili neki slican preparat. To je aktivni ugalj i daje se u usta teletu, sluzi da apsorbuje ili upije mikotoksine iz zeludca i creva. Kupuje se u vet apotekama i nije skup predpostavljam da po vasim cenama nije vise od 10-20kn... Probaj i porazgovaraj sa nekim doktorom, nemora da dolazi, ali nek ti bar telefonski nekako pomogne, AKO HOCE...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Zato što je tu brzina presudna jako eto oni čekaju a treba se odmah rješavati.
Sad da vidiš tele koje smo sami odradili.
A njihov pristup je baš ih briga .
Tako da se pazi ubuduće .
Moraš odmah reagirat .
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
kako sam odrađuješ?

ugl nabavio sam ovaj ljuski aktivni uglje. imam 8 tableta. to ću mu pomiješat navečer u pola litre mlijeka, toliko će valjda popit. jel puno svih 8 da mu dam?
sad mi se javio i drugi veterinar pa kaže da prvo trebe rehidrirat tele i da će mu dat neki sanolyte tablletu i neke probiotike spominje
 
Posljednje uređivanje:

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
evo rastopio sam 4 tablete aktivnog ugljena u litri mlijeka i to je jedva nekako popila, a onda je došao i veterinar i dao joj neki Calf Digest, tableta koja se gurne u usta da ju proguta. to su neki probiotici i pufer protiv acidoze. ništa, sada čekamo novi dan
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Trebaš reagirat kad vidiš prvi znak proljeva.

Ne znam koje preparate možeš kupit kod tebe.

Bitno je, da tele dobije elektrolite koji neutraliziraju efekt proljeva.

Mi koristimo Biopect, neko vrijeme smo i Rediar.
Obje su dobri, izbor zavisi od dostupnosti na tvom terenu i cijene.

Ja kod proljeva dam prvo taj elektrolit u vodi, dodajem u to i uglje (veterinarsko aktivno uglje, vrlo niska cijena).

Tele može dobit i mlijeko (ne punu količinu), a mora to bit najmanje 20 minuta poslije.

Ako počinješ pitat za pomoć, kad tele ima proljev već tri dana, male su šanse za dobar rezultat.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
danas promjena nabolje. Sinoć sam joj po prvi put uspio ugurati cijelu tabletu (bolus) u grlo da proguta i evo jutros popila isto mlijeka ko u cijela protekla 2 dana i danas tijekom dana vidim da ima apetit i da bolje izgleda. još uvijek dajem ugljen sa mlijekom, ali proljev je još prisutan, iako mi se čini nije toliko rijedak više, nije čista voda više. a i barem pije i izgleda ko normalno tele danas. Taj Calf Digest joj dam nakon svakog obroka. međutim postubak nije baš jednostavan jer se mora cijeli bolus koji nije baš mali gurnuti duboko u grlo tako da ga ne može ispljunuti ili sagristi jer izgleda da učinak nije jednako dobarako sagrize i proguta kao kad proguta cijelo.

http://www.sano.international/sites.../Files/New product Calf digest 10_2014_GB.pdf

unutra je sol, soda bikarbona i probiotik za suzbijanje patogenih organizama i obnovu crijevne flore. Nadam se da sam izbjegao ono najgore, iako treba nastaviti davati ovo i još koji dan nakon prestanka proljeva- tako piše u uputstvima
 
Na vrh