• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

pomoć oko vodene pumpe

baltazar

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
7
Dragi forumaši,evo novi sam na forumu,a prvenstveno jer mi treba vaša pomoć a vezano u naslov.
Dakle,interesira me,da li postoji ikakva vodena pumpa ,traktorska ili nekog drugog stroja koja joj je smjer vrtnje u lijevo ili koja može u oba smjera,svejedno ?????
Većina ,kako auto pumpa,a tako i traktorskih se vrti u desno.Potrebno mi je radi marinizacije brodskog motora.
Molim pomoć,velika hvala !!!
 

baltazar

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
7
Ne znam,bojim se velike vlage,jer se ipak radi o drvenom brodu,pa sol,itd.....

Pjero,da li bi ona mogla vrtiti dugo vremena,ne znam,onako laički razmišljam,ipak mi motor ponekad radi i 12 sati ????
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

baltazar

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
7
Ništa Pjero,bilo je ta pumpa na motoru,jednostavno,njezina uloga je vrtiti more kroz hladnjak tj. more hladi vodu u zatvorenom sistemu,znači proleti kroz motor,ohladi i ide vani,najveća temperatura te pumpe je temperatura mora,ja sam je stavio da vrti antifriz,a radna temperatura motora je oko 75,jednostavno pojede impeler koji je gumeni,rapadne se,zato su mješalice tj. pumpe kod auta,traktora ,itd napravljene od mesinga,bronze,itd.Osim toga,ona je tlačna pumpa,i to nije dobro
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
neznam kojeg protoka ti treba pumpa ali od Tomosa i DMB pumpa ima levi smer koliko znam. ali to je mozda prejako jer su mah500L u min. kod DMB je pakung umesto semeringa. pumpu ako stavis na povratni vod rashladjene vode manja je temperatura i time duze sluzi. protok mozes verovatno resiti remenicom. ulaz i izlaz je 50mm. ako treba stavicu ti sliku moje dmb preradjene
 

baltazar

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
7
Aj stavi sliku,interesira me. Ne treba mi veliki protok,bitno samo da vrti vodu,tj.miješa je.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pbqx.jpg
to mi je preradjeno samo osovina i remenica su dodate umesto radilice da koristim preko dizela.nisam siguran za hidroforsku pumpu jer i one idu i na pakung ili semeringe kako koja i manji je protok dosta. ali nisam siguran za njihov smer .jedino da proverim pa javim. i ona se da prepraviti a manja je i ima raznih tipova po protoku a oko 3000-4000 L za sat izbacuju
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Koliko konja ili kW ima tvoj brod? Po tome bi se moglo nekako odrediti veličinu pumpe....
 

baltazar

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
7
Bog Pjero,motor je 36 ks,Volvo penta Md 3b ili 17 (isti su),koji nema zatvoren sistem hlađenja,pa često imamo problema sa kristalizacijom soli.
Napomenuo sam da mi paše bilo kakva auto ili traktorska pimpa,inače sam već ugradio jednu od stojadina ,ali nije bilo problema,jer u brodu je bilo mijesta,pa smo je mogli stavit di god želimo,pa i na mjesto di vrti u desno.
Međutim kod mene je druga priča,skučen je prostor,pa mi paše sam na jedno mjesto,a tu osovina ili poluga za ručno paljenje vrti u lijevo,moglo bi se tu "igrati" tj. postaviti pumpu na 2 remenice,ali onda će to biti pravi kupus,zato ponavljam volio bi naći lijevu pumpu,ako ne onda ćemo na remenice.:icon_confused:
Pumpe tipa Rakovica,Fahra,Perkinsa,itd,su odlične tj.zadovoljavajuće veličine.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ali tebi treba pumpa koja je zatvorenog kucista kao u Z101 i sl. ove pumpe se ugradjuju u blok ili glavu. jedino ako zaokrenes pumpu za 180 mozes dobiti odgovarajuci smer.
 

baltazar

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
7
Tako je,znam za tu mogućnost,ali kao što sam napisao volio bih izbjeći 2 remenice,naravno,ako ikako postoji mogućnost pronalaska lijeve pumpe,ali bojim se da ću je naći:(sweat):.
Ipak,hvala vam puno na trudu i savjetima.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
jako malo motora uopste ima levi smer tako da i pumpu ce tesko biti pronaci. ako se setim jos cega recu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
može s 5 metara dubine, i šalje 80 metara od sebe u visinu, ili drugi podatak, ako vuče s 8 metara ide 27 metara u visinu...
2900 litara u minuti...što si dublje, manje vode isporučuje i manja je krajnja visina
vukla bi vjerojatno do 10 metara dubine, ali u tom slučaju dobiješ manje vode...možda kubik na sat...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
hm, sad sam i ja nekaj naučio...fala sttipa!
:ppozdrav:
uglavnom, kinezi većinom lažu na svojim pumpama, kajgod sam mjeril nije imalo veze s podatcima koje su naveli kao referentne.
 
Na vrh