• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoć! Šta je ovaj predmet??

Adrian

Novi član
Tu od
23 Ožu 2022
Poruka
2
Zdravo svima!
Da li neko zna šta je ovo, za šta se koristi i kako se zove??
Stoji mi u šupi još od dede, ali on je već odavno mrtav a nije mi rekao šta je ovo, a meni skroz nepoznato.
Ono u sredini je sečivo, glatko.

IMG_20220320_112155.jpg

IMG_20220320_112145.jpg

Hvala unapred na odgovoru!!
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Bradva je kod nas vrsta sjekire!
Ovo zovemo podjeljač, da skida koru, obrađuje dužice kod izrade bačve sa vanjske strane (sa unutarnje strane ima oblik slova omega), šilji kolce.....
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Kod nas se bradva još naziva siročka! Potražit ću ju, a isti oblik sjekire samo malo veća i na dugoj dršci zove se planjkača!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
"Obručnjak", kod mene jedna jako starinska seljačka izreka.
Pretpostavljam da joj je izvornik nešto kao: "s obje ruke". Moj djed je i moj otac tu alatku koristio kod izrade i obrade štilova za lopate ili motike, ili za sličnu obradu drva.
Ima jedan primjerak u odličnom stanju među alatima kod mojeg oca, to je njegovo blago za koje je sentimentalno jako vezan.
Imali su ti naši stari i da ju nazovem specifičnu stegu, "radnu klupu", na kojoj su sjedili, a s nogom su na principu "škara" držali komad drveta koji su obrađivali. Jako efikasan alat za obradu drveta je to. 👌 (y)

A sjekira "širočka", postoje lijeva i desna... (te pod nazivima planjkača, ili bradva) kod nas je ovo (posuđena slika s Interneta) :
sjekira-sirocka-planjkaca-bradva-slika-146881812.jpg IMG_20220323_191830.jpg
Probao sam skicirati ako je izgledala ta stara klupa za držanje drvenih komada kod obrade. Ako netko ima doma neka postavi fotografiju lijepo molim.
Ja sam sad zvao svoju staru dobru kolegicu ona to više nema, susjed je uzeo i izrezao u drva 😖 o_O :eek:
 
Posljednje uređivanje:

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,537
Obručnjak za sve ono kaj je napisal g. plus-
Imam ga doma među alatom samo je moj ravan :giggle:
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Dužan sam sliku za podjeljač, vanjski i unutarnji.
IMG_20220324_080909.jpg
Pa onda siročke ili bradve (još je negdje jedna) sve su desne, a susjedu, lijevaku, sam dao lijevu. Nije sa interneta, već iz radionice
IMG_20220324_080620.jpg
Znate li čemu služi ovo?
IMG_20220324_081029.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Danas smo bili supruga i ja na sajmu. Dva su čovjeka među robom nudila, a ja pitao, što je to. Oba dva su od prve odgovorili "obručnjak", samo potvrda da je taj naziv ovdje kod nas udomačen.
(Šteta što među mojim poznanicima više nitko nema starinsku klupu za stezanje drveta koje se obrađuje, da ju fotografiram. Sve je to bilo kod mojeg djeda po mami, ali što nije on prodao, prodao je ujak... Moj otac ima manje tih starinskih predmeta. Moja supruga je nešto spasila kod svojeg oca, mojeg tasta, ali na više prekrasnih stvari smo zakasnili. Prohujalo s vihorom dok je "deda otišao", sve je tamo zameo ružni vjetar... 😖😥)
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Ima ti jedno selo Kuterovo tamo ima majstora koji rade na starinski način.Ako te put nanese mozeš posjetiti.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Službeni naziv je maklja.
Kod nas je maklja nešto slično mačeti.
"Idemo pomakljati onu živicu!"
@sttipa! To je služilo za označiti gdje treba rezati dno na novoj drvenoj bačvi. Onda se umjesto tog jednog "stupića" ubaci pila sa desetak zuba i radi kanal.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Ja to imam u podrumu i pojma nisam imao a ni nisam mogao zamisliti cemu sluzi...ima jos tih stari alatki od mojih predaka pradjed je izradjivao drvene kotace pa onda i cijela kola...
Hvala
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ja sa šublerom iz prošlog stolječa pocrtam kolko meni treba, a to je jako rijetko :giggle:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Da, upravo tako nešto. Baš sam danas pitao svojeg tatu gdje je njegova, rekao mi je da je bila stara, trula i da je pukla dok je s nogom stiskao komad. Završila je u drvima.
Rekao mi je, a sad se i ja sječam da su ju naši stari ljudi zvali "kobilina".
 
Na vrh