• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrebna preporuka traktora

VinkoK

Novi član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
2
Isprike ako ovo nije pravi forum za ovo pitanje. Molim admina da ga prebaci gdje treba.
Kupili smo prije par godina imanje u Lici kraj Donjeg Lapca i željeli bismo pokrenuti voćarsku proizvodnju (šljive) i dobili smo sredstva na osnovu poslovnog plana. Potreban nam je traktor s min. 30 KS, prikolica (min. 2 tone), malčer, roto kosa i drobilica za drvo. Budžet za traktor je oko 55.000 kn (bez priključaka).
Kako smo novi u poljoprivredi, pročitali smo mnoštvo oglasa i postova po raznim forumima i zbunjeni smo i dalje raznim mogućnostima i detaljima.
Zanima me kakav biste nam traktor preporučili u okvirima budžeta (novi ili polovni). Traktor bi se prvenstveno koristio za obradu voćnjaka tj. šljivika na blago nagnutom terenu na više parcela s ukupno oko 270 stabala.
Razmatramo u budućnosti pokrenuti i proizvodnju borovnica. Budući da je zemlja netretirana pesticidima pokušati ćemo se baviti ekološkom proizvodnjom.
Iz oglasa smo vidjeli da se uglavnom prodaju traktori do 25KS i od 50 KS naviše dok je modela 30-50KS relativno malo.
Zato vas molim za savjet oko modela u tom rasponu (ili jače ukoliko mislite da je potrebno za navedene potrebe) i na što bi trebali obratiti pažnju (pogon na 4 kotača radi strmog terena, kabina ili bez i sl.)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Za novog premalo para (bar 3x više).
Kakvog trebate: normalni traktor, mali i uski, zglobaš...?
 

VinkoK

Novi član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
2
Pa ni mi sami nismo sigurni.
Kada smo sastavljali poslovni plan prije godinu dana, sve je došlo iznenada i morali smo se odlučiti u dva dana oko modela, a nismo znali skoro ništa o traktorima. Nismo imali vremena detaljno ispitati tržište i rukovodili smo se modelom novog Dongfenga od 30 KS koji je tada bio u tom cjenovnom rasponu.
Kasnije smo vidjeli da su to jedni od najjeftinijih traktora na tržištu i da im je cijena u međuvremenu porasla, a po forumima nisu skupili najbolje kritike.
Zastupnik više ne prodaje taj model i sada gledamo nešto takvo ili malo skuplje ako je novi.
Traktor će nam koristiti najviše za rad u šljiviku (u prvom koraku moramo počupati stare šljive i posaditi nove) a djelomično i za košnju trave na pašnjaku (cca 4-5 ha).
Primijetili smo da polovni traktori takvog tipa dosta dugo drže cijenu i djeluju dosta očuvano i kada su 20 god. stari, za razliku od većih traktora koji se koriste za oranje i koji se izgleda dosta brže troše.
Pretpostavljam da se isplati dati 20-tak% više za novi traktor u odnosu na 20 god. stari polovni. Za sada gledajući, budući da je lokacija OPG-a dosta izolirana, a traktor se neće previše opterećivati jer je površina šljivika relativno mala, čini mi se bolje kupiti novi, jeftiniji traktor (kinez), nego neku bolju i skuplju, marku, a polovni, jer bih rađe da je prvih par godina pouzdan i da nema potrebe za popravcima.
Svaka sugestija je dobrodošla.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ako eu daje novce zar i oprema ne bi trebala biti proizvedena u eu?

d1bbf167322543b5f3f8ccc6401b3261.jpg


Ovako nesto je najjeftinije sto sam vidio da nije kinez. Oko 11+pdv
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Kod ruralnog razvoja nije bitno od kuda je roba. To je bilo bitno kod predpristupnih fondova, sapard, ipard...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koji je to Case, Quantum? Ne vidim nigdje tog modela od 50ks.

Našao, Farmal ali samo na stranici za USA.
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Gdje ima cijena za vidjet? Ja što sam našao ide od 20-tak tisuća dolara vani. Ovih 11+pdv si mislio na polovne?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Za te novce se uzme same dorado ili štogod slično s kabinom novo.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ipak za to što kažeš treba iskrcat 5000e više.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Evo da malo dignem temu iz mrtvila i "zagnjavim" vas.

Prošli vikend sam trebao nešto pomoći susjedu oko maslina i skužio da pošto su njegove masline s bitno većim krošnjama od mojih da s IMT 542 ne mogu prići ni blizu, a kamoli nešto oko njih napraviti (imam kabinu). Kod mene je mladi nasad pa sve prolazi bez problema za sad.

Prva varijanta će biti skinuti kabinu kad se za to pokaže potreba, ali nekako mi se čini da ću s vremenom morati početi razmišljati o nekom manjem voćarskom traktoru (možda pretjerujem, možda će samo skidanje kabine biti dovoljno, ali...).

U kojem smjeru bi mi preporučili da gledam s obzirom na moje želje i pozdrave:
- manji traktor 40-50ks da mogu raditi oko maslina po terenu bez većih nagiba (može i više konja ako je baš nešto super super, ali realno mislim da nema potrebe)
- da na njega pašu "normalni" priključci jer imam plug, malčer i frezu s kojima sam zadovoljan i ne bi ih mijenjao (ako baš ne moram), a i zgodno mi je da mi pašu priključci od susjeda koji imaju "normalne" traktore pa da mogu posuđivati kad kaj trebam
- da ima priključak hidraulike za kiper (valjda ima svaki)
- da ima priključak za zračne kočnice za prikolicu i da može bez problema vući Tehnostrojku 3T (ne bi mijenjao prikolicu ako baš ne moram jer mi je jako draga :) )
- da se može normalno registrirati

U principu bi volio naći nešto rabljeno, ali u ovom času ne znam do koliko novaca jer nisam proučavao previše i ne znam u kojem smjeru gledati pa molim pomoć.

Hvala.
 

Napoleon

Novi član
Tu od
1 Sij 2019
Poruka
6
Neznam koliko vam se svida, ali jamislim da je tv 732 idealan za to, mal, jak, jeftin, vuca 4x4.
 

Najnoviji postovi

Na vrh