• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrebni savjeti za početak opg-a

ZdraleOsijek

Novi član
Tu od
26 Ožu 2019
Poruka
6
Pozdrav! Znači imam 24 godine i vracam se nakon 5 godina u slavoniju i započinjem obiteljski posao na cca 15ha zemlje i zanimaju me neke stvari pa ako je netko voljan da mi objasni
 

ZdraleOsijek

Novi član
Tu od
26 Ožu 2019
Poruka
6
Ovako... zanima me jel mi dosta za 10ak ha zemlje imt 539, imt 558 i imt5136 naravno za prvu ruku bi kupio i kombajn zmaj 142
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
@gladhr2, nećemo pretjerivati...

Na 10 ha se 539 mora dobro umoriti, pogotovo ako je zaposlen u nekoj firmi mislim da to nije baš neko riješenje.

Recimo 539 i 558 za prvu ruku bi mogli to odrađivati dobro, a ako posao krene lako je kupiti još veči traktor.
 

ZdraleOsijek

Novi član
Tu od
26 Ožu 2019
Poruka
6
Hvala puno na informacijama zanima me još koliko je isplativo kupit zmaj 142 i s njime uslužno vrsiti koja je cijena pu jutru/hektaru
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ne znam baš koliko je isplativo sa njim raditi usluge...

Kod mene je 350 kn/jutro.
 

ZdraleOsijek

Novi član
Tu od
26 Ožu 2019
Poruka
6
U planu sam imao(za uslužni dio) kupiti kombajn i roto balirku pa se raspitujem o svemu... nadam se da nisam naporan jer sam relativno nov sto se toga tiče?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Koliko si hektara u životu iskombajnirao i koliko.roto bala napravio?
Ako nisi uopće malo je nezgodno ići raditi usluge ako nisi to do sada radio.(napisao si započinjem obiteljski posao,pa pretpostavljam da ideš od početka).
Soju i repicu ukoliko nemaš nekog iskustva nije najsretnije rješenje..
Ja bih sa kukuruzom išao na veću površinu,nešto žita(zob) i livada..
Ako misliš imati životinje tim bolje sa kukuruzom i žitom..
Soju ako zezneš špricanje,a i repicu,bit ćeš u minusu u startu.
I dalje neznamo što imaš od mehanizacije,te koliko para misliš potrošiti za ono što nemaš...
Za sjetvu i žetvu na 15ha trebaš imati 50ak tisuća kuna ako nemaš svoj kombajn.
Tko ima stoku ima svoju balirku uglavnom i po meni je promašaj kupovati takav stroj ukoliko tebi netreba najviše jer nema stoke toliko koliko je bilo nekada..
Veliki je plus ako znaš sam popravljati strojeve jer bit će i kvarova.
Držim fige da uspiješ i pomoći ćemo koliko znamo i možemo.
Radim otprilike istu površinu pa nekakvog iskustva imam..+ što sad još idem na povećanje stoke(junice)..
 

ZdraleOsijek

Novi član
Tu od
26 Ožu 2019
Poruka
6
Ispricavam se na nepotpunim informacijama.. ovako na raspolagannu mi je cca50 000€ tata je cijeli život u traktoru i kombajnu a i ja sam cijelo djetinjstvo bio posada kombajna(zmaj 780??)
Što se tiče kvarova itd tu je tata... mene samo zanima koja je isplativost svega toga jer planiram u budućnosti proširiti proizvodnju pa me zanimaju iskustva i savjeti.. Hvala vam ?
 
Na vrh